Rămâi conectat

Actualitate

Albia şi malurile râului Cugir – pline de gunoaie şi de indiferenţă din partea autorităţilor

Redacția Cugirinfo.ro

Publicat

în

raul-cugir-gunoaie-inu-2015Buna gospodărire a Cugirului, păstrarea curăţeniei, respectarea strictă a normelor de igienă reprezintă o îndatorire civică a tuturor locuitorilor, agenţi economici sau instituţii publice.

Răspunderea pentru adoptarea şi înfăptuirea celor mai potrivite şi adecvate măsuri prin care să se asigure aceste responsabilităţi revine administraţiei publice locale, prin serviciile de specialitate înfiinţate prin hotărâri ale consiliului local. Din păcate, edilii locali au rămas de mai mult timp tributari acestor îndatoriri, astfel că acţiunile de gospodărire lasă de dorit în anumite zone ale urbei. Un exemplu în acest sens este râul care traversează oraşul şi a cărui albie este inundată în continuare de arbuşti, resturi vegetale şi gunoaie. La sesizarea mai multor cugireni am scris despre această situaţie aproape în fiecare an, încercând să sensibilizăm autorităţile locale, ba chiar şi Apele Române în legătură cu starea de fapt de pe această curgere de apă.  Oamenii ne-au chemat la faţa locului şi ne-au prezentat pericolul pe care îl reprezintă pe albia Râului Mic, dezvoltarea haotică a arboretului, aruncarea la întâmplare a gunoaielor în apă, precum şi existenţa vegetaţiei uscate. În cazul unor ploi torenţiale, spun localnicii, toate acestea, adunate la capătul podului, ar putea obtura scurgerea de apă, fapt ce ar produce inundaţii cu consecinţe greu de evaluat. Un alt aspect pe care localnicii îl reclamă este legat de peisajul inestetic şi neecologic pe care îl reprezintă unele din cele peste 100 de aşa-zise grădini situate pe malurile râului ce traversează oraşul, începând de la Podul Roşu şi până la ieşirea din Cugir. Ne-am convins la faţa locului de modul dezordonat în care se prezintă mai multe dintre aceste grădini, unele dintre ele fiind parcă destinate colectării gunoaielor (în mod special a pet-urilor şi a materialelor provenite de la lucrări de construcţii), locuri numai bune pentru a atrage haite de câini comunitari, şobolanii şi şoarecii. Şi pentru că tot vorbeam de rozătoare, punem şi noi întrebarea: de cât timp n-au mai fost aplicate operaţii de dezinsecţie a malurilor Râului Cugir, precum şi  a altor zone unde administraţia locală s-a angajat să facă aceste acţiuni? Mai mult decât atât, pe un teren de pe partea dreaptă a râului, un localnic şi-a amenajat coteţe pentru porci, iar dejecţiile râmătorilor se scurg în voie, în apa ce trece doar la câţiva metri de drum. „Din păcate, în ciuda sesizărilor noastre, rezultatele întârzie să apară, ceea ce ne facem să credem că la Cugir, lipsa de acţiune a autorităţilor şi educaţia unor concetăţeni au învins”, ne-au declarat oarecum resemnaţi mai mulţi localnici.

Constantin Predescu

FOTO: ARHIVĂ


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Cugirean de 38 de ani cercetat de polițiști, după ce a condus fără permis o autoutilitară și a provocat un accident rutier soldat cu rănirea unei femei, la intersecția dintre DN 7 și DJ 704

Cugir INFO

Publicat

în

La data de 29 ianuarie 2026, polițiștii Biroului Drumuri Naționale și Europene Alba au fost sesizați cu privire la faptul că, pe DN 7, la intersecția cu DJ 704, a avut loc un eveniment rutier.

Polițiștii rutieri s-au deplasat la fața locului și au constatat că un bărbat, în vârstă de 38 de ani, din orașul Cugir, în timp ce conducea o autoutilitară, pe sensul de mers Sebeș-Cugir, nu ar fi acordat prioritate de trecere unui autoturism condus de o femeie, în vârstă de 49 de ani, din Municipiul Alba Iulia, intrând în coliziune cu acesta.

În urma evenimentului rutier, ambii conducători auto au suferit leziuni corporale, fiind transportați la Spitalul Orășenesc Cugir, în vederea acordării de îngrijiri medicale.

Conducătorii auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.

Din verificări a reieșit că bărbatul, în vârstă de 38 de ani, nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.

Polițiștii rutieri continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de vătămare corporală din culpă și conducere fără permis de conducere.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Vineri, 30 ianuarie 2026, la Cugir are loc cea de-a X-a ediție a evenimentului „Ziua VERDE”

Cugir INFO

Publicat

în

Vineri, 30 ianuarie 2026, evenimentul „Ziua Verde” își va consuma a zecea ediție, în orașul Cugir. Cu această ocazie, pe parcursul zilei amintite, se vor pune în aplicare mai multe facilități în urbea de la poalele Drăganei.

Este vorba, înainte de toate, de transport public gratuit. Pentru cetățenii care doresc să folosească autobuzele ca mijloc de transport local, acestea vor fi gratuite în această zi.

De asemenea, circulația va fi permisă exclusiv pietonilor și bicicliștilor pe strada Alexandru Sahia, pe tronsonul cuprins între Catedrală și Banca Transilvania.

Este vorba de o inițiativă menită să promoveze o comunitate sustenabilă și un oraș mai prietenos cu mediul.

„Ziua Verde” la Cugir este un eveniment marca Just Streets Cugir.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Medicul Terezia Mureșan Samoilescu din Cugir, participare la Congresul Internațional din Paris dedicat esteticii medicale, dermatologiei și chirurgiei estetice

Cugir INFO

Publicat

în

La Palatul Congreselor din Paris – Franța, se desfățoară în perioada 29 – 31 ianuarie 2026 ,,IMCAS (International Master Course on Aging Science) World Congres”, eveniment la care a fost invitată să participe și medicul chirurg din Cugir, Dr. Terezia Mureșan – Samoilescu.

Este unul dintre cele mai prestigioase congrese internaționale dedicat esteticii medicale, dermatologiei și chirurgiei estetice. Potrivit mediului din orașul de la poalele Drăganei, IMCAS reprezintă un reper global în inovație medicală, educație continuă și schimb de expertiză la cel mai înalt nivel.

„Participarea la această manifestare susține angajamentul meu pentru perfecționare continuă, acces la cele mai noi tehnici și tehnologii și oferirea unor servicii medicale sigure, moderne și adaptate celor mai înalte standarde internaționale. Ne întoarcem mereu cu cunoștințe noi – pentru ca pacienții noștri să beneficieze de tot ce este mai bun în medicina modernă”, a dorit să transmită Dr. Terezia Mureșan-Samoilescu.

 

Constntin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir