Rămâi conectat

Sport

Victorie la scor pentru echipa de sub Drăgana, în primul amical al verii: Metalurgistul Cugir – FC Lopadea Nouă 8-1 (3-1)

Cugir INFO

Publicat

în

Metalurgistul Cugir a întâlnit, astăzi, pe FC Lopadea Nouă, în primul amical al verii, partidă disputată pe „Arena Cugir” și încheiată cu scorul de 8-1 (3-1) în favoarea divizionarei terțe (diferența de scor nefiind relavantă în acest moment al pregătirii, vizitatorii fiind nou-promovați în Liga 4).

Pentru „roș-albaștri” au punctat P. Păcurar, Bura și Cîrloanță, în primul mitan, diferența fiind redusă de R. Szekely. Cu acest prilej, la Metalurgistul au debutat Buzducea (Retezatul Hațeg), Gh. Hăprianu (LPS „Florin Fleșeriu” Sebeș) și Da Silva (atacant, fost la Sănătatea), ultimul marcând de 3 ori în actul secund, când au mai înscris Udrea (penalty) și Gh. Hăprianu.

Antrenorul Lucian Itu a început cu formula: Herlea – Robert, S. Itu, Vlădia, M. Neagu – Șaucă, Bura, Selagea, Șuteu – P. Păcurar, Cîrloanță; în actul secund distribuția fiind alcătuită din Csapo – Androne, Dohotariu, Vitinha, N. Muntean (Industria Galda, juniori, în probe) – Buzducea, Udrea, Gh. Hăprianu, Cocan – M. Domșa, Da Silva (brazilian, ex-Sănătatea Cluj), plus Perjeriu. Absenți Tăban și Al. Kiraly.

Următoarea întâlnire amicală este cu nou-promovata ACS Mediaș (în 22 iulie, returul în 19 august), urmată de testul cu divizionara secundă CSC Șelimbăr (29 iulie). În program mai este dubla cu Jiul Petroșani (5 și 12 august).


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Sport

„Roș-albaștrii”, victorie sub Drăgana în ultima partidă din acest an: Metalurgistul Cugir – CIL Blaj 3-1 (2-0)

Cugir INFO

Publicat

în

Metalurgistul Cugir a învins vineri, în ultima partidă din acest an pe CIL Blaj, scor 3-1 (2-0) și iernează pe un loc care asigură participarea în play-off. 

A fost o confruntare deschisă, cu numeroase ocazii, Metalurgistul Cugir având inițiativa în cea mai mare parte a meciului.

Șaucă (5) – șut peste de la 18 metri, a replicat Cristea (6) – șut respins de R. Pop. Scorul a fost deschis de Șaucă (11), un șut deviat din 15 metri. Gliga (15) – a trimis peste din 12 metri, ratând o ocazie de a egala. Bura (36) a majorat avantajul, pe un contraatac frontal, deschis de Petra

La reluare, partida se relansează după ce Micu-Cristea (56) a marcat după o fază fixă, profitând de neatenția defenisvei adverse, tânărul jucător fiind la a doua etapă la rând în care punctează. În prelungiri, Mâlnă (90+4) a marcat din centrul careului, la o pasă de la P. Păcurar, momente în care Blajul căuta egalarea.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Sport

Premieră pentru cugireanca Iulia Ștefan: Șahista de la „Metalurgistul” Cugir l-a învins pe marele maestru spaniol Viktor Petrovici Moskalenko, la turneul de la Benidorm

Cugir INFO

Publicat

în

În perioada 28 noiembrie – 5 decembrie 2025, localitatea Benidorm, Valencia – Spania, găzduiește un impresionant turneu de șah clasic.

Printre participanți se numără și Iulia Ştefan, împreună cu tatăl ei, Cristian Ştefan, ambii jucători legitimați la C.S. „Metalurgistul” Cugir. Pentru istoria șahului din județul Alba, prima zi a competiției a marcat o premieră. Sportiva de dosr 16 ani, Iulia Ștefan, a câștigat partida jucată împotriva marelui maestru spaniol Viktor Petrovici Moskalenko.

„O victorie la un mare maestru este ea însăși o realizare remarcabilă, semnificația acestei performanțe fiind chiar mai puternică deoarece prin această victorie Iulia a îndeplinit condițiile pentru a primi titlul de maestru FIDE la feminin, devenind prima jucătoare din județul Alba care primește un titlu internațional”, ne-a declarat Ovidiu Crăciun, președintele secției de șah de la C.S. „Metalurgistul” Cugir.

Potrivit acestuia, parcursul Iulei a fost unul foarte bun și în continuare: „A făcut o remiză în runda a doua într-o partidă jucată cu piesele negre împotriva unui maestru FIDE, cotat cu un ELO cu 250 mai mare decât al ei, în runda a treia a avut pauză, iar în runda a patra a câștigat din nou, ajungând la un cumul de 80 de puncte ELO după patru runde. În aceste condiții este posibil ca la terminarea concursului să avem o și mai mare surpriză plăcută, anume realizarea normei de maestru internațional”, a precizat Crăciun.

 

Constantin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Sport

Remiză albă în mocirlă, pentru „roș-albaștri”: Timișul Șag – Metalurgistul Cugir 0-0

Cugir INFO

Publicat

în

Metalurgistul Cugir a evoluat în deplasare cu Timișul Șag, în etapa a XV-a a Seriei a 7-a din eșalonul terț, partida încheindu-se la egalitate, scor 0-0.

Cugirenii au avut cea mai mare ocazie de a înscrie în minutul 31, când Bura a lovit transversala, din foarfecă, partida disputându-se în mocirlă. Un rezultat echitabil ținând cont că în prima repriză s-a înregistrat o intervenție salutară a portarului R. Pop, care a mențiunut tabela imeculată împotriva formației la care activează Andrei Făgărășanu, fostul golgheter al „roș-albaștrilor”.

După prima remiză albă a stagiunii, Metalurgistul Cugir a coborât pe poziția a patra, fiind întrecută de Viitorul Arad, care s-a impus la Sebeș, în meciul cu CSU Alba Iulia.

• Au evoluat formațiile:

Timișul Șag:

Metalurgistul Cugir: R. Pop – Tăban (26, Kiraly), S. Itu, Liubashov, Vitinha – Udrea (53, Mâlnă), Suciu (53, Mihăilă) – Șaucă/cpt. (85, P. Păcurar), Petra (85, Goronea), P. Pahone – Bura; rezerve Berța, Trif, Agbomoniyi, Cristache. Antrenor Lucian Itu.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir