Rămâi conectat

Actualitate

Când se aleg Babele? Obiceiul din moşi-strămoşi pe care mulţi l-au uitat | cugirinfo.ro

Cugir INFO

Publicat

în

Când se aleg Babele? Obiceiul din moşi-strămoşi pe care mulţi l-au uitat | cugirinfo.ro

Babele de martie sunt asociate în folclorul românesc cu legendă Babei Dochia. Potrivit tradiţiei, primele nouă zile ale lui martie sunt considerate babe, iar alegerea uneia dintre ele îţi poate oferi indicii preţioase ale viitorului care te aşteaptă în anul respectiv.

Acest obicei popular spune că femeile trebuie să îşi aleagă o baba, adică o zi din perioada 1-9 martie, primele zile de primăvară. În funcţie de cum va fi vremea în ziua respectivă, aşa îi va merge şi ei tot anul.

Zilele senine şi călduroase reprezintă fericirea, norocul, belşugul şi împlinirile, iar cele mohorâte şi friguroase semnifică neîmplinirile, tristeţea, dezamăgirile şi sărăcia. Citește și: mesaje de 1 martie

Din moşi-strămoşi se păstrează acest obicei de a alege o baba în prima dimineaţă de primăvară, adică 1 martie (din punct de vedere calendaristic). În timp ce se pune mărţişorul în piept, se alege şi ziua care îţi va arată cum îţi va fi sufletul şi norocul tot anul. Dacă baba este bună, te va aştepta un an rodnic. La polul opus, dacă baba este rea, vei avea parte de supărări şi boli până în primăvară următoare.

În funcţie de zona din care provin, unele femei îşi aleg ziua respectivă după placul lor, în timp ce altele o stabilesc în funcţie de dată în care s-au născut. Află, în continuare, cum se aleg babele după ziua naşterii! Citește și: mesaje de 8 ziua femeii

Dacă ziua de naştere are o cifra mai mare decât 9, atunci trebuie să aduni cele două cifre. De exemplu, dacă eşti născută pe 23 a oricărei luni, baba ta va fi pe 5 martie. Iar dacă eşti născută pe 29, atunci vei calcula aşa: 9+2=11, apoi 1+1=2, adică baba ta este pe 2 martie.

Nu contează atât de mult cum se aleg babele, ci cum va fi vremea în ziua respectivă.

Sursa: realitatea.net


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Muniție rămasă neexplodată, descoperită în zona militari, din localitatea Vinerea. Intervine echpajul pirotehnic din cadrul ISU Alba

Cugir INFO

Publicat

în

Echipajul pirotehnic din cadrul ISU Alba a fost solicitat să intervină miercuri după-amiază, în zona militari din localitatea Vinerea, pentru asanarea unei muniții rămase neexplodate. 

„Echipajul pirotehnic din cadrul Detașamentului de pompieri Alba Iulia intervine pentru asanarea unei munitii ramase neexplodate în loc. Vinerea, zona militari pe centura nouă. Forțe alocate: 1 x autospecială pirotehnică”, a transmis ISU Alba.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Sâmbătă, 18 aprilie 2026: „Ziua Mondială a Artizanului” celebrată la Cugir

Cugir INFO

Publicat

în

Primăria orașul Cugir organizează sâmbătă,18 aprilie 2026, între orele 15.00 – 19.00, prima ediție a Zilei Mondiale a Artizanilor, eveniment ce se va desfășura în Parcul Stadion din localitate.

Locația de la poalele Drăganei se va transforma într-un atelier de redescoperire a dibăciei prin universul culorilor și al lucrului făcut cu migală, eveniment dedicat celor care pun suflet în fiecare obiect creat manual.

Potrivit Dianei Dobrean, director al Centrului Cultural „Valentin Uritescu” Cugir, vizitatorii vor descoperi înnacest cadru, ateliere diverse: creații unice ale artizanilo iscusiți; ateliere diverse; ateliere de creație ale bunicilor Centrului pentru Persoane vârstnice ,,Lotus”

Vor concerta: Fanfara Cugir, Vasile Palfi și Ionel Neagu.

„Susțineți talentul local și pasiunea pentru frumos în comunitatea noastră, bucurându-vă de muzică live și o atmosferă relaxantă în aer liber. Veniți cu familia și prietenii să onorăm munca depusă cu migală și să ne bucurăm împreună de spiritul comunității noastre. După-amiaza va fi cu atât mai specială cu cât vom avea alături de noi artiști locali care vor întregi totul cu muzică live, oferind ambianța perfectă pentru o după-amiază de poveste”, este relatarea Dianei Dobrean.

 

Constantin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Sute de cugireni au participat la Slujba de Înviere oficiată la Catedrala „Adormirea Maicii Domnului”

Cugir INFO

Publicat

în

Învierea Mântuitorului Iisus Hristos, a adus lumină și bucurie la Catedrala Ortodoxă „Adormirea Maicii Domnului” Cugir, unde sute de cugireni, cu mic cu mare, bătrâni și tineri, cu lumânări sau candale au participat la Slujba de Înviere.

Sfânta Lumină a ajuns în România în jurul orei 19.00 pe Aeroportul Internațional „Henri Coandă” din București, fiind preluată de delegații eparhiilor Patriarhiei Române. Ulterior, prin intermediul protopopiatelor, aceasta va fi distribuită către toate parohiile din țară.

La ora 12.00, preoții au ieșit din biserică având lumânarea aprinsă cu Lumina Sfântă, și i–au îndemnat pe cei prezenți cu tradiționalele cuvinte: „Veniți de luați Lumină!”. După ce lumânările celor prezenți s-au aprins , alaiul având în frunte paștenii urmați de preoți alături de credincioși , au înconjurat biserica de trei ori, cântând: „Hristos a Înviat din morți, cu moartea pe moarte câlcând, și celor din morminte viață dăruindu-le”.

După ce au luat lumină, cei mai nerăbdători dintre enoriași, s-au îndreptat spre casă ori la rude pentru a le vesti și lor vestea Învierii Domnului. Dar cei mai mulți au ales să asiste la întreaga slujbă de Înviere. Învierea Domnului sau Paștile reprezintă cea mai importantă sărbătoare a creștinătății. Aceasta celebrează învierea Mântuitorului Iisus Hristos, la trei zile după ce a fost răstignit pe cruce.

La sfârșitul slujbei de Înviere, credincioșii au primit „Pască/Paști” – împărțite celor prezenți de către „păștenii” anului în curs. „Paștile” reprezintă pâinea sfințită și vinul binecuvântate în biserică, în cadrul sfintei Liturghii.

Credincioșii au luat Lumina Sfântă, cu care s-au îndreptat spre casă, cu grijă să nu se stingă pe drum, un obicei care se spune că aduce protecție și liniște căminului pentru tot restul anului.

Lumânarea aprinsă în noaptea de Paște simbolizează biruința vieții asupra morții și a luminii asupra întunericului.

Ea reprezintă Lumina lui Hristos, care a înviat din morți.

 

HRISTOS A ÎNVIAT!


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir