Actualitate
Medicul cugirean Terezia Mureșan Samoilescu, membru al Colegiului European de Medicină și Chirurgie Estetică
După un lung drum de pregătiri şi experienţă acumulată, medicul Terezia Mureșan Samoilescu din Cugir a devenit membru al Departamanetului de Medicină Estetică al Colegiului European de Medicină și Chirurgie Estetică.
„Acest titlu, pe care am avut onoarea de a-l primi recent este recunoscut la nivel mondial şi reprezintă o certificare profesională de rang înalt, obţinută în urma unui program asiduu de pregătire profesională, alături de unii dintre cei mai renumiţi specialişti în domeniul esteticii, la nivel mondial”, ne-a declarat medicul Terezia Mureșan Samoilescu.
Programul de pregătire în vederea obţinerii titlului de FELLOW (membru) l-a început în anul 2022. A urmat, în afara ţării, mai multe cursuri de formare profesională în domeniul chirurgiei estetice faciale (blefaroplastie, otoplastie, lifting facial, managementul complicaţiilor postoperatorii), tehnicilor de rejuvenare facială şi corporală nonchirurgicală. În cadrul tuturor acestor cursuri şi programe de practică a avut parte de o evaluare atentă din partea formatorilor săi. Totodată a urmat şi o perioadă de mentorat clinic, la finalul căreia a primit titlul de „FELLOW al ECAMS”.
„În acest fel, cu mare bucurie, am realizat o împlinire personală devenind parte a unei comunităţi internaţionale de profesionişti în domeniul esteticii medicale, comunitate ale cărei principale scopuri sunt reprezentate de furnizarea de tratamente de cea mai bună calitate. Recunoaşterea internaţională oferită de acest titlu vine, de fapt, ca o garantare/certificare a calităţii serviciilor pe care le ofer, la rândul meu, pacienţilor”, a dorit să ne relateze medicul Terezia Mureșan Samoilescu.
De menționat că dr. Terezia Mureșan Samoilescu este medic chirurg și director medical la Spitalul orășenesc din Cugir.
O felicităm și noi pentru titlul obținut și îi dorim mult succes în activitatea sa de viitor!
Constantin PREDESCU
Actualitate
Bărbat de 58 de ani din Goașele, găsit spânzurat în propria locuință. Poliția Cugir a deschis un dosar penal
Un bărbat în vârstă de 58 de ani, din localitatea Goașele, a fost găsit spânzurat în locuința sa, miercuri, 8 iulie 2026.

Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul de Poliție Județean Alba, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Cugir au fost sesizați cu privire la descoperirea bărbatului. La fața locului s-a deplasat o echipă de cercetare, care a identificat trupul neînsuflețit în interiorul imobilului.
În urma examinării sumare, oamenii legii nu au constatat urme vizibile de violență pe corpul victimei.
Cadavrul a fost transportat la Serviciul de Medicină Legală, unde va fi efectuată necropsia pentru stabilirea cu exactitate a cauzei decesului.
Polițiștii continuă cercetările în cadrul unui dosar penal întocmit sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă, în conformitate cu procedura aplicată în astfel de cazuri, urmând să fie stabilite toate împrejurările în care s-a produs decesul.
Actualitate
Festivalul Dacic Singidava de la Cugir: „Ielele Singidavei”, în programul ediției din acest an
Proiectul artistic „Ielele Singidavei” se regăsește printre momentele incluse în programul ediției din acest an a Festivalului Dacic Singidava, organizat la Cugir.

Inspirat din mitologia lumii antice, proiectul aduce în fața publicului o serie de momente coregrafice bazate pe dansuri cu tematică antică, concepute pentru a completa atmosfera festivalului și pentru a pune în valoare legendele asociate istoriei dacilor.
Potrivit organizatorilor, spectacolul îmbină elemente de istorie, mitologie și expresie artistică, fiind integrat în conceptul evenimentului dedicat promovării patrimoniului istoric și cultural.
„Ielele Singidavei” se alătură celorlalte activități și reprezentații programate în cadrul Festivalului Dacic Singidava, eveniment care reunește reconstituiri istorice, spectacole și ateliere inspirate din perioada dacică.
-
Mondenacum 11 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 3 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2027, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Cugireniacum 8 luniFoarfeca, visul și scena: Drumul unui frizer din Cugir spre succesul internațional
-
Actualitateacum 9 luniMedicul cugirean Terezia Mureșan-Samoilescu a primit, la Berlin, premiul pentru studiul legat de modalitățile actuale de tratament ale plăgilor greu vindecabile
-
Actualitateacum 3 luniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Actualitateacum 8 luniStar Transmission a donat Cugirului o ambulanță complet echipată, destinată urgențelor sociale din oraș
-
Actualitateacum 8 luniMedic urolog nou, la Spitalul orășenesc Cugir
-
Mondenacum 3 luniMESAJE de PASTELE ORTODOX 2026. URARI și FELICITARI frumoase de Învierea Domnului | cugirinfo.ro
