Ştiri din zonă
Un tânăr din Orăștie a ajuns la închisoare, după e a refuzat munca în folosul comunităţii
Un tânăr din Orăștie a ajuns la închisoare pentru că, în dosarul penal în care era judecat, a refuzat prestarea de muncă în folosul comunităţii.
Tânărul a fost judecat pentru două infracţiuni: efectuare de operaţiuni financiare în mod fraudulos şi scces ilegal la un sistem informatic, fiind condamnat la pedeapsa rezultantă de 1 an şi 5 luni de închisoare în regim de detenţie.
Faptele au avut loc în 3 februarie 2020, când s-a folosit de cardul bancar al tatălui său pentru a paria 5.000 de lei pe un site de pariuri sportive. Tatăl inculpatului a fost atenţionat cu privire la plata realizată şi a sesizat imediat banca, solicitând să îi fie blocat cardul.
„Persoana vătămată a precizat că nu a remis niciunei persoane cardul, nu a efectuat plăţi on-line, iar în acea perioadă nu a efectuat cumpărături cu cardul. După ce a notificat refuzul de plată, la aproximativ 3 zile banca i-a virat în cont părţii vătămate suma de 5000 de lei, iar după aproximativ o săptămână i-a fost emis un nou card bancar”, se precizează în rechizitoriu.
Ulterior, prin activităţile specifice s-a descoperit că autorul plăţii este chiar fiul deţinătorului cardului bancar. Au fost solicitate informaţii de la furnizorii de servicii de comunicaţii şi de la administratorul site-ului de pariuri din care a rezultat fără dubiu că tânărul este cel care a sustras suma de bani.
Acesta avea posibilitatea să fie condamnat la închisoare cu suspendare, în condiţiile în care a recunoscut faptele, dar a refuzat categoric efectuarea de muncă în folosul comunităţii.
„Instanţa de apel constată, cu referire la modalitatea de executare a sancţiunii penale aplicate, că în situaţia dată ar fi putut fi adusă în discuţie incidenţa dispoziţiilor art. 91 C.pen. vizând suspendarea executării pedepsei sub supraveghere. Cu toate acestea, refuzul clar şi neechivoc al inculpatului de a-şi da acordul la prestarea unei munci neremunerate în folosul comunităţii paralizează orice abordare în acest sens”, a precizat Curtea de Apel Alba Iulia, unde a fost pronunţată hotărârea definitivă în 25 mai 2022.
FOTO: ARHIVĂ
Ştiri din zonă
Bărbat de 46 de ani reținut de polițiști, după ce a înșelat un vârstnic din Blandiana
Joi, 23 aprilie 2026, polițiștii Postului de Poliție Blandiana au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 46 de ani, din Municipiul Arad, care este cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de înșelăciune.

Din cercetările efectuate de polițiști, a reieșit că, la data de 7 aprilie 2026, bărbatul s-ar fi prezentat la domiciliul unui bărbat, în vârstă de 79 de ani, din comuna Blandiana și profitând de vârsta înaintată a acestuia, dar și de faptul că se afla singur în locuință, l-ar fi dus în eroare, prin aceea că i-ar fi propus înlocuirea sistemului pluvial al casei, pentru suma de 150 de lei/ metrul liniar.
Ulterior, la finalizarea lucrărilor, bărbatul de 46 de ani, i-ar fi solicitat vârstnicului suma de 8.200 de lei, o sumă mult mai mare decât cea reală, acesta din urmă înmânându-i suma de 7.000 de lei.
În cursul zilei de azi, 24 aprilie 2026, bărbatul de 46 de ani, va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, pentru dispunerea măsurilor legale.
Ştiri din zonă
Tânără de 18 ani din Hunedoara, violată, bătută și amenințată de concubin. Agresorul a fost reținut
Polițiștii din Municipiul Hunedoara au reținut, pentru 24 de ore, un bărbat de 33 de ani, domiciliat în aceeași localitate, bănuit de comiterea infracțiunilor de violență în familie, viol, lipsire de libertate în mod ilegal și amenințare.

Potrivit probatoriului administrat în cauză, la data de 6 aprilie, o tânără de 18 ani s-a prezentat la Poliția Municipiului Hunedoara și a sesizat faptul că, în noaptea de 4/5 aprilie, în timp ce se afla la locuința concubinului său, pe fondul unui conflict spontan generat de gelozie, acesta ar fi agresat-o fizic.
În momentul în care tânăra a încercat să părăsească locuința, bărbatul ar fi împiedicat-o exercitând asupra sa acte de violență și întreținând, sub presiunea amenințărilor, raporturi sexuale cu aceasta.
În urma cercetărilor efectuate, bărbatul a fost reținut de polițiști pentru 24 de ore, iar în cauză a fost emis un ordin de protecție provizoriu.
În data de 7 aprilie 2026, judecătorul de drepturi și libertăți a dispus arestarea preventivă a acestuia pentru 30 de zile. Persoana în cauză a fost depusă în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Deva.
Ştiri din zonă
Călătorie în trecut pentru copiii din grupul catehetic al parohiei Acmariu
Luni, 6 aprilie 2026, în Sfânta și Marea Luni, copiii grupului catehetic al parohiei Acmariu, protopopiatul Sebeș, au fost însoțiți într-o călătorie în trecut, în satul tradițional românesc, pentru redescoperirea valorilor familiei de altădată, de către doamna Daniela Barb Floroian și de către părintele Andrei Motora.

Această activitate s-a desfășurat în cadrul pitoresc oferit de Expoziția etnografică a comunei Ceru Băcăinți, inaugurată în 30 iulie 2006, la inițiativa Consiliului Județean Alba, și a fost structurată în trei părți.
În prima parte, doamna Daniela Barb Floroian le-a prezentat celor de față viața familiei în satul românesc în complexitatea ei, atât la nivel de relații interfamiliale, cât și prin prisma activităților gospodărești ce susțineau traiul familiei. Exprimate în preocupările tradiționale casnice sau în datini, greutățile și bucuriile erau întâmpinate și chivernisite împreună, în sânul familiei.
În a doua parte, părintele Andrei Motora a subliniat modul responsabil în care familia, de la cel mai mic la cel mai mare, trata această perioadă a Postului Mare și pregătirea pentru sărbătoarea Sfintelor Paști. În acest sens, au fost făcute trimiteri la diverse obiceiuri din spațiul tradițional românesc.
În ultima parte a activității, membri ai Ansamblului Cultural „Călin Julescu” (Săliștea) și domnul Ioan Vlad au susținut un moment artistic constând în interpretarea unei pricesne și a unui cântec tradițional ciobănesc de fluier.
Acest eveniment a fost onorat cu prezența domnului președinte al Consiliului Județean, Ion Dumitrel, cunoscut pentru promovarea și susținerea proiectelor culturale făuritoare de frumos, ce constituie parte a unui patrimoniu atât material, cât și imaterial, dovadă fiind tocmai spațiul expozițional din Ceru Băcăinți.
În încheiere s-au adus mulțumiri tuturor celor implicați în realizarea acestui moment catehetic și artistic, ce încununează seria de activități dedicate temei „Familia – binecuvântare a lui Dumnezeu și școală a iubirii smerite și darnice”, din cadrul Concursului Național Catehetic, ediția a XVIII-a.
Pr. paroh Alexandru-Gheorghe Matei
-
Mondenacum 9 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 2 săptămâniCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2027, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 12 luniSfinții Constantin și Elena 2025. FELICITARI, MESAJE și URARI pentru cei care își sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Cugireniacum 6 luniFoarfeca, visul și scena: Drumul unui frizer din Cugir spre succesul internațional
-
Actualitateacum 6 luniMedicul cugirean Terezia Mureșan-Samoilescu a primit, la Berlin, premiul pentru studiul legat de modalitățile actuale de tratament ale plăgilor greu vindecabile
-
Politicăacum 12 luniDeclarația primarului Adrian Teban, după publicarea rezultatelor finale ale turului întâi din alegerile prezidențiale 2025
-
Politicăacum 12 luniFlaviu Rădițoiu – vicepreședinte USR Cugir: „Am votat pentru onestitate, corectitudine, hotărâre de a lupta pentru români și împotriva corupției”
-
Actualitateacum 4 săptămâniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
