Rămâi conectat

Sport

Antrenorul Gheorghe Constantin și-a facut asociație de box. Aceasta va activa sub denumirea de Asociația „Gigi Box” Cugir

cugirinfo.ro

Publicat

în

Antrenorul Gheorghe Constantin, cunoscut pentru performanțele sale din anii în care a activat ca jucător de performanță în sportul cu mănuși, la Metalurgistul Cugir, dar și pentru activitatea desfășurată ca antrenor, s-a hotărât sa-și facă asociație de box, care va funcționa sub denumirea de Asociația „Gigi Box” Cugir. 

Judecătoria Alba Iulia a dat deja undă verde printr-o hotărâre judecătorească, solicitării formulate de antrenorul de box din Cugir. De câțiva ani, Gheorge Constantin, cunoscut și sub numele de „nenea Gigi”, activează ca antrenor la secția de box  a Clubului Sportiv Orășenesc (C.S.O.) Cugir, calitate pe care și-a asumat-o și care i-a adus satisfacții în competițiile naționale și internationale.

„Să nu se înțeleagă că am de gând să plec de la CSO și că voi face concurență vreunei alte secții de box din Cugir. Rămân pe mai departe, antrenorul sportivilor de la CSO, pe care i-am format și cu care am obținut rezultate frumoase. Constituirea Asociației „Gigi Box” va avea rolul și de a primi sprijin din partea unor sponsori iubitori ai sportului cu mănuși, care deseori mi-au transmis că ar dori să stimuleze financiar, în mod legal, sportivii care participă la pregătire și pe cei cu rezultate la competițiile organozate. Acest sprijin ar prinde bine și pentru stimularea boxerilor, cât și pentru dezvoltarea bazei sportive”, ne-a declarat antrenorul Gigi Constantin.

Constantin Predescu


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Sport

Victorie pentru „roș-albaștri”, în prima partidă de verificare din acest an: Metalurgistul Cugir – Performanța Ighiu 4-0 (4-0)

cugirinfo.ro

Publicat

în

În primul meci amical disputat în acest an, în nocturnă, pe terenul sintetic din Parcul „Avram Iancu” din Blaj, Metalurgistul Cugir a învins Performanța Ighiu, scor 4-0 (4-0).

Rezultatul a fost stabilit în prima repriză, când divizionara terță a punctat prin Goronea, Chițimia, Bura și Cocan. Următorul amical va fi vineri, în deplasare cu CFR Simeria, iar din 4 februarie „roș-albaștrii” vor intra în cantonament centralizat la domiciliu.

Metalurgistul Cugir a folosit următoarea formație: Herlea – Tăban, S. Itu, Vitinha, Kiraly, Hăprianu, Chițimia, P. Păcurar, Cocan, Goronea, Bura. Au mai intrat Perjeriu, Bîrlădeanu, R. Păcurar, Onaci, Cunțan, Udrea, Pahone, Șaucă, Domșa, Șuteu și un junior din 2007, de la Csikszereda Miercurea Ciuc. A absentat V. Popa. Antrenor Lucian Itu.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Sport

Metalurgistul Cugir, reunire fără noutăți în lot. 26 de jucători prezenți la primul antrenament sub comanda lui Itu

cugirinfo.ro

Publicat

în

Metalurgistul Cugir a începe pregătirea la „Arena Cugir”, cu 26 de jucători prezenți la primul antrenament al anului, între care și experimentații Dragoș Bănică, Alin Șuteu și Marius Neagu. La pregătire a participat și Răzvan Trif, apărătorul accidentat în prima parte a campionatului, așteptat să revină pe teren în primăvară.

Echipa antrenată de Lucian Itu are puține noutăți în efectiv, fiind certă plecarea lui A. Barbu și faptul că atacantul M. Codrea va absenta bună parte de la antrenamente întrucât a intrat la Școala de Poliție. Cugirenii vizează să aducă jucători under (din anul 2007) și un atacant. Este prevăzut și un cantonament centralizat la domiciliu, în perioada 4-14 februarie, plus 5 jocuri de verificare.

Oponenții divizionarei terțe vor fi Performanța Ighiu (25 ianuarie), CIL Blaj (8 februarie), CSC Șelimbăr (14 februarie) și Gloria Geoagiu (22 februarie), mai fiind o dată liberă, în 1 februarie.

Echipa cugireană iernează pe poziția a opta în Seria 7, cu 17 puncte și momentan nu a mutat pe piața transferurilor.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Sport

Clublu Metalurgistul Cugir a obținut DISTINCȚIA SILVER din partea Federației Române de Fotbal, la prima ediție a Clasificării Fotbalului Amator

cugirinfo.ro

Publicat

în

Clubul Sportiv Metalurgistul Cugir a primit DISTINCȚIA SILVER din partea Federației Române de Fotbal (FRF), la finalul primei ediții a proiectului de clasificare a centrelor de copii și juniori din fotbalul amator din România.

Astfel, muncă depusă cu atâta profesionalism, dăruire prin sacrificiu și abnegație, a fost răsplătită de către forul oficial și administrativ al fotbalului din România.

Alături de Metalurgistul Cugir, aceeași distincție a fost primită și de CS Universitar Alba Iulia. Din cele 107 cluburi care s-au înscris în acest program, 67 au depus dosarele necesare pentru evaluare.

Rezultatele finale arată că două cluburi au obținut distincția GOLD, 11 au primit SILVER, 28 au fost încadrate în categoria BRONZE, iar 26 au fost clasificate la categoria 4.

Prin respectarea standardelor de evaluare, cluburile pot beneficia de noi surse de finanțare, lărgirea bazei de selecție și, în final, descoperirea tinerelor talente din mediul rural, cu scopul de a le integra în fotbalul profesionist.

Dosarele cluburilor au fost depuse la Asociațiile Județene de Fotbal și, după verificarea acestora, experții sportivi din cadrul Departamentului Competiții al FRF au înmânat diplomele corespunzătoare fiecărei distincții.

Clasificarea centrelor de copii și juniori este valabilă pentru doi ani competiționali.

Obiectivele clasificării fotbalului amator:

– Creșterea nivelului fotbalistic din România prin sprijinirea formării și competiției pentru cei mai tineri jucători.
– Crearea unor standarde de calitate pentru centrele de copii și juniori, oferind părinților posibilitatea de a alege cel mai potrivit cadru pentru dezvoltarea talentului copiilor.
– Îmbunătățirea infrastructurii fotbalistice, asigurând condiții excelente pentru jucători și spectatori.
– Creșterea calității competițiilor organizate la nivel de copii și juniori.
– Stabilirea unor standarde clare privind personalul tehnic, facilitățile sportive, rezultatele și educația din centrele de copii și juniori.

Clasificarea își propune să asigure o dezvoltare sigură și eficientă a pepinierelor fotbalului amator. Pentru Federația Română de Fotbal, îmbunătățirea activității centrelor de copii și juniori este esențială în vederea dezvoltării fenomenului fotbalistic din România.

Investițiile în infrastructură și educație vor contribui la crearea unui cadru adecvat pentru descoperirea și promovarea talentelor, sprijinind astfel performanțele echipelor naționale.

Sorin Giurca


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir