Rămâi conectat

Politică

Publicitate electorală | Corneliu Mureșan, apel public către Ion Dumitrel: Respectați cetățenii județului, suspendați-vă din funcție și nu mai folosiți resursele publice în campanie!

Cugir INFO

Publicat

în

Corneliu Mureșan, apel public către Ion Dumitrel: Respectați cetățenii județului, suspendați-vă din funcție și nu mai folosiți resursele publice în campanie!

A trecut deja o săptămână de campanie, iar actualul președinte al Consiliului Județean Alba este, de dimineața până seara, în campanie. Dorind să dea dovadă de vitalitate electorală, domnul Dumitrel își suprapune campania peste orele de program, când ar trebui să fie la serviciu și să muncească pentru toți cetățenii județului. Dimineața în piețe și târguri, la amiază la alte acțiuni electorale, astfel că nu știm când mai are timp pentru Consiliul Județean. Mai mult, candidatul PNL folosește și resursele instituției și nu ratează niciun eveniment public pentru a-și folosi calitatea publică în scop electoral.

Lansez un apel public către domnul Ion Dumitrel: Suspendați-vă din funcție, respectați legea și demnitatea publică conferită de cetățenii județului! Nu mai amestecați campania electorală cu activitatea Consiliului Județean Alba și nu mai folosiți resursele publice ale instituției în scop electoral.

Vă rog să priviți apelul meu ca pe un apel la normalitate în administrația județeană, nefiind un atac politic. Fiecare dintre noi trebuie să trateze cu responsabilitate funcția publică, să folosească resursele și banii publici doar în interesul public (al cetățenilor) și doar în exercitarea funcției publice.

Cu aproape o lună înainte de campania electorală, mi-am dat demisia din funcția de subprefect al județului Alba, oferind posibilitatea Guvernului României să numească un înlocuitor pentru ca activitatea instituției să nu fie afectată. A fost un gest corect și normal deoarece am decis să candidez la alegerile din acest an pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Alba. În prezent, la locul de muncă actual, sunt în concediu și mi-am delegat atribuțiile de serviciu. Conduc în campania electorală mașina proprietate privată și folosesc resursele personale, cu respectarea legislației privind finanțarea campaniei electorale.

Fac parte din generația care s-a educat în capitalism. Sunt unul dintre oamenii care NU s-a trezit lucrând „la stat”, ci am muncit de foarte tânăr în mediul privat, înțelegând că banul trebuie drămuit și cheltuit cu responsabilitate, învățând regulile managementului real, bazat pe rentabilitate, performanță și corectitudine. Pentru mine, banul public înseamnă banul cetățeanului, care și-a pus încrederea în aleșii săi, astfel încât nu aș putea vreodată să folosesc o poziție publică în interes personal sau politic.

Închei spunând că folosirea resurselor publice în scop electoral este ilegală, iar suspendarea din funcție pe perioada campaniei electorale ar fi, pe lângă normalitatea despre care am vorbit, și o dovadă de fair play din partea domnului Ion Dumitrel. Ca om care a fost sportiv în tinerețe, domnul Dumitrel ar trebui să știe că, în orice competiție, nu poți interpreta regulile în interesul personal, ci regulile sau legea se aplică tuturor, cu aceeași măsură.

Cu bună credință,
Corneliu Mureșan
Candidatul PSD pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Alba

Comandat de Partidul Social Democrat- Organizatia Județeană Alba / Executat de UNIREA PRES SRL – portal online: https://cugirinfo.ro / CUI mandatar financiar coordonator: 21240002.




Politică

Voicu Vușcan, deputat PSD Alba: USR continuă numirile politice în companiile de stat

Cugir INFO

Publicat

în

USR continuă numirile pe criterii politice după ce, ani la rând, cât a fost în opoziție, a blamat aceste practici și a clamat meritocrația, profesionalismul și depolitizarea companiilor de stat.

Nicu Fălcoi, vechi membru al USR, a fost numit recent de ministrul Economiei, Irineu Darău – colegul său de partid – în funcția de administrator special al Uzinei Mecanice Cugir, fără o procedură clară și transparentă de selecție.

Această numire politică are loc la aproape 50 de zile de la demiterea Guvernului condus de Ilie Bolojan, perioadă în care miniștrii USR par să se țină cu dinții de funcții pentru a-și numi oamenii în poziții-cheie, bine remunerate.

Pe Nicu Fălcoi nu îl recomandă pentru această funcție activitatea din mediul privat, unde compania pe care a condus-o timp de aproape un deceniu, SC Nicfal Company SRL, a înregistrat datorii uriașe și pierderi în aproape fiecare an. Singura excepție a fost anul în care a raportat un profit de doar 1.159 de lei. De asemenea, nu îl recomandă nici activitatea de la Avioane Craiova, unde Consiliul de Administrație a decis recent să nu îi mai prelungească mandatul de director general, în condițiile în care în perioada mandatului său fabrica a ajuns în pragul falimentului.

După experiența nefastă din mediul privat, USR l-a promovat la Camera Deputaților, iar după ce a fost înlăturat de la Avioane Craiova, este acum înșurubat în funcția de administrator special al Uzinei Mecanice Cugir.

Această numire reprezintă și o palmă dată USR Alba, organizație care fie nu are un om pregătit și competent pentru această funcție importantă, fie este sfidată de conducerea centrală a partidului, care aduce în Alba un om originar din Craiova, cu un traseu politic în județul Timiș.

Solicit Guvernului demis să nu își mai numească, pe ultima sută de metri, prietenii de partid în funcții publice importante. Companiile de stat, precum Uzina Mecanică Cugir, sunt obiective de importanță strategică, nu angajatori pentru membrii USR care rămân fără funcții sau serviciu.

Deputat PSD,
Voicu Vușcan




Citește mai mult

Politică

Antreprenoriatul feminin, între claritate interioară și comunitate – eveniment susținut de Organizația Femeilor Social Democrate Cugir

Cugir INFO

Publicat

în

Organizația Femeilor Social Democrate Cugir (Președinte Ancuța Mizgai) a organizat joi, 26 februarie 2026, evenimentul „Antreprenoriat Feminin – Mindfulness. Creativitate. Idei de Business”, o întâlnire dedicată femeilor interesate de dezvoltare personală și inițiativă antreprenorială, desfășurată la Centrul Cultural „Valentin Uritescu” din Cugir.

Manifestarea a reunit peste nouazeci de femei din comunitate într-un cadru deschis, în care dialogul, reflecția și susținerea reciprocă au fost elementele centrale.

Participantele au explorat teme legate de claritate, reconectare și echilibru interior, subliniindu-se ideea că antreprenoriatul sănătos începe din interior și se construiește în relație cu ceilalți.

Invitata specială, Nicoleta Pfeffer-Barbela, formator certificat în mindfulness, a punctat importanța stării de bine și a prezenței conștiente în procesul de luare a deciziilor și în creația antreprenorială, aducând o perspectivă aplicată și profund umană asupra dezvoltării profesionale.

Președintele Organizației Femeilor Social Democrate Cugir, Ancuța Mizgai, a subliniat rolul esențial al comunităților de femei în susținerea inițiativelor sănătoase și durabile:

„Această întâlnire a fost despre femei și despre puterea de a fi împreună. Credem că dezvoltarea antreprenorială autentică se sprijină pe claritate, echilibru și susținere reciprocă. Comunitățile de femei pot deveni spații reale de creștere și transformare. Organizația Femeilor Social Democrate Cugir își exprimă recunoștința față de invitata evenimentului pentru contribuția adusă și față de toate femeile care au ales să participe, prin deschiderea și implicarea lor activă. Evenimentul marchează un pas important în consolidarea unei comunități locale de susținere, dedicată femeilor, dialogului autentic și dezvoltării armonioase, personale și profesionale”, a subliniat președinta OFSD Cugir.

Constantin PREDESCU




Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir