Rămâi conectat

Actualitate

Victor Ponta: „În 2013 România va avea un PIB de circa 140 de miliarde de euro”

Cugir INFO

Publicat

în

Premierul Victor Ponta a prezentat în această seară detaliat bugetul pentru anul 2013 şi cheltuielile anticipate, în cadrul unei conferinţe de presă. Iată mai jos punctele cheie din prezentarea premierului:

„Vom prezenta o situaţie a resurselor bugetare. Nu pretind să adresez un mesaj despre starea naţiunii. Responsabilitatea absolută a Guvernului este însă să prezentăm cetăţenilor cum stăm cu banii publici. În urmă cu un an se adresa un mesaj celor care guvernau şi, implicit şi nouă: mai multă responsabilitate, mai multă transparenţă şi, cel mai important, că aceşti bani nu sunt ai Guvernului, noi suntem doar nişte administratori. Este o prezentare în care am folosit rotunjirea cifrelor. Ar fi fost dificil să dăm toate numerele de şase-opt cifre. Vom vorbi în sume rotunde şi voi folosi valorile mari în euro”.

– România nu-şi mai poate permite angajarea de cheltuieli inutile. Vreau să oprim fetişizarea termenului de investiţie. Nu orice investiţie e utilă. Sunt investiţii care nu aduc niciun avantaj societăţii. O investiţie publică trebuie priotirizată. Trebuie să aibă un sens. Vreau o echitate sociale. Măsurile pozitive şi cele negative trebuie să fie suportabile de societate.

– Produsul Intern Brut reprezintă rezultatul muncii a tuturor românilor, într-un an. În 2013 România va avea un PIB de cca 140 de miliarde de euro, ceea ce echivalează cu 7.000 de euro anual produs de fiecare român. Vreau să închidem patru ani de subdezvoltare.

În 2013 veniturile statului vor ajunge la 46 de miliarde de euro. Cheltuielile vor fi mai mari decât veniturile, de 49 de miliarde. Vom cheltui cu 3 miliarde de euro în plus. La sfârşitul anului 2013 fiecare dintre noi va fi mai dator cu 150 de euro decât era la începutul anului.

– Din 1989 până acum, România a acumulat o datorie publică de 51 de miliarde de euro. Adică fiecare român are de dat 2.500 de euro. În urmă cu patru ani, România avea 28 de miliarde de euro datorie. Lucrul acesta se reflectă în cât plătim dobânzi în fiecare an. În ultimii patru ani aproape s-a dublat datoria pe care fiecare dintre noi o avem. Aceste datorii nu trebuie plătite imediat însă. Guvernul are de rambursat în acest an 1,2 miliarde de euro.

– În 2013 avem de plătit 10,2 miliarde salarii pentru personalul bugetar, 11,1 miliarde de euro penii. La investiţii vor merge 7,8 miliarde de euro, din care 2,5 miliarde de euro din fonduri europene. Nu se reduce în niciun fel suma alocată în 2012, important este dacă folosim aceşti bani în mod priotirizat. Avem peste 5000 de proiecte începute şi nefinalizate.

Cheltuieli cu bunuri şi servicii, 7,6 miliarde de euro. Cheltuieli cu asistenţa socială, 4,4 miliarde de euro. Avem procentul cel mai mic pe care îl alocăm măsurilor sociale, raportat la nivelul UE.

Dobânzile, 2,5 miliarde de euro. Trebuie să ştim cât plătim pentru banii împrumutaţi. Subvenţii, 1,1 miliarde de euro. Contribuţia României la bugetul UE, 1,4 miliarde de euro. Este evident faptul că pentru România, este un avantaj, căci primim 2,5 miliarde de euro.

– În 2012 am adoptat măsuri de restabilire a unor drepturi care în perioada crizei au fost afectate. Reîntregirea salariilor, neperceperea contribuţiilor la sănătate a pensionarilor. Aş vrea să precizez, pentru că s-a terminat campania electorală, că în 2012, în perioadă de alegeri, de criză politică, am îndeplinit totuşi toate criteriile privind deficitul bugetar, convenite cu partenerii noştri de la CE, FMI şi BM. Am cheltuit mai puţin cu 2,5 miliarde de euro faţă de 2011. Vreau să ştiţi că în 2012 România este pe primul loc în UE în ceea ce priveşte efortul de reducere procentuală a deficitului.

– În 2012 nu am mai accesat niciun euro de la FMI şi CE. Nu a mai trebuit să mai tragem din banii care erau la dispoziţia României în cadrul acordului preventiv. Statul s-a împrumutat de pe pieţele private, dar cu costuri din ce în ce mai mici. Am ajuns la un minim de 5% la euro şi 6,03% la împrumutirile în lei. Asta înseamnă pentru guvernele viitoare mai puţini bani la dobânzile pe care le avem de plătit.

– Măsurile din 2012 au efecte în 2013. Plata indexării pensiilor cu 4% presupune o alocare suplimentară de 500 de milioane de euro. O cofinanţare crescută la proiectele euro cu un miliard de euro în plus. Plata facturilor restante la medicamente, 800 de milioane de euro pentru ceea ce s-a consumat de spitale şi nu s-a plătit până în acest moment. E nevoie de o alocare suplimentară de 3,5 miliarde de euro.

– Ideea de reducere de cheltuieli are la bază un concept în care nu poţi să tai de la cel care are mai puţin. Trebuie să tai de la cel care are o funcţie mai importantă, care are venituri mai mari. Mesajul pe care îl dăm e că nu se începe de la bază, când se taie, ci de la vârf. În 2013 Parlamentul să rămână la nivelul de buget al anului 2012, chiar dacă numărul parlamentarilor a crescut. Suma alocată pentru fiecare parlamentar va fi mai mică. Până pe 31 martie vom face reduceri de cheltuieli şi angajaţi şi în aparatul central.

– Nu voi mai aproba finanţarea niciunei investiţii pentru care există posibilitatea de a accesa fonduri europene. Dacă poţi lua un fond european, nu mai ai voie să ceri bani de la stat. De ce să dăm bani de la buget, dacă pot fi accesaţi din altă parte. Nu voi aproba ca din fondul de rezervă aflat la dispoziţia Guvernului să dăm bani la primării. Nu vreau să se spună că dau bani la anumite partide.

– Vom continua reforma personalului bugetar, reforma salarizării, reforma sistemului fiscal şi de colectare a taxelor, reforma bugetului, reforma invetiţiilor publie, ca parte a acordurilor cu partenerii externi.

Sunt zone în care avem prea puţini angajaţi, la sănătate, de exemplu, sunt zone unde avem prea mulţi, în administraţie. La fel la salarizare. În continuare avem angajaţi, în birouri, care câştigă salarii de la stat de trei, patru ori mai mari ca cel al unui medic.

Vreau o restructurare radicală în ceea ce priveşte Garda Financiară, Controlul Vamal. Nu trebuie să mai fie simpli încasatori de biruri, ci un braţ al statului de descoperire a celor care trăiesc din evaziune fiscală.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Sâmbătă, 20 iunie 2026: Retro Party de 10* – ediția a X-a aniversară, la Cugir

Cugir INFO

Publicat

în

Dirijorul Sorin Lupașcu, unul dintre cei mai renumiți djirijori ai muzicii retro, va mixa live, direct de pe vinyl, la Casa Cugireană.

Evnimentul va avea loc sâmbătă, 20 iunie 2026, cu începere de la ora 20:00, invitațiile putând fi achiziționate de la sediul Radio Energy Cugir.

De menționat că vineri, 19 iunie 2026, ora 19:00, la Centrul Cultural „Valentin Uritescu” din Cugir va avea loc proiecția filmului „PLAYBACK”, o coproducție TVR, despre viața și activitatea dirijorului Sorin Lupașcu, acesta fiind prezent la eveniment.

Intrarea la proiecția de film va fi liberă.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Ziua Internațională a Copilului 2026, sărbătorită la Cugir împreună cu asociațiile partenere alături de comunitatea locală

Cugir INFO

Publicat

în

Luni, 1 iunie 2026, Parcul Stadion din Cugir se transformă în „Lumea Copiilor”, un loc plin de magie, aventură și zâmbete.

Potrivit organizatorilor, Primăria și Centrul Culyural „Valentin Uritescu” Cugir, au fost pregătite o întreagă paletă de activități speciale pentru cei mici și cei mari!

Începând cu ora 10.00, se vor desfășura activități interactive (toată ziua): face-painting, baloane modelate, ateliere de creație, mini-parc de aventură, paintball, tobogane gonflabile și atelier de robotică.

Vor fi organizate, de asemenea, spectacole și distracție: Spectacol de teatru: „Vrăjitorul de aur”; Lady Buble; Show spectaculos cu baloane uriașe de săpun; Tabăra de reconstituire istorică: Dacii și Ielele Singidavei.

De la ora 14:00 va avea loc Promenada copiilor, o activitate plină de energie: FlashMob în parc, urmat de un maraton de muzică și dans cu Fanfara Cugir, ProDance 2007, Școala de dans Chirilă, Majoretele Time Girls și mulți alții!

Dar, va avea loc și universul celor mari: Expoziție de mașini de intervenție și activități interactive – cursuri de prim ajutor, trusa polițistului de circulație, prelevare de amprente alături de polițistul criminalist și altele.

De la ora 18.00, își dau concursul în cadrul unui festival, trupele tinere: Concerte LIVE cu trupe de tineri din județ: Acustic, Echo, Blue Shadow, Twisted Hearts și Spectrum.

 

Constantin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Tânăr de 19 ani din Cugir cercetat de polițiști, după ce a fost depistat în timp ce conducea un autoturism fără a avea permis, pe o stradă din Vinerea

Cugir INFO

Publicat

în

Duminică, 24 mai 2026, în jurul orei 20.55, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Orașului Cugir au oprit, pentru control, pe raza localității Vinerea, un autoturism condus de un tânăr, în vârstă de 19 ani, din orașul Cugir.

Din verificări a reieșit că tânărul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir