Actualitate
Bărbat de 38 de ani reținut de polițiști, după ce a sustras mai multe bunuri din curtea unui cetățean din Cugir
Ieri, 18 februarie 2019, poliţiştii de investigaţii criminale din cadrul Poliţiei Oraşului Cugir au luat măsura reţinerii, pentru o perioadă de 24 de ore, faţă de un bărbat de 38 de ani, din Cugir, bănuit de furt.
În urma cercetărilor efectuate a rezultat că, în perioada 10 – 14 februarie 2019, bărbatul ar fi pătrund într-o grădină ce aparţine unui cetăţean din Cugir şi ar fi sustras o scară metalică, mai multe coli de tablă şi alte obiecte metalice a căror valoare a fost estimată de păgubit la 1.000 de lei.
Faţă de bărbat a fost luată măsura reţinerii, pentru o perioadă de 24 de ore, urmând ca în curul zilei de azi, 19 februarie, să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, pentru dispunerea măsurilor legale.
Cercetările sunt continuate.
Actualitate
Bărbat de 45 de ani din Cugir, reținut pentru agresiune sexuală săvârșită asupra unei minore
Marți, 28 iulie 2026, polițiștii de investigații criminale din orașul Cugir au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 45 de ani, din orașul Cugir, cercetat pentru agresiune sexuală săvârșită asupra unei minore de 9 ani.

Din cercetările efectuate de către polițiști, a reieșit că, în seara zilei de 25 iulie 2026, bărbatul ar fi abordat-o pe o minoră de 9 ani și i-ar fi oferit acesteia suma de 20 de lei pentru a se urca în mașina sa. Ulterior, ar fi exercitat acte de agresiune sexuală asupra acesteia.
În cursul zilei de azi, 29 iulie 2026, bărbatul va fi prezentat Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba, în vederea dispunerii măsurilor legale.
Polițiștii continuă cercetările în acest caz.
Actualitate
Traseul turistic Cugir – Vârful Răchita, marcat integral: Asociația Raw Nature Experience a finalizat lucrările pe ultimul segment
Asociația Raw Nature Experience a anunțat finalizarea lucrărilor de marcare a traseului turistic cu punct roșu care leagă municipiul Cugir de zona montană a Vârfului Răchita, după o nouă acțiune desfășurată în teren.

Sâmbătă, 25 iulie 2026, voluntarii asociației au marcat segmentul deschis din zona Vârfului Răchita, instalând stâlpi indicatori pe o distanță de aproximativ 2,5 kilometri.
În urma acestei intervenții, traseul cu marcaj punct roșu este acum marcat integral, pe următorul itinerar:
- Cugir (Prihodiște)
- Vârful Tomatec
- Cabana Prislop
- Vârful Lupșa
- Vârful Paltinul
- Sub Vârful Răchita
- Bocșitura
- Dealul Prisăcii
- Cugir
Reprezentanții asociației spun că finalizarea marcajelor contribuie la creșterea siguranței turiștilor și la promovarea traseelor montane din Munții Șureanu, oferind iubitorilor de drumeții un circuit complet și mai ușor de parcurs.
Acțiunea face parte din demersurile Asociației Raw Nature Experience de întreținere și dezvoltare a infrastructurii turistice din zona Cugir, prin refacerea și completarea marcajelor montane.
-
Mondenacum 12 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 3 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2027, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Cugireniacum 9 luniFoarfeca, visul și scena: Drumul unui frizer din Cugir spre succesul internațional
-
Actualitateacum 9 luniMedicul cugirean Terezia Mureșan-Samoilescu a primit, la Berlin, premiul pentru studiul legat de modalitățile actuale de tratament ale plăgilor greu vindecabile
-
Actualitateacum 4 luniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Actualitateacum 9 luniStar Transmission a donat Cugirului o ambulanță complet echipată, destinată urgențelor sociale din oraș
-
Actualitateacum 9 luniMedic urolog nou, la Spitalul orășenesc Cugir
-
Mondenacum 4 luniMESAJE de PASTELE ORTODOX 2026. URARI și FELICITARI frumoase de Învierea Domnului | cugirinfo.ro