Rămâi conectat

Actualitate

Vineri, 27 mai: Filmul „Bacalaureat” regizat de Cristian Mungiu va fi prezentat la Casa de Cultură din Cugir

cugirinfo.ro

Publicat

în

Bacalaureat-CM-2016Casa de Cultură din Cugir va găzdui vineri, 27 mai 2016, începând cu ora 18.00, proiecția filmului „BACALAUREAT” aparținând cineastului Cristian Mungiu distins la Cannes cu Trofeul pentru cel mai bun regizor. 

,,Un studiu de cinci stele despre un compromis birocratic josnic”, așa cum îl definea criticul britanic Peter Bradshaw, care compară cea mai recentă producție a cineastului român cu capodopere semnate de Michael Haneke si Michelangelo Antonioni. Cel de-al cincilea lungmetraj semnat de Mungiu este un film complex și măiastru, cu o mare subtilitate psihologică și uriașă profunzime morală, o poveste despre compromis și integritate, un scenariu magistral despre alegerile îndoielnice pe care le fac oamenii în încercarea de a urca pe scara socială. Este o descriere sumbră a unei stări de deprimare dintr-o Românie deziluzionată, unde generația anilor 1990 a sperat că va avea o șansă.

Filmul conține prestații actoricești superbe, asigurate de Adrian Titieni și Maria Drăguș.  Potrivit criticilor, ,,Bacalaureat” a fost o adevărată bijuterie în exceptionala competiție de anul acesta de la Cannes. Intriga filmului, aparent complicată, ține spectatorul în tensiune pe întreaga durată a proiecției. Romeo, medic într-un orășel din Transilvania, se zbate pentru ca fiica lui, Eliza, să fie acceptată într-o universitate britanică. Tinerei, o elevă strălucită de altfel, îi rămâne un pas mic de făcut, o simplă formalitate, care nu ar trebui să-i pună prea mari probleme: să ia Bacalaureatul. Eliza, însă, este hărțuită sexual chiar înainte de examene, o problemă care îi distrage atenția și întregul ei vis pare să se îndepărteze. Odată cu el, întreaga viață a lui Romeo este pusă la încercare, pentru că el își uită brusc toate bunele principii, pendulând periculos între compromis și compromitere.

[youtube_sc url=”https://youtu.be/j0Rh8WLxKd8″]


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Bărbat de 37 de ani din Cugir reținut de polițiști, după ce a furat un telefon mobil și bani din incinta unei societăți comerciale

cugirinfo.ro

Publicat

în

Miercuri, 25 iunie 2025, polițiștii din Cugir au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de 37 de ani, din Cugir, bănuit de săvârșirea a două infracțiuni de furt.

Din cercetările efectuate de polițiști, a reieșit că, la aceeași dată, în jurul orei 08.30, ar fi sustras, din incinta unei societăți comerciale din Cugir, un telefon în valoare de 1.300 de lei.

Ulterior, în jurul orei 09.15, în calitate de pasager într-un autoturism care funcționează în regim de taxi, ar fi sustras telefonul conducătorului auto.

În cursul zilei de azi, 26 iunie 2025, bărbatul de 37 de ani va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, pentru dispunerea măsurilor legale.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Amenzi de peste 1.700 de lei aplicate de polițiști, în urma unei acțiuni cu efective mărite, organizată pe raza orașului Cugir

cugirinfo.ro

Publicat

în

Luni, 23 iunie 2025, în intervalul orar 18.00-22.00, Poliția Orașului Cugir a organizat o acțiune cu efective mărite, pe raza orașului, care a avut drept scop prevenirea și combaterea evenimentelor ce pot afecta siguranța cetățenilor.

În cadrul activităților desfășurate, au fost efectuate, prin intermediul aplicației eDAC, 182 de verificări de persoane, au fost verificate 17 autovehicule și au fost constatate 13 abateri de natură contravențională, dintre care 7 la Legea 61/1991 și 5 la normele legale privind circulația pe drumurile publice, care au fost sancționate cu amenzi în valoare totală de 1.710 lei.

De asemenea, a fost reținut un permis de conducere. Acțiunea a beneficiat de sprijinul jandarmilor din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean ,,Avram Iancu” Alba.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Vineri, 27 iunie 2025: „Ziua Verde – Jocurile copilăriei”, la Cugir

cugirinfo.ro

Publicat

în

Primăria Orașului Cugir îi invită pe localnici la o zi specială, plină de energie, jocuri și bucuria copilăriei, vineri, 27 iunie 2025, începând cu ora 10:00.

Bulevardul Alexandru Sahia (tronsonul dintre Catedrală și Banca Transilvania) va fi transformat în zonă pietonală, accesibilă doar pietonilor și bicicliștilor pentru această ocazie.

Transportul public va fi gratuit, iar bicicletele electrice noi vor fi disponibile, de asemenea, gratuit. „Străzi fără mașini, cu loc pentru oameni și jocuri” – este imperativul acestei zilei speciale în orașul de la poalele Drăganei.

„Redescoperim împreună farmecul jocurilor de altădată – Elasticul, Șotronul, Rațele și vânătorii, Țară, țară, vrem ostași, Coarda și multe altele – într-o atmosferă de voie bună, râsete și conectare între generații! Evenimentul face parte din proiectul Just Streets, care încurajează transformarea spațiilor publice în locuri mai verzi, sigure și prietenoase pentru toți. Veniți îmbrăcați lejer, cu bună dispoziție și dorință de joacă! Vă așteptăm cu drag la Ziua Verde – locul unde se întâlnesc trecutul și viitorul, prin joc și comunitate!”, au transmis organizatorii.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir