Rămâi conectat

Ştiri din zonă

Femeie de 80 de ani din Geoagiu găsită fără suflare, în apele reci pluviale ale unui canal colector

Cugir INFO

Publicat

în

O femeie de 80 de ani, din Geoagiu, a fost găsită decedată, astăzi, într-un canal de colectare a apelor pluviale situat la ieşirea din satul Aurel Vlaicu, a informat Inspectoratul de Poliţie Judeţean Hunedoara.

Acest caz a intrat în atenţia poliţiştilor după ce fiica femeii a sesizat, joi dimineaţa, Poliţia Staţiunii Geoagiu cu privire la faptul că, în jurul orei 08.00, a constatat că mama sa a dispărut de la domiciliu. Fiica a fost deosebit de îndurerată și de preocupată de aflarea vreunei vești privind-o pe mama sa. Bătrâna a fost găsită decedată

În scurt timp, polițiștii au intrat în febra căutărilor și au efectuat cercetări specifice pentru a obține informații certe în ceea ce privește pe bătrâna dispărută.

„La scurt timp de la primirea apelului, octogenara a fost găsită decedată într-un canal de colectare a apelor pluviale situat la ieşirea din satul Aurel Vlaicu. Nu există urme vizibile de violență . În urma cercetării la faţa locului, cu ocazia examinării sumare a cadavrului, nu au fost identificate urme vizibile de violenţă şi nu există suspiciuni cu privire la comiterea vreunei fapte penale”, se precizează în comunicatul Inspectoratului Poliției Județului Hunedoara.

Decesul bătrânei a avut loc totuși în condiții neelucidate, iar procedurile legislative în această situație prevăd necesitatea unor cercetări specifice suplimentare. Astfel, cadavrul victimei a fost transportat la Serviciul Judeţean de Medicină Legală Deva, în vederea autopsierii.

În următoarele zile, organele competente vor fi în măsură să emită o poziție oficială privind motivul decesului femeii octogenare din Geoagiu, Hunedoara.

FOTO: ARHIVĂ


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Ştiri din zonă

Plăcinte și povățuire pentru post – hrană trupească și sufletească, la Săliștea

Cugir INFO

Publicat

în

Sâmbătă, împreună, cetățenii comunei Săliștea, au trăit un moment încărcat de emoție pentru întreaga comunitate.

Ca pe vremuri, oamenii s-au adunat la rugăciune în bisericuța de lemn cu hramul „Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil“, cu puține zile înaintea lăsatului secului de Crăciun.

„Ce frumos e când casa e plină, când se aud râsete și povești. Așa a fost după slujbă, la Căminul Cultural „Călin Julescu”, locașul unde comunitatea s-a adunat la plăcinte. Pe mese au fost puse cele mai bune bucate, aduse cu drag de gospodinele noastre, și ne-am bucurat împreună de gustul tradiției și de căldura comunității.  A fost o zi plină de emoție, credință și bucurii trăite împreună — o zi care ne-a arătat, încă o dată, cât de frumos e când suntem uniți.  Vă mulțumim tuturor celor care ați fost prezenți, care ați adus plăcinte și care ați fost cu noi la rugăciune”, a transmis un credincios din localitate.

 

Constantin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Ştiri din zonă

Bărbat de 54 de ani din Săliștea cercetat de polițiști, după ce a fost depistat conducând băut pe DJ 705E

Cugir INFO

Publicat

în

Duminică, 9 noiembrie 2025, în jurul orei 09.00, polițiștii Secției 2 de Poliție Rurală Vințu de Jos au oprit, pentru control, DJ 705E, pe raza localității Săliștea, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 54 de ani, din localitatea Săliștea.

Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând valoarea de 0,45 mg/litru alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital, în vederea stabilirii alcoolemiei.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Ştiri din zonă

Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, prezent în parohia Căstău – protopopiatul Orăștie

Cugir INFO

Publicat

în

Duminică, 2 noiembrie 2025, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a fost prezent în parohia Căstău, protopopiatul Orăștie, Episcopia Devei și Hunedoarei.

ÎPS Irineu, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a oficiat Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur și a rostit cuvântul de învățătură la biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din localitatea Căstău, județul Hunedoara. În continuare, Părintele Arhiepiscop Irineu a săvârșit slujba parastasului pentru binecredinciosul Traian Ioan Bâldea, tatăl părintelui Andrei Bâldea, protopop al protoieriei Câmpeni, cu prilejul împlinirii a cinci ani de la trecerea în veșnicie. Comunitatea ortodoxă din parohia Căstău este păstorită de către părintele Cosmin Voinea.

În cuvântul rostit cu acest prilej, Chiriarhul Alba Iuliei a spus: „Între viața lui Dumnezeu și viața noastră există moartea, despărțirea sufletului de trup. Moartea este granița la care ne așteaptă Domnul Vieții, singurul Care are nemurirea, Care a pus făpturile Sale sub legea devenirii și a morții. De aceea, noi nu trebuie să ne temem de moarte, ci de felul cum ne prinde moartea, să ne temem de păcat, de moartea sufletească. Sfântul Ioan Gură de Aur spunea: «Un singur lucru este de temut: păcatul. Nu a muri e rău, ci a muri în păcat». Virtuțile morale și faptele bune constituie garanția intrării sufletului în Patria de sus, unde ne așteaptă Hristos, Înaintemergătorul nostru la cer”.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir