cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir

Acasă » Sport » Victorie la Dej pentru Metalurgistul Cugir

Victorie la Dej pentru Metalurgistul Cugir

Publicat în 13.09.2013 la ora 19:02

unirea-dej-metalurgistul-cugirMetalurgistul Cugir a realizat primul succes în deplasare de la debutul în Liga a 3-a, învingând la Dej, cu scorul 2-1 (2-1) pe Unirea, graţie reuşitelor semnate de Itu (5), Al. Man (38), respectiv Găbruş (45). Un rezultat excelent pentru gruparea de sub Drăgana, aflată la a doua victorie consecutivă, echipa lui Opric având acum 6 puncte după 3 partide. În runda următoare, Itu şi compania vor reveni pe Stadionul “CSO”, contra Sănătăţii Cluj, tocmai de Zilele Cugirului. Dincolo, albaiulienii Bratima şi M. Cristea au înregistrat al treilea eşec stagional.

• Itu – cadou pentru aniversarea a 35 de ani

Scorul a fost deschis de “veteranul” Itu, după o pătrundere a lui Cîrstea, experimentatul atacant făcându-şi un frumos cadou, pentru aniversarea vârstei de 35 de ani, în 8 septembrie. După ocaziile lui Cîrstean (6), Faur (11 – intervenşţie Tiut) şi bara lui Moldovan (35), vizitatorii au majorat avantajul prin Al. Man (38, după un corner) – fundaşul albaiulian aflat şi el la prima reuşită pentru noua echipă. Amfitrionii micşorează ecartul prin Gabruş (45) – ce a executat puternic o lovitură liberă de la mare distanţă.

• Buta – luxaţie la umăr

În minutul 15, I. Buta a suferit o luxaţie la umărul stâng  şi a fost înlocuit de Şuvaina. Fundaţul cugirean a fost transportat la spital, revenind la stadiin în minutul 75. Să consemnăm şi debutul în formula cugireană a nou-venitului Ispas, dar şi titularizarea în premieră a lui Şuteu.

Unirea Dej: Blaga – Vârdea, Dobrău, Traore, Cornea, Thiam, Găbruș,Bratima, M. Cristea, Faur, Moldovan.

Cugir: Tiuț – Al. Man, M. Radu, I. Buta (16, Şuvaina), Trăşcan – Ispas, M. Neagu – Şuteu, Itu, L. Goronea – Cîrstean