Sport
Luni, 22 ianuarie 2024, se reunește lotul Metalurgistului Cugir. Antrenorul Lucian Itu a rămas fără fundași centrali
Luni, 22 ianuarie, Metalurgistul Cugir are programată reunirea lotului, iar antrenorul Lucian Itu se confruntă cu probleme în zona centrală a defensivei.
După plecarea fiului său, Sebastian Itu (17 ani), cel mai important produs al fotbalului cugirean din ultimii ani, împrumutat la Gloria Bistrița, s-a accidentat și Vlăduț Popa. Apărătorul împrumutat de la Hermannstadt a suferit o accidentare stupidă, o dublă fractură la brațul stâng, iar până la revenirea pe gazon se estimează o perioadă de aproximativ două luni (incluzând și recuperarea).
„Așa ghinion nu am avut niciodată! În toamnă au fost probleme în compartimentul ofensiv, acum au apărut acestea din defensivă. Căutăm de zor fundași centrali, aceasta e prioritatea. Până la urmă cel mai important lucru este să fim sănătoși, să putem duce la bun sfârșit pregătirea”, a spus Lucian Itu.
Singura soluție la îndemână este Alin Dohotariu (în cazul acestuia fiind o reprofilare din flancul drept). În linii mari sunt refăcuți Cîrloanță, Șaucă și Kiraly (și ei cu probleme de sănătate în toamnă), mai purtându-se discuții cu mijlocașul C. Anghel (ex-CSU Alba Iulia), dar și cu atacantul Dan Greapcă, golgheterului formației Hidro Mecanica Șugag, cu 14 reușite (însă acesta va reveni la Energia Săsciori).
• Marius Neagu, „principal” la Hidro Mecanica Șugag
Metalurgistul Cugir iernează pe poziția a 7-a a Seriei a IX-a, cu șanse reduse de a prinde play-off-ul, astfel că se întrevede o evoluție în play-out. Reunirea lotului este prevăzută în 22 ianuarie, o altă posibilă plecare este cea a portarului Csapo, la CSM Cetate Deva, la primul antrenament fiind așteptați câțiva jucători, în probe (înclusiv de la CSM Unirea Alba Iulia, formația secundă, din Liga 4). Este așteptată revenirea la antrenamente a atacantului Marcel Domșa, indisponibil în toamnă din pricina unei intervenții chirurgicale la genunchi. Amicale sunt cu Performanța Ighiu (27 ianuarie), CSU Alba Iulia (3 februarie), ACS Mediaș (10 februarie), CIL Blaj (17 și 23 februarie), căutându-se adversar pentru 2 martie.
Pe de altă parte, după„“modelul” Ciprian Selagea, la Performanța Ighiu, mijlocașul Marius Neagu este noul antrenor principal al grupării Hidro Mecanica Șugag (după plecarea lui Himcinschi la Industria), un debut pe banca tehnică. În același timp, fotbalistul de 37 de ani va continua să evolueze la divizionara terță.

Sport
Cugireanul Robert Paștiu a câștigat turneul international nivel Platinum din Mamaia, la „Tenis 10”
Tenismenul Robert Paștiu din Cugir în vârstă de 8 ani, pregatit de catre antrenorul Lucian Rada, a participat sâmbătă, 21 iunie 2025, la Turneul internațional de tenis de câmp pentru juniori desfășurat la Mamaia.
De data aceasta, Robert a jucat și a învins sportivi din România, Bulgaria, Rusia, Turcia, Ucraina și Republica Moldova. Competiția a avut loc în cadrul Campionatului National „Tenis 10”, categoria mingi portocalii, unde sportivul cugirean a obținut locul 1 in grupe si locul 2 general.
Familia sportivului a ținut să mulțumească pentru susținere „Clubului Sportiv Autosally” – Calin Salistean si antrenorului Lucian Rada pentru profesionalism.
Felicitări jucătorului și antrenorului său pentru performanța obținută și urări de mult succes în competițiile viitoare!
Constantin PREDESCU
Sport
Metalurgistul Cugir s-a despărțit de trei jucători. Ciprian Pahone, revine în conducerea „roș-albaștrilor”
Metalurgistul Cugir reprezintă cea mai longevivă divizionară terță din Alba, „roș-albaștrii” promovând pe a treia scenă fotbalistică în urmă cu 12 ani. Cugirenii au încheiat sezonul pe locul 2 în play-out, iar obiectivele în viitorul campionat vor fi unele mai îndrăznețe. Asta, întrucât, în conducerea echipei de seniori a revenit, după câțiva ani, Ciprian Pahone.
Astfel, gruparea de sub Drăgana va începe, la toamnă, a 13-a stagiune consecutivă în Liga 3, avându-l pe banca tehnică tot pe Lucian Itu (46 de ani). Acesta, un simbol al fotbalului cugirean, a fost instalat în funcția de antrenor principal în 2019, în urmă cu 6 ani, și este cel mai vechi antrenor în funcție din județ (asta chiar dacă nu figurează ca antrenor principal în acte, unde apare Ion Ilie, posesor al licenței A UEFA).
În această perioadă se poartă tratative pentru întărirea lotului, asta pentru a ridica ștacheta, respectiv o calificare în play-off, unde a mai fost în urmă cu două sezoane. Nu sunt departe vremurile în care Metalurgistul Cugir a fost prezentă la barajele semifinale de promovare, în 2021 cu SCM Zalău și în 2022 cu Minaur Baia Mare, ambele pierdute.
Reunirea lotului este prevăzută peste o lună, mai precis în 14 iulie, pregătirea care se desfășoară pe plan local incluzând și un cantonament centralizat. Pe lângă portarul Herlea (plecat la CSM Unirea Alba Iulia), cugirenii au încheiat conturile și cu R. Păcurar și Onaci, dar cu singuranță vor mai fi și alte plecări, asta în funcție și de jucătorii care vor fi înregimentați în această vară.
Sport
Alergătorii cugireni Vasile Hârjoc și Gheorghe Hăprean, primii la Campionatul Național de Cros pentru Atleți Masters
Recent, la Cocorăștii Mislii – Județul Prahova, a avut loc Campionatul Național de Cros pentru Atleți Masters, competiție la care au luat parte sportivi din toate zonele tării, pe categorii de vârstă de la +35 pana la +90 ani – feminin și masculin.
Distanța de parcurs a fost de 8 km pentru atleții de la categ. +35 pana la categ. +65 ani inclusiv și de 6 km peste vârstă de +70 ani .
Din județul Alba au participat atleti de la C.S. „Metalurgistul” Cugir (antrenor prof. Gheorghe Hăprean) prin alergătorii: Călin Morar – categ. +35 ani – proba 8 km – locul II; Călin Giurgiu Iosif – proba 8 km – locul III – categ. +45 ani; Gheorghe Hăprean – proba 8 km, locul I – categ. +60 ani și Vasile Hârjoc – proba 6 km – timpul obtinut 32 min. 21 sec. – locul I la categ. +70 ani.
De la C.S. „Mica Romă” Blaj a participat Adrian Deac – categ. +45 ani – locul II, iar C.S.M.Unirea Alba Iulia l-a avut reprezentant pe Ilie Cioca – categ. +80 ani – proba 6 km, timpul obținut 35 min. 25 sec. – locul I.
În zilele de 4 și 5 iulie 2025, la Stâna de Vale – jud. Bihor va avea loc Campionatul Național de Alergare Montană și etapa de cupă europeană, probele fiind de 11 km și 33 km cu diferența pozitivă de nivel de 1350 m.
Constantin PREDESCU
-
Mondenacum 11 luni
Mesaje de Sfânta Maria 2024. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 2 luni
Când pică Paștele ortodox și cel catolic 2026, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Din judeţacum 2 luni
MESAJE de Sfântul Gheorghe 2025. SMS-uri, urări şi felicitări pe care le poţi transmite celor dragi de ziua numelui | cugirinfo.ro
-
Administraţieacum 9 luni
Premiu simbolic oferit de Primărie unor societăți comerciale din Cugir, cu prilejul aniversării a 225 de ani de tradiție industrială a orașului
-
Mondenacum o lună
Sfinții Constantin și Elena 2025. FELICITARI, MESAJE și URARI pentru cei care își sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Sportacum 6 luni
Triumf pentru șahiștii de la Metalurgistul Cugir, la „Cupa de Iarnă” desfășurată la Sibiu
-
Din judeţacum 2 luni
Când sunt Floriile Ortodoxe și Catolice în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Sportacum 8 luni
„Roș-albaștrii” – remiză externă, după un meci nebun: ACS Mediaș – Metalurgistul Cugir 2-2 (0-0)