Rămâi conectat

Ştiri din zonă

Bătrâna de 76 de ani din comuna Ceru Băcăinți, cu pensie de doar 15 lei pe lună, a primit o donație considerabilă

Cugir INFO

Publicat

în

Tanti Fica, a primit o donație considerabilă care o va ajuta să treacă peste această iarnă, după ce un grup de tineri i-au oferit un frigider, alimente, cereale pentru animalele acesteia și hiane pentru iarnă.

De asemenea, voluntarii i-au tăiat lemne astfel încât, cel puţin în perioada sărbătorilor de iarnă, să nu aibă probleme din acest punct de vedere. Femeia în vârstă de 76 de ani trăieşte singură în cătunul Fântânele, din comuna Ceru Băcăinţi. În urmă cu o lună şi jumătate, la locuinţa din Apuseni a fost dusă o sobă nouă.

Femeia nu are copii sau nepoţi şi, astfel, nu are cui să ceară ajutor în caz de nevoie. Locuieşte la o distanţă de aproape 10 kilometri de centrul comunei, pe un deal din sudul Munţilor Apuseni.

Accesul până la locuinţa acesteia se face doar cu o maşină de teren, plus o urcare pe deal de circa o jumătate de oră. Fostul ministru al Muncii Violeta Alexandru a analizat situaţia acesteia şi a descoperit că indemnizaţia de urmaş de 15 lei a femeii nu a fost actualizată din 2016. Între timp, Tanti Fica a primit suma actualizată, la fel ca alte peste 1.000 de persoane din întreaga ţară, aflate în situaţii similare.

Comuna Ceru Băcăinţi este cea mai mică din Alba din punct de vedere a numărului populaţiei. 235 de suflete mai trăiesc aici, după ce în ultimii 20 de ani s-a manifestat un puternic proces de depopulare. Evoluţia demografică negativă a fost accentuată de plecările masive ale tinerilor din sat, care au ales fie comunele învecinate, fie oraşe cum ar fi Cugir, Alba Iulia sau Orăştie.

În localitate nu există nicio investiţie care să ofere locuri de muncă, iar oamenii trăiesc din agricultură şi din creşterea animalelor. Cei mai mulţi dintre locuitori au peste 60 de ani, unii trăind singuri şi fără niciun ajutor.

sursa: adevarul.ro


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Un comentariu

Un comentariu

  1. George1000

    13.01.2021 la 23:56

    Pai batranii astia de ce nu sunt informati si indrumati sa ceara recalcularea pensiei la casa de pensii? li se va da sigur pensia minima de 800 lei.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ştiri din zonă

A fost recepționat oficial podul peste râul Mureș, de la Acmariu

Cugir INFO

Publicat

în

În cursul zilei de marți, 26 mai 2026, a fost recepționat oficial podul de peste râul Mureș, de la Acmariu.

„Am decis să nu facem un eveniment din această recepție cu tăiere de panglici și fanfare pentru că pana la urmă astfel de zile trebuie să fie zile normale în care Primăria demonstrează cetățenilor că își face treaba pentru nevoile lor”, a explicat primarul comunei Blandiana, Nicolae Gherman.

„Iată că noi, o comună cu 900 de locuitori, am reușit o astfel de investiție pe care mulți nu o credeau realizabilă și cu care s-ar mândri cele mai mari orașe din țară. Am făcut recepția azi (n.a. marți, 26 mai 2026), deși podul este deschis circulației de peste 9 luni.

Experții au constatat respectarea gradului de calitate ridicat și a standardelor de calitate reglementate de lege.

Vreau să mulțumesc în mod special cetățenilor comunei Blandiana pentru încrederea pe care mi-au acordat-o ca să pot continua lucrările începute. Dar noi nu ne vom opri aici! Mai avem de finalizat și alte proiecte de infrastructură prin care vom face comuna mai frumoasă și mai accesibilă, urmând ca Blandiana să intre într-un amplu proces de atragere de investitori pentru stimularea economiei locale.

De asemenea vreau să multumesc pentru sprijin aparatului de specialitate din primărie, consilierilor locali și în mod special domnului președinte Dumitrel Ion – și domnului vicepreședinte Marius Hațegan de la Consiliul Județean Alba, instituție care a contribuit financiar la costurile neeligibile ale acestui proiect”, a mai spus primarul comunei Blandiana.

Noul pod, care leagă localitățile Acmariu și Șibot, reprezintă una dintre cele mai mari investiții în infrastructura rutieră din județul Alba după Revoluție, cu o valoare de peste 4 milioane de euro.

Edificarea podului era așteptată de zeci de ani de comunitatea locală, după ce vechea brudină a provocat nenumărate tragedii și a făcut dificil accesul oamenilor spre drumul național.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Ştiri din zonă

Persoană rănită, în urma coliziunii între un autoturism și un autocamion, pe Autostrada A1 în zona Șibot

Cugir INFO

Publicat

în

Traficul rutier este îngreunat pe Autostrada A1, sensul de mers Oraștie – Sebeș, în zona localității Șibot, după ce un autoturism a lovit un camion care transporta stupi de albine. În urma coliziunii o persoană a fost rănită.

„Traficul rutier este îngreunat pe autostrada A1, în zona localității Șibot, din cauza producerii unui eveniment rutier în care ar fi implicate două autovehicule. Din primele date, o persoană ar fi suferit leziuni corporale. Polițiștii intervin la fața locului pentru efectuarea cercetărilor și fluidizarea traficului”, a transmis IPJ Alba.

UPDATE:Accident pe Autostrada A1, km 330+450, Șibot (Alba), sensul de mers spre Sebeș. Un autoturism a acroșat un camion care transporta stupi de albine. Traficul se desfășoară doar pe banda a doua până după miezul nopții (duminică, 24 mai, ora 02:00)”, a transmis DRDP Timișoara.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir