Rămâi conectat

Sport

Vineri, 4 noiembrie 2016, ora14.00: Metalurgistul Cugir în căutarea victoriei sub Drăgana, împotriva „satelitului” celor de la Gaz Metan Mediaș

Cugir INFO

Publicat

în

metalurgistul-cugir-oct-2016-sibiuMetalurgistul Cugir are mari probleme de efectiv înaintea disputei din etapa a XI-a a Seriei a V-a din Liga a 3-a, de vineri, 4 noiembrie 2016, ora 14.00, acasă, cu Gaz Metan Mediaş 2.

Asta în condiţiile în care antrenorul Călin Moldovan nu se poate baza pe serviiciile mijlocaşului Vezan (nerefăcut complet după fractura la metatarsiene), complicaţiile majore fiind în privinţa juniorilor avuţi la dispoziţie. Mai mult, trei dintre fotbaliştii sub 19 ani sunt indisponibili în acest moment: portarul Vlase (accidentat), fundaşul D. Popa (bolnav) şi Varodi – suspendat după cartonaşul roşu primit la Sibiu. „Această situaţie ne încurcă foarte mult, juniorii reprezintă o adevărată problemă în conjunctura actuală. Juniorii contează foarte mult în economia echipei. Trebuie să fiu extrem de inspirat, unde şi pe pe poziţie din teren o să titularizez un fotbalist tânăr, iar soluţiile sunt extrem de puţine”, a comentat „principalul” Cugirului.

• Doi cugireni, titulari!

Cum S. Iacşa a renunţat la fotbal după etapa secundă, iar dintre cei trei juniori pomeniţi anterior, doar D. Popa are şanse minime, ce-i drept, să joace vineri, antrenorul Călin Moldovan nu are efectiv de unde alege. La îndemână sunt doar Maftei, Udrea, Codrea şi Cioban, iar dintre aceştia trei vor fi titulari, înregistrându-se o premieră în condiţiile în care Udrea, Codrea şi Cioban sunt fotbalişti crescuţi la juniorii Cugirului.

„Roş-albaştrii” traversează o mini-criză a rezultatelor, după programul istovitor din ultima perioadă, când au fost nevoiţi să dispute 5 meciuri în 15 zile, pe două fronturi, eşalonul terţ şi Cupa României. Gruparea de sub Drăgana a înregistrat trei eşecuri consecutive, două în campionat şi unul cu CSM Poli Iaşi, în competiţia „KO” şi a ajuns pe poziţia a 8-a a ierarhiei. În plus, la ultimele două apariţii în faţa fanilor, în partidele cu ACS Comuna Recea şi FC Zalău, Metalurgistul a strâns un singur punct şi a primit câte 3 goluri.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Sport

Programul Metalurgistului Cugir în play-off. Cugirenii încep de pe locul al IV-lea

Cugir INFO

Publicat

în

Metalurgistul Cugir și CSM Unirea Alba Iulia sunt cele două reprezentante ale județului Alba care vor lupta pentru promovarea în Liga a 2-a, într-un play-off care se anunță incendiar. Reamintim că în play-off s-au calificat primele 4 clasate din seriile a VII-a și a VIII-a ale Ligii a 3-a.

• Clasament play-off:

1. Poli Timișoara 13 (9-5)
2. Sănătatea Cluj 11 (8-4)
3. CSM UNIREA Alba Iulia 10 (10-5)
4. METALURGISTUL Cugir 9 (6-10)
5. SCM Zalău 8 (7-8)
6. Unirea Tășnad 7 (10-9)
7. Minaur Baia Mare 7 (7-11)
8. Viitorul Arad 3 (5-10)

Prima clasată va promova direct în Liga 2, iar locul secund va susține baraje (sistem semifinale-finală), în 30 mai, iar în caz de calificare și în 6 iunie 2026.

• Programul Metalurgistului Cugir:

Etapa 1 (sâmbătă, 4 aprilie, ora 17.00)

METALURGISTUL Cugir – SCM Zalău

Etapa 2 (vineri, 10 aprilie, ora 17.00)

Unirea Tășnad – METALURGISTUL Cugir

Etapa 3 (sâmbătă, 18 aprilie, ora 17.00)

METALURGISTUL Cugir – Sănătatea Cluj

Etapa 4 (sâmbătă, 25 aprilie, ora 17.00)

Minaur Baia Mare – METALURGISTUL Cugir

Etapa 5 (sâmbătă, 2 mai, ora 18.00)

SCM Zalău – METALURGISTUL Cugir

Etapa 6 (sâmbătă, 9 mai, ora 18.00)

METALURGISTUL Cugir – Unirea Tășnad

Etapa 7 (sâmbătă, 16 mai, ora 18.00)

Sănătatea Cluj – METALURGISTUL Cugir

Etapa 8 (sâmbătă, 23 mai, ora 18.00)

METALURGISTUL Cugir – Minaur Baia Mare


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Sport

„Roș-albaștrii”, egal în ultimul meci al sezonului regular: Progresul Pecica – Metalurgistul Cugir 3-3 (2-1)

Cugir INFO

Publicat

în

Metalurgistul Cugir a reușit să obțină un egal, în ultimul meci al sezonului regular, disputat în deplasare cu Progresul Pecica, scor 3-3 (2-1) și la finalul sezonului regular s-a clasat pe locul al patrulea, ultimul care permite accederea în Play-Off.

• Cum s-au marcat golurile partidei:

1-0 (min. 13) – Șiclovan recuperează și pasează mingea lui Andrei Mura care înscrie din 6 metri, ușor lateral stânga, la colțul lung.

1-1 (min. 27) –  Mihăilă recuperează la mijlocul terenului, îl lansează pe Tudor Saucă, iar căpitanul oaspeților îl învinge din 12 metri ușor lateral dreapta pe Trifon.

2-1 (min. 45) – Wild trimite o diagonală lungă, Borcea urmărește, trimite pe lângă portar, care îl faultează, dar Andrei Mura e pe fază și face 2-1.

2-2 (min. 66) – Saucă pătrunde în dreapta, Alexandru Mihăilă finalizează, mingea deviază din Stămorean în plasă.

3-2 (min. 85) – Acțiune șnur a gazdelor, Mura îl gasește pe Haloș în 10 metri, acesta trimite mai departe pentru Samir Borcea, care înscrie la colțul lung.

3-3 (min. 89) – Minteuan pasează din stânga și Tudor Săucă înscrie cu călcâiul.

• Au evoluat formațiile:

Progresul Pecica: Trifon – Stămorean (72 Indreica), Wild, Aldan, Olăroiu – Haloș, Șiclovan (81 Huc) – Grancea (72 Călin), Borcea, Budihală (72 Crainic) – Mura. Antrenor: Dan Stupar.

Metalurgistul Cugir: Berța – Cunțan, Sanchez, Vitinha (81, Tăban), Kiraly – Udrea – Goronea (69, B. Minteuan), Bura (69, Petra) Mihăilă (87, G. Cristea), P. Pahone (87, G. Andriuc) – Șaucă. Antrenor: Lucian Itu.

• Clasamentul final al seriei a VII-a a Ligii a 3-a:

# Club M V E Î Gol +/- Pct
1 CSM Unirea Alba Iulia 22 18 2 2 71-12 59 56
2 Ştiinţa Poli Timişoara 22 16 4 2 51-11 40 52
3 ACS Viitorul Arad 22 13 1 8 37-23 14 40
4  CS Metalurgistul Cugir 22 12 4 6 38-25 13 40
5 CS Unirea Sântana 22 11 4 7 28-28 0 37
6 CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 22 11 3 8 33-29 4 36
7 ACS Progresul Pecica 22 9 4 9 33-34 -1 31
8 ACS CIL Blaj 22 9 1 12 28-35 -7 28
9 CS Universitar din Alba Iulia 22 8 1 13 33-41 -8 25
10 CS Timişul Şag 22 6 3 13 31-45 -14 21
11 ACS Unirea DMO 22 4 2 16 19-48 -29 14
12 CSL Hidro Mecanica Șugag 1984 22 0 1 21 7-78 -71 1

 

FOTO: Sorin GIURCĂ


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Sport

Atletul cugirean Vasile Hârjoc, câștigător la Campionatul Național Masters desfășurat la București

Cugir INFO

Publicat

în

Duminică, 22 martie 2026, la București, în cadrul competiției „LEGAL HALF MARATHON” s-a desfășurat si Campionatul Național de 10 km alergare pe șosea, la categoriile: U-20, U-23, Seniori și Masters.

S-au mai desfășurat probele copiilor, ștafeta semimaraton și semimaraton individual, startul și sosirea fiind pe Bulevardul Unirii. La proba de 10 km au luat startul 474 de sportivi din care 155 atleți legitimați la Cluburile Sportive din întreaga țară.

Județul Alba au fost reprezentat de Vasile Hârjoc categ. +70 ani masters – antrenor prof. Gheorghe Hăprean, a realizat timpul de 47 min. 47 sec. și s-a clasat pe Locul I. Tot la masters – categ. +80 ani, Ilie Cioca, CSM UNIREA ALBA IULIA, timpul 53 min. 56 sec. s-a clasat pe Locul I. La U-20, Bercheu David de la CSU Alba Iulia a obținut timpul de 33 min. 50 sec. și s-a clasat pe Locul 7. La U-20, Cozma David George, CSU Alba Iulia și AC MICA ROMA BLAJ a obținut timpul de 32 min. 32 sec. clasânduse pe Locul I. La U-23, Ștefan Lucian Florin, CSU ALBA IULIA și AC MICA ROMA BLAJ, a obținut timpul de 31 min. 11 sec. și s-a clasat pe Locul III.

În perioada 30 aprilie – 4 mai 2026, Vasile Harjoc va participa la Campionatul European de alergare pe șosea, care va avea loc în Sicilia (Italia), în probele de 10 km, ștafeta 4×2000 și semimaraton.

Constantin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir