Rămâi conectat

Sport

Amical de box: Constructorul Hunedoara – CSO Cugir. Elevii antrenorului Gigi Constantin au arătat că au crescut în valoare

Cugir INFO

Publicat

în

În sala de competiții a Clubului Sportiv „Constructorul” Hunedoara a avut loc sâmbata o gală amicală de box între echipa locală „Constructorul” și cea a Clubului Sportiv Orășenesc Cugir.

Și cu prilejul acestei întâlniri s-a vazut clar că tinerii pugiliști cugireni pregătiți de antrenorul Gigi Constantin au crescut valoric, reușind să capete încredere în propriile lor forțe, dovedind în același timp calități tehnico-tactice remarcabile.

La varsta de doar 11 ani, Roșu Benamin a reconfirmat daca mai era nevoie că va deveni port drapelul boxului cugirean, lăsând o impresie deosebită în randul tehnicienilor și a spectatorilor gazdă. Tot la grupa de copii s-au mai făcut remarcați Samuel Popa și Lacatuș Darius, iar juniorii Făţan Alexandru și Nica Ovidiu au dovedit că pot ajunge nu peste mult timp adevarate vedete ale boxului local cugirean.

O creștere spectaculoasă s-a evdențiat și la cei patru seniori: Turlea Alexandru, Fiscutean Sergiu, Viziteu Victor și Pavel Octavian, care prin meciurile de calitate făcute n-au lăsat prea mari șanse adversarilor hunedoreni de aceeași vârstă și categorie cu ei.

„După aproape 9 luni de la înființarea secției de box a CSO Cugir am facut un salt calitativ destul de mare. Sunt mulțumit de evolutia elevilor mei chiar dacă sunt cunvins că este loc și de mai bine. Îi aștept pe toți cei care doresc să practice acest sport și au vârste cuprinse între 10 și 15 ani în fiecare zi, de luni până vineri, între orele 15.00 și 18.00 la sala de sport a Colegiului David Prodan, pentru selecție”, a precizat antrenorul Gigi Constantin.




Sport

Atletul cugirean Vasile Hârjoc, medalie de Argint cu echipa României la „World Masters Mountain Running Championships” din Republica Cehă

Cugir INFO

Publicat

în

La o temperatură de peste 30 de grade, în perioada 25 – 28.06.2026 în orașul Janske Lasne, la 160 km de Praga (Republica Cehă) s-a desfășurat „World Masters Mountain Running Championships”, eveniment la care au luat parte atleți între 35 ani și 80 de ani, pe categorii de vârstă din 5 în 5ani, feminin si masculin, de pe toate continentele.

Au existat trei probe de concurs: Pe 26.06.2026 proba „UP Hili” – 5 km și 740 m diferență pozitivă. Pe 27.06.2026 proba „Long Distance” – 22 km cu diferența pozitivă de 1200 m, iar în 28.06.2026 proba „UP Dawn Hili” de 9 km cu diferența pozitivă de 550 m.

Din lotul echipei României, prezentă cu 28 de sportivi au făcut parte și trei atleti din jud.Alba:

Astfei, Vasile Harjoc de la CS „Metalurgistul”Cugir – antrenor prof.Ghe.Hăprean a luat startul în proba de „Long Distance” de 22 km cu diferența pozitivă de1200 m, obținând timpul de 2h 44min.29 sec, ocupând locul 7 la individual si medalie de argint cu echipa României la categ.+70 ani, echipă compusă din Vasile Harjoc din Cugir ,Petre Copil din Oradea si Lazăr Sângeorzan dinBistrița.

Alte rezultate la aceeași competiție:

La categoria + 40 ani, Violeta Cârpaci de la C.S.M.Unirea Alba Iulia a participat în prima zi în proba de „Up Hili” terminând cu timpul de 1h si 15min – ocupând locul 12 la individual si 6 cu echipa. În ultima zi a luat startul în proba de 9 km,terminând cu timpul de 1h 06 min.obținând locul12 la individual si medalie de bronz cu echipa compusă din Nicoleta Sasu din Tg.Lăpuș și Klara Rousembum.
Aurelian Zăgrean de la C.S.„Mica Romă” Blaj a participat în proba „Long Distance” 22 km, terminând în timpul de 2h 21min (locul ocupat 25) la individual si locul 6 cu echipa. În ultima zi, a alergat proba de 9 km terminând cursa în 57min.

 

Constantin PREDESCU




Citește mai mult

Sport

Juniorul Philip Pahone, în probe la divizionara secundă ASA Târgu Mureș

Cugir INFO

Publicat

în

Juniorul cugirean Philip Pahone (17 ani) este în probe la divizionara secundă ASA Târgu Mureș. Antrenorul Eusebiu Tudor a programat un cantonament de 3 săptămâni, la finele căruia se va pronunța în privința menținerii cugireanului în efectiv.

Philip Pahone este un produs 100 la sută al clubului „roș-albastru” și reprezintă al doilea jucător promitățător crescut de Metalurgistul Cugir care face pasul spre fotbalul mare, după fundașul Sebastian Itu (20 ani), ajuns la Poli Timișoara.

Sunt două exemple care confirmă politica deficitară a formației fanion a județului, CSM Unirea Alba Iulia, la nivel juvenil. Gruparea albaiuliană nu are, de ani buni, ochi pentru tinerii cu potențial din județ, preferând să importe și să împrumute jucători de la alte cluburi (CFR Cluj, Dinamo, „U” Cluj, FC Voluntari etc), fără prea multă valoare! Rezultă o strategie incorentă a formației ce visează la Liga 2!

Philip Pahone a începtul fotbalul la Metalurgistul Cugir și a plecat un sezon la Universitatea Cluj. A debutat în eșalonul terț la vârsta de 15 ani și aproape 6 luni, în noiembrie 2024.

Dispune de calități peste medie, acoperă capitolul under și împreună cu S. Itu este unul dintre cele mai importante produse fotbalistice ale Cugirului în ultimul deceniu.

Are în jur de 40 de meciuri în Liga 3, iar în stagiunea anterioară, primul ca titular, a marcat în două rânduri și a adunat și câteva pase decisive. Este fotbalist de profilm ofensiv, poate acoperi mai multe posturi în zona mediană, iar în ultimele runde ale sezonului trecut a jucat fundaș dreapta.

 

FOTO: Sorin GIURCĂ




Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir