Rămâi conectat

Sport

Meciuri de pregărire cu formații puternice, programate în acestă iarnă pentru Metalurgistul Cugir

Cugir INFO

Publicat

în

Metalurgistul Cugir, cea mai bine casată echipă din Alba la finalul turului Ligii a 3-a, și-a structurat programul de pregătire din această iarnă.

Gruparea de sub Drăgana se va reuni la începutul săptămânii viitoare, mai precis luni, 17 ianuarie 2022, iar începând cu ultima zi a lunii va efectua un cantonament centralizat, la domiciliu, timp de două săptămâni.

Formația pregătită de Lucian Itu și-a fixat și jocurile de verificare din această perioadă, după cum urmează: cu Industria Galda de Jos (locul doi în Liga a 4-a) – sâmbătă, 29 ianuarie; cu SCM Zalău (locul 5 în Seria a 10-a a eșalonului terț, fostă adversară în barajul de promovare de anul trecut) – sâmbătă, 5 februarie (la Iclod); Politehnica Timișoara (poziția a 14-a, în Liga a 2-a), vineri, 11 februarie (deplasare), “U” Cluj (locul al 3-lea pe a doua scenă) – sâmbătă, 19 februarie (în deplasare); Jiul Petroșani (locul 6 în Seria a 7-a a Ligii a 3-a) – dublă în 26 februarie și 3 martie. Două dintre jocuri sunt cu echipe din eșalonul superior, formațiile studențești Politehnica Timișoara și “U” Cluj (ultima repetiție a “șepcilor roșii” înaintea startului sezonului), o dată liberă, pentru care se mai caută adversar fiind miercuri, 23 februarie.

Metalurgistul Cugir iernează pe locul secund după 15 etape cu 36 de pncte, fiind deja calificată în play-off. Înaintea bătăliei dintre primele 4 clasate (după sistemul tur-retur-tur) “roș-albaștrii” mai au de disputat 3 partide din cadrul returului, jocuri externe cu Sticla Arieșul Turda și Viitorul Cluj, urmate de derby-ul intern cu liderul CS Hunedoara.

Până în prezent nu au fost anunțate modificări în efectivul formației din Alba, exceptând faptul că golgheterul Marius Lupu (10 goluri în acest sezon) se va pregăti cu Concordia Chiajna, încercând să-l impresioneze pe antrenorul Claudiu Niculescu, în dorința de a face pasul mai sus. Metalurgistul solicită suma de 50.000 de euro, iar negocierile între cluburi continuă în această perioadă. De asemenea, este foarte posibil ca tinerii Tănăsescu și Al. Popescu, împrumutați de la Sport Team București, să revină la gruparea din capitală. Uniristul Paul Haj (18 ani), fotbalist polivalent, este principala țintă a campaniei de achiziții, însă pentru rezolvarea mutării trebuie ca jucătorul să-și ia actele de la Unirea Alba Iulia, probabil în această săptămână.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Sport

„Roș-albaștrii”, la prima înfângere din actuala ediție de Liga a 3-a: Metalurgistul Cugir – Unirea Sântana 1-2 (0-1)

Cugir INFO

Publicat

în

După ce în primele cinci etape acumulase maximul de puncte, Metalurgistul Cugir a suferit vineri, prima înfrângere din actuala ediție de Liga a 3-a, 1-2 (0-1) cu Unirea Sântana, echipă ce venea după două înfrângeri consecutive.

Cum s-au marcat golurile:

0-1 (min. 22):  Nica centrează din stânga și Darius Felea marchează cu capul din 6 metri.

0-2 (min. 56): Pașca pasează peste apărare și Ciprian Rus îl execută pe portarul gazdelor din 9 metri.

1-2 (min. 64): Florin Bura reduce scorul cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Vitinha.

Au evoluat formațiile:

Metalurgistul Cugir: Berța – Tăban, S. Itu, Liubashov, Kiraly (46 Vitinha) – Pahone (60 Mihăilă), Mâlnă (60 Păcurar) – Udrea, Petra, Goronea (72 Trif) – Agbomoniyi (60 Bura).

Unirea Sântana: R. Rusu – Felea, Pașca, Petruț, Nistor, Vlad – Susan, Oancia – Jinga (76 Clej), A. Nica (38 Muntean) – C. Rus (76 Dinu).


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Sport

„Roș-albaștrii”, maximum de puncte după cinci etape de Liga a 3-a: CIL Blaj – Metalurgistul Cugir 1-2 (1-1)

Cugir INFO

Publicat

în

Metalurgistul Cugir își continuă marșul triumfal din acest start de stagiune, cu a cincea victorie la rând, 2-1 (1-1) în deplasare cu CIL Blaj, în derby „de Alba”. Elevii lui Lucian Itu se mențin în fotoliul de lider al Seriei a VII-a, cu maximum de puncte, după cinci etape disputate,

Cugirenii, fără Petra, Agmomoniyi sau P. Pahone în primul unsprezece, au deschis scorul prin căpitanul Șaucă (12), iar blăjenii au egalat prin Nai (20), ambii marcatori părăsind terenul din motive medicale. După pauză, G. Goronea (57) a readus avantajul în tabăra „roș-albaștrilor”, cu prima sa reușită stagională. „Roș-albaștrii” au realizat o a treia victorie externă împotriva combatantelor din Alba, dând un adevărat test al maturității în „Mica Romă”. La final tensiunea și-a spus cuvântul, iar președintele gazdelor Augustin Damian a protestat la adresa arbitrilor.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Sport

Atletul cugirean Vasile Hârjoc, primul la Campionatul Național de Alergare pe Șosea

Cugir INFO

Publicat

în

Duminica, 21 septembrie 2025 în București a avut loc Campionatul Național de Alergare pe Șosea, în același timp cu Crosul Arenelor.

Startul s-a dat din fața stadionului „Arcul de Triumf” iar finișul a avut loc la Arena Națională. În cadrul competiției a mai avut loc cursa scaunelor cu rotile și cursa de 2 km – „Famili Run”.

Evenimentul a mobilizat peste 2.000 de alergători din întreaga țară. Județul Alba a fost reprezentat la proba de 10 km de sportivii: Vasile Hârjoc – CS „Metalurgistul” Cugir (antrenor prof. Gheorghe Hăprian) – timpul obținut 48 min. 35 sec. locul ocupat I – la categ. M-70 ani; Ilie Cioca de la C.S.M. „Unirea” Alba Iulia , categ. M-80 ani, timpul realizat 53 min.33 sec. – locul ocupat I; Violeta Cârpaci, categ. F-40 ani, de la CS „Unirea” Alba Iulia, timpul 46 min.34 sec. – loc I; Călin Morar – CS „Metalurgistul” Cugir – timpul obținut 37 min. 03 sec. – locul V; Călin – Iosif Giurgiu de la CS „Metalurgistul” Cugir, categ. M-40 ani – timp 42 min. 01 sec. (a terminat cursa).

 

Constantin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir