Rămâi conectat

Învăţământ - Cultură

Calendarul simulărilor şi a examenelor la BACALAUREAT 2015 | cugirinfo.ro

Cugir INFO

Publicat

în

Calendarul simulărilor şi a examenelor de BACALAUREAT 2015 | cugirinfo.ro

Probele scrise la Bacalaureat 2015 încep din 29 iunie, cu limba și literatura română și se termină în 3 iulie cu proba la alegere a profilului și a specializării, rezultatele urmând să fie publicate în 6 iulie.

Citeşte şi: Modele de subiecte bacalaureat: română, matematică, istorie, biologie, chimie, filosofie, fizică, geografie, informatică, psihologie, logică

elevi bacalaureatPotrivit metodologiei, elevii care susţin examenul de bacalaureat nu au voie să introducă în sălile de examen ghiozdane, rucsacuri, sacoșe, poșete și altele asemenea, candidații având obligația de a lăsa obiectele menționate în sala de depozitare a obiectelor personale stabilită de comisia de bacalaureat în acest scop.

Candidații care refuză depozitarea obiectelor menționate în sala stabilită de comisia de bacalaureat în acest scop nu vor fi primiți în examen.

Se interzice candidaţilor la examenul de bacalaureat să aibă, în sălile de examen, asupra lor, în obiectele de îmbrăcăminte sau încălțăminte, în penare și altele asemenea sau în băncile în care sunt așezați în sălile de examen, orice fel de lucrări: manuale, cărți, dicţionare, culegeri, formulare, memoratoare, notiţe, însemnări, rezumate, ciorne sau lucrări ale altor candidați etc., care ar putea fi utilizate pentru rezolvarea subiectelor.

Se interzice candidaţilor orice mijloc electronic de calcul sau de comunicare/care permite conectarea la internet/la rețele de socializare, care ar putea fi utilizate pentru rezolvarea subiectelor, pentru efectuarea calculelor, pentru comunicare între candidați sau cu exteriorul.

Se interzice candidaţilor la examenul de bacalaureat să comunice între ei sau cu exteriorul, să transmită sau să schimbe între ei foi din lucrare, ciorne, notițe sau alte materiale care ar putea fi utilizate pentru rezolvarea subiectelor, pentru comunicare între candidați sau cu exteriorul.

Candidații care încalcă regulile menționate vor fi eliminați din examen, indiferent dacă materialele/obiectele interzise au fost folosite sau nu, indiferent dacă au fost introduse de aceștia sau de alți candidați, de cadre didactice din comisie sau de alte persoane și indiferent dacă ei au primit sau au transmis materialele interzise.

Încălcarea regulilor menționate va fi considerată tentativă de fraudă, iar candidații respectivi nu mai pot participa la probele următoare şi sunt declaraţi eliminaţi din examen, fără posibilitatea recunoaşterii, în sesiunile următoare, a notelor la probele promovate anterior eliminării, inclusiv a probelor de evaluare a competențelor lingvistice și digitale. Acești candidați nu mai au dreptul de a participa la următoarele două sesiuni ale examenului de bacalaureat.

Calendarul simularilor de Bacalaureat 2015 – elevii claselor a XI-a
2 martie 2015: Simulare Limba si literatura romana – scris
3 martie 2015: Simulare Limba si literatura materna – scris
4 martie 2015: Simulare proba obligatorie a profilului (Matematica, Istorie)
12 martie 2015: Afisarea rezultatelor

Calendarul simularilor de Bacalaureat 2015 – elevii claselor a XII-a
2 martie 2015: Simulare Limba si literatura romana – scris
3 martie 2015: Simulare Limba si literatura materna – scris
4 martie 2015: Simulare proba obligatorie a profilului (Matematica, Istorie)
6 martie 2015: Doar pentru elevii claselor a XII-a – Simulare proba la alegere a profilului si specializarii (Fizica, Chimie, Biologie, Informatica, Geografie, Logica, Argumentare si comunicare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie)
12 martie 2015: Afisarea rezultatelor

Rezultatele de la simulari vor fi analizate la nivelul fiecarei scoli prin discutii individuale cu elevii, dezbateri la nivelul clasei, sedinte cu parintii, precum si la nivelul consiliului profesoral, potrivit Ministerului.

Calendar examen Bacalaureat 2015:25 – 29 mai 2015: Înscrierea candidaţilor la prima sesiune de examen
29 mai 2015: Încheierea cursurilor pentru clasa a XII-a/a XIII-a
8 – 10 iunie – Evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba română
10 – 12 iunie – Evaluarea competenţelor lingvistice de comunicare orală în limba maternă
15 – 19 iunie – Evaluarea competenţelor digitale
22 – 26 iunie – Evaluarea competenţelor lingvistice într-o limbă de circulaţie internaţională
29 iunie – Limba şi literatura română
30 iunie – Limba şi literatura maternă
1 iulie – Proba obligatorie a profilului
3 iulie – Proba la alegere a profilului şi specializării
6 iulie – Afişarea rezultatelor (până la ora 12:00)
6 iulie – Depunerea contestaţiilor (orele 12:00 – 16:00)
7 – 9 iulie – Rezolvarea contestaţiilor 10 iulie – Afişarea rezultatelor finale




Învăţământ - Cultură

Schimbare de directori la Liceul Tehnologic „Ion D. Lăzărescu” Cugir

Cugir INFO

Publicat

în

Prin Decizie a Inspectoratului Școlar Județean Alba, directorul Liceului Tehnologic „Ion D. Lăzărescu” Cugir, prof. Ionuț Iancu și directorul adjunct – prof.  Mihai  Jurj – Școala Gimnazială „Iosif Pervain” (unitate arondată liceului tehnologic amintit) își pierd mandatele începând cu anul școlar 2026- 2027.

ISJ Alba, nu a explicat cauzele care au condus la această măsură, dar conform unor informații (pe surse) între Iancu și Jurj ar fi existat unele disensiuni (profesionale) care se perpetuau de mai multă vreme.

În locul acestora au fost numiți: Prof. Rodica Gălățeanu – prof. de Limba Română (la Liceul Tehnologic) și Mihaela Stoica – prof. de Biologie la (Școala „Iosif Pervain”)

Într-o postare pe pagina sa de facebook, prof. Ionuț Iancu consemnează:

Niciodată nu voi putea să răsplătesc prin cuvinte încrederea celor care au muncit cu mine în echipă, în acești ani! Îmi voi încheia mandatul de director după aproape un deceniu la acest liceu și trebuie să mulțumesc pentru tot: colegilor ce m-au înțeles și i-am simțit aproape, partenerilor din oraș că nu m-au refuzat când am vrut să facem activități comune, agenților economici că m-au sprijinit, părinților, adulților și elevilor că au avut încredere în ceea ce facem concret la această școală!

Dacă un singur om a zâmbit mai mult și a avut încredere în locul unde eu am fost pus și a văzut altfel rolul educației și al managerului, cred că mi-am atins menirea, pentru toate timpurile ce le-am traversat.

Mă întorc cu normă întreagă la ceea ce știu să fac cel mai bine și pentru care m-am pregătit întreaga viață: să fiu profesor de română și să-i îndrum pe adolescenți pe cărările cunoașterii.

A fost o onoare pentru mine să reprezint acest liceu”

 

Constantin PREDESCU




Citește mai mult

Învăţământ - Cultură

Trei profesori ai Colegiului Național „David Prodan” Cugir și-au perfecționat competențele prin mobilități Erasmus+ în Croația

Cugir INFO

Publicat

în

Recent, trei cadre didactice- Laura Diana Teban, Mihaela Stoica și  Daniela Satmari –prof. la Colegiul Național „David Prodan” Cugir au participat la două cursuri de formare organizate în cadrul programului Erasmus+, desfășurate la Dubrovnik, de către furnizorul de formare Erasmus Courses Croatia, unul dintre cei mai apreciați organizatori de cursuri Erasmus+ pentru cadre didactice din Europa. Mobilitățile au fost realizate în concordanță cu obiectivele acreditării Erasmus ale colegiului și urmăresc creșterea calității procesului educațional prin dezvoltarea competențelor profesionale ale profesorilor.

Cadrele didactice au participat la cursurile „Sustainability in Education – Introducing Green and Eco-Lifestyles” și „Latest Digital, ICT & AI Solutions for Educators: Transform Teaching with Technology, ChatGPT, DeepSeek, Multimedia, Storytelling, Game-Based Learning & Smart Assessment Strategies”, programe care au abordat teme de actualitate privind educația pentru dezvoltare durabilă și integrarea tehnologiilor digitale și a inteligenței artificiale în procesul de predare-învățare.

Pe parcursul celor cinci zile de formare, profesorii au descoperit metode moderne de proiectare a activităților didactice, instrumente digitale și aplicații bazate pe inteligență artificială, tehnici de storytelling, învățare prin joc, evaluare inteligentă și modalități de promovare a unui stil de viață sustenabil în rândul elevilor.

„Activitățile desfășurate au avut un puternic caracter practic și colaborativ, oferind participanților oportunitatea de a experimenta direct resurse și strategii care pot fi adaptate la nevoile școlii.

Competențele dobândite în cadrul acestor mobilități vor fi valorificate în activitatea didactică de la clasă, contribuind la realizarea unor lecții mai interactive, mai atractive și mai eficiente. De asemenea, experiența acumulată va permite diversificarea ofertei educaționale a colegiului prin extinderea paletei de discipline opționale, adaptate provocărilor societății actuale și intereselor elevilor”, ne-a transmis  Laura Diana Teban.

Potrivit doamnei profesoare, un alt rezultat important al participării la aceste cursuri îl reprezintă dezvoltarea unei rețele profesionale internaționale. Schimbul de experiență cu profesori din numeroase țări europene a facilitat stabilirea unor contacte valoroase, care pot constitui punctul de plecare pentru viitoare parteneriate educaționale, proiecte eTwinning și noi mobilități Erasmus+, contribuind la consolidarea dimensiunii europene a Colegiului Național „David Prodan”

„Prin participarea la astfel de programe de formare, Colegiul Național DP își reafirmă angajamentul de a investi în dezvoltarea profesională continuă a cadrelor didactice și de a oferi elevilor un act educațional modern, inovator și conectat la tendințele europene în domeniul educației”, a ținut să precizeze Laura Teban.

 

Constantin PREDESCU




Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir