Rămâi conectat

Administraţie

Vineri, 31 iuie 2026: Acțiune de dezinfecție și dezinsecție în Cugir și Vinerea. Ce trebuie să știe locuitorii

Cugir INFO

Publicat

în

Primăria orașului Cugir anunță că vineri, 31 iulie 2026, începând cu ora 21:00, vor fi desfășurate lucrări de dezinfecție și dezinsecție în mai multe spații publice din Cugir și localitatea Vinerea.

Intervențiile vor avea loc în principalele parcuri, locuri de joacă și zone verzi din oraș, respectiv în Parcul Micro 7, Poiana cu Goruni din Vinerea, Parcul Primăriei/Centrul Cultural Cugir, precum și în parcurile și locurile de joacă de pe străzile Doinei, Tineretului – Mureșului, Aleea Victoriei – Doinei (Școala Generală nr. 3), Griviței, Drăgana, Carpați, Grigore Ureche și Zorilor.

Totodată, lucrări de dezinfecție vor fi efectuate și la toaletele publice de pe strada Mureșului nr. 2C și din Parcul Micro 7.

Autoritățile precizează că zonele în care se vor desfășura intervențiile vor fi semnalizate prin plăcuțe de avertizare. Pentru evitarea oricărui disconfort, persoanele vârstnice, copiii și persoanele care suferă de afecțiuni cardiace sau respiratorii sunt sfătuite să evite temporar accesul în aceste zone pe durata tratamentelor. Accesul publicului este considerat sigur la aproximativ două ore după încheierea aplicării substanțelor.

Un apel este adresat și apicultorilor din zonă. Deoarece operațiunile de dezinsecție vor fi realizate cu mijloace terestre în toate parcurile și locurile de joacă vizate, este recomandată luarea măsurilor necesare pentru protejarea familiilor de albine, în vederea prevenirii eventualelor intoxicații.

Potrivit administrației locale, produsele utilizate sunt avizate de Comisia Națională pentru Produse Biocide și sunt autorizate conform legislației în vigoare pentru activități de profilaxie sanitar-umană.

Lucrările vor fi executate de SC Derat Mouse SRL, societate autorizată și certificată pentru desfășurarea activităților de dezinfecție și dezinsecție.

Reprezentanții administrației locale le mulțumesc cetățenilor pentru înțelegere și recomandă respectarea măsurilor de siguranță pe durata desfășurării intervențiilor.




Administraţie

Consiliul Local Cugir a aprobat Planul de Acțiune pentru Energie Durabilă și Climă până în 2050. Obiectiv: neutralitate climatică

Cugir INFO

Publicat

în

Consiliul Local Cugir a aprobat Planul de Acțiune pentru Energie Durabilă și Climă (PAEDC Cugir 2050), document strategic care stabilește direcțiile de dezvoltare ale orașului în domeniul eficienței energetice și al combaterii schimbărilor climatice până în anul 2050. Planul, elaborat în 2026, urmează să fie transmis Comisiei Europene – Oficiul Convenției Primarilor.

Potrivit referatului de aprobare semnat de primarul Adrian Teban, eficiența energetică reprezintă un obiectiv strategic al politicii energetice naționale, având un rol important în consolidarea securității energetice, reducerea consumului de resurse, protecția mediului și dezvoltarea durabilă a comunității.

Orașul Cugir este semnatar al Convenției Primarilor pentru Climă și Energie, iar prin Hotărârea Consiliului Local nr. 254/2021 și-a actualizat angajamentul pentru perioada 2020–2050. Principalul obiectiv este atingerea neutralității climatice până în anul 2050, prin eliminarea emisiilor de dioxid de carbon provenite din utilizarea combustibililor fosili. Totodată, administrația locală și-a propus o țintă intermediară de reducere cu 40% a emisiilor de CO₂ până în 2030, comparativ cu nivelul înregistrat în anul 2008.

Noua versiune a PAEDC actualizează documentele strategice adoptate anterior de administrația locală. În 2025, Consiliul Local Cugir a aprobat Strategia Integrată de Dezvoltare Urbană (SIDU) 2021–2030, precum și o versiune anterioară a Planului de Acțiune pentru Energie Durabilă și Climă.

Documentul aprobat în 2026 va reprezenta baza pentru implementarea proiectelor de eficiență energetică, utilizarea surselor regenerabile de energie și măsurile de adaptare la schimbările climatice, urmărind transformarea orașului într-o comunitate mai sustenabilă și mai rezilientă în următoarele decenii.

 

Constantin PREDESCU




Citește mai mult

Administraţie

Undă verde desfășurării activițăților de jocuri de noroc de tip pariuri sportive, la Cugir

Cugir INFO

Publicat

în

Consiliul Local Cugir a emis o hotărâre prin care e acordă autorizația de funcționare locală pentru desfășurarea activițăților de jocuri de noroc de tip pariuri sportive, de către SC SUPERBET RETAIL SA, cu sediul în București pentru punctul de lucru deschis în orașul Cugir, str.Alexandru Sahia nr.15, centru comercial Prislop.

Autorizația de funcționare locală se va emite de către Serviciul Venituri din cadrul Primăriei orașului Cugir cu respectarea prevederilor regulamentului privind organizarea și funcționarea activităților de jocuri de noroc loto tradiționale și la distanță, noroc, noroc plus și super noroc, expres și lozuri și a pariurilor sportive pe teritoriul UAT Cugir.

„Analizând înscrisurile depuse la dosarul de autorizare se constată faptul că SC SUPERBET RETAIL SA, îndeplinește condițiile prevăzute de HCL nr.43/2026, motiv pentru care considerăm că solicitarea privind emiterea autorizației de funcționare locale, este întemeiată. În baza solicitării respective, emitem autorizația de funcționare cu celeritate, în vederea obținerii licenței de organizare și a autorizației de exploatare”, se arată în Raportul de specialitate întocmit de ec. Alin  Valasă, șeful Serviciului Venituri din cadrul aparatului de specialitate al Primarului orașului Cugir.

 

Constantin PREDESCU




Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir