Rămâi conectat

Ştiri din zonă

Bărbat de 29 de ani din Alba, implicat într-un caz de BRACONAJ în Hunedoara

cugirinfo.ro

Publicat

în

Duminică, 6 noiembrie 2022, în jurul orei 00:05, polițiștii din cadrul Poliţiei Stațiunii Geoagiu au oprit din trafic, pe DJ 107A, autoturismul condus de un tânăr de 28 de ani, din Geoagiu, care se deplasa din direcția Homorod – Geoagiu.

În autoturismul condus de tânăr se mai aflau alţi trei bărbaţi (pasageri), precum şi un tânăr de 29 de ani, din judeţul Alba, care, în momentul opririi mașinii a fugit la vederea echipajului de poliţie şi s-a ascuns în zona împădurită din apropierea drumului, fiind ulterior identificat de către poliţişti.

În urma verificării autovehiculului, poliţiştii au găsit două arme letale (de vânătoare), despre unul dintre pasageri, un bărbat de 46 de ani, din Orăştie, a declarat că îi aparțin. Cele două arme nu erau asigurate și introduse în huse sau toc și nu aveau dispozitive de blocare pe garda trăgaciului.

Persoanele în cauză au fost conduse la sediul Poliției, iar din verificări s-a stabilit că cele două arme sunt deținute legal de către bărbatul de 46 de ani, care, însă, nu a putut prezenta vreo autorizație de vânătoare emisă de către gestionarul fondului cinegetic.

În cauză, poliţiştii au întocmit dosar penal pentru comiterea infracțiunii de braconaj, iar armele și muniția aferentă au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor.

De asemenea, bărbatul de 46 de ani a fost sancționat contravențional pentru transportul armelor fără ca acestea să fie asigurate, iar ca măsură complementară s-a propus anularea dreptului de deținere, port și folosire a armelor.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Ştiri din zonă

Cadavru aflat în stare avansată de putrefacție, găsit plutind în râul Mureș, pe raza localității Blandiana

cugirinfo.ro

Publicat

în

Duminică, 22 iunie 2025, polițiștii Secției 2 de Poliție Rurală Vințu de Jos au fost sesizați cu privire la faptul că, în albia râului Mureș, în dreptul localității Blandiana, se află trupul unei persoane.

Persoana nu a putut fi identificată, până în acest moment, din cauza stării avansate de putrefacție. Polițiștii efectuează verificări, în vederea stabilirii identității persoanei, precum și a împrejurărilor în care s-a produs acest eveniment.

UPDATE: „Detașamentul de pompieri Sebeș a fost solicitat să intervină pentru extragere unei persoane gasite decedate, în Râul Mureș, zona Blandiana. Persoana a fost extrasă de catre pompierii militari și predată organelor competente pentru indetificarea acesteia. Forte alocate: 2 x APIC și 1 x barca pneumatică”, a transmis ISU Alba.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Ştiri din zonă

Bărbat de 35 de ani din Șibot, condamnat la închisoare cu executare, reținut de polițiști și dus la Penitenciarul Aiud

cugirinfo.ro

Publicat

în

Vineri, 20 iunie 2025, polițiștii Secției 2 de Poliție Rurală Vințu de Jos au depistat și reținut un bărbat de 35 de ani, din localitatea Șibot, județul Alba, care este posesorul unui mandat de executare a pedepsei închisorii, emis la data de 19 iunie 2025, de către Judecătoria Alba Iulia.

Bărbatul a fost condamnat la executarea unei pedepse privative de libertate de 2 ani închisoare, pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat.

Acesta a fost depus în Penitenciarul de Maximă Siguranță Aiud, în vederea executării pedepsei.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Ştiri din zonă

Trafic îngreunat pe Autostrada A1, pentru mai multe zeci de minute, după ce o autoutilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Sebeș-Orăștie

cugirinfo.ro

Publicat

în

Pompierii militari din Sebeș au fost solicitați să intervină, luni după-amiază, după ce o autoutilitară a derapat și să răsturnat pe Autostrada A1, sensul de mers Șebeș-Orăștie.

„Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru asigurarea măsurilor specifice la un accident rutier produs pe Autostrada A1, km 326, sens Sebeș-Oraștie. Este vorba despre o autoutilitară rasturnată pe partea carosabilă, fară persoane încarcerate. Forțe alocate: 1 x ASAS și 1 x EPA”, a transmis ISU Alba.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir