Ştiri din zonă
Un fluier preistoric descoperit la Tărtăria, realizat dintr-o scoică, poate scoate până la 12 sunete distincte
Un instrument muzical preistoric, un fluier vertical fără dop, descoperit la Tărtăria, face parte din colecțiile Muzeului Naţional al Unirii din Alba Iulia.
Artefactul, un posibil instrument muzical, a fost descoperit în timpul campaniei de cercetări sistematice a anului 2018 în cunoscuta staţiune arheologică Tărtăria – Gura Luncii. Realizat dintr-o rocă albicioasă, sedimentară, cu perforaţii longitudinale şi verticale provenind dintr-o valvă fosilă din familia Ostreidae.
Prin analogii şi comparaţie cu alte obiecte din aceeaşi categorie, a instrumentelor de suflat, specialiştii au ajuns la concluzia că este vorba de un instrument muzical, un fluier vertical fără dop, ceea ce implică menţinerea sa în poziţie verticală în momentul utilizării.
„Piesa a fost descoperită la al doilea nivel de călcare, la o adâncime de 0,30 – 0,35 centimetri. În urma unor analize radiografice, microscopice și de observație a fost dientificată piesa brută din care a fost realizat acest intrument ca aprținând unei stridii, respectiv unei scoici”, spune arheologul Cristian Florescu.
Piesa are 174 grame greutate, 105 mm lungime, 45 mm lățimea maximă și are patru orificii.
• Rol ritualic în comunitatea preistorică
„Prin analiza radiografică s-a observat că două orificii comunică între ele. Ulterior a fost realizat al treilea orificiu vertical, care îl străpunge pe cel longitudinal. Al patrulea orificiu este unul natural. În concluzia trasă de specialiștii paleontologi este vorba despre o scoică care provine din bazinul transilvănean, din perioada neogenă, de pe fundul Mării Sarmatice”, a completat arheologul de la Muzeul Unirii.
Istoricul susține că piea nu a ajuns în zona respectivă prin schimburi economice ci a fost raecoltată. „A fost recoltată din teren, transportată în situl respectiv și cea de a treia etapă a fost cea de prelucrare, prin cioplire, așchiere și tăiere. Ulterior a fost perforată. Calitatea lucrării ne determină să credem că meșterul cunoștea astfel de materiale pentru că orificiile sunt făcute identic, cu mare grijă”, mai explică Cristian Florescu.
Arheologul mai susține că, cel mai probabil, obiectul a avut un rol ritualic în comunitatea preistorică fiind carcateristic unei clase privilegiate, care avea un anumit rol în comunitate. Specialiștii în instrumente muzicale susțin că fluierul preistoric putea să scoată până la 12 sunete.
Tărtăria (Alba), unde a fost descoperit fluierul, este aşezarea în care, în urmă cu peste o jumătate de secol, au fost descoperite celebrele plăcuţe de lut cu semne pictografice, vechi de peste şapte milenii, care, conform unor specialişti, ar reprezenta cel mai vechi mesaj scris din istoria omenirii.
sursa: adevarul.ro

Ştiri din zonă
Cadavru aflat în stare avansată de putrefacție, găsit plutind în râul Mureș, pe raza localității Blandiana
Duminică, 22 iunie 2025, polițiștii Secției 2 de Poliție Rurală Vințu de Jos au fost sesizați cu privire la faptul că, în albia râului Mureș, în dreptul localității Blandiana, se află trupul unei persoane.
Persoana nu a putut fi identificată, până în acest moment, din cauza stării avansate de putrefacție. Polițiștii efectuează verificări, în vederea stabilirii identității persoanei, precum și a împrejurărilor în care s-a produs acest eveniment.
UPDATE: „Detașamentul de pompieri Sebeș a fost solicitat să intervină pentru extragere unei persoane gasite decedate, în Râul Mureș, zona Blandiana. Persoana a fost extrasă de catre pompierii militari și predată organelor competente pentru indetificarea acesteia. Forte alocate: 2 x APIC și 1 x barca pneumatică”, a transmis ISU Alba.
Ştiri din zonă
Bărbat de 35 de ani din Șibot, condamnat la închisoare cu executare, reținut de polițiști și dus la Penitenciarul Aiud
Vineri, 20 iunie 2025, polițiștii Secției 2 de Poliție Rurală Vințu de Jos au depistat și reținut un bărbat de 35 de ani, din localitatea Șibot, județul Alba, care este posesorul unui mandat de executare a pedepsei închisorii, emis la data de 19 iunie 2025, de către Judecătoria Alba Iulia.
Bărbatul a fost condamnat la executarea unei pedepse privative de libertate de 2 ani închisoare, pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat.
Acesta a fost depus în Penitenciarul de Maximă Siguranță Aiud, în vederea executării pedepsei.
Ştiri din zonă
Trafic îngreunat pe Autostrada A1, pentru mai multe zeci de minute, după ce o autoutilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Sebeș-Orăștie
Pompierii militari din Sebeș au fost solicitați să intervină, luni după-amiază, după ce o autoutilitară a derapat și să răsturnat pe Autostrada A1, sensul de mers Șebeș-Orăștie.
„Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru asigurarea măsurilor specifice la un accident rutier produs pe Autostrada A1, km 326, sens Sebeș-Oraștie. Este vorba despre o autoutilitară rasturnată pe partea carosabilă, fară persoane încarcerate. Forțe alocate: 1 x ASAS și 1 x EPA”, a transmis ISU Alba.
-
Mondenacum 11 luni
Mesaje de Sfânta Maria 2024. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 2 luni
Când pică Paștele ortodox și cel catolic 2026, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Din judeţacum 2 luni
MESAJE de Sfântul Gheorghe 2025. SMS-uri, urări şi felicitări pe care le poţi transmite celor dragi de ziua numelui | cugirinfo.ro
-
Administraţieacum 9 luni
Premiu simbolic oferit de Primărie unor societăți comerciale din Cugir, cu prilejul aniversării a 225 de ani de tradiție industrială a orașului
-
Mondenacum o lună
Sfinții Constantin și Elena 2025. FELICITARI, MESAJE și URARI pentru cei care își sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Sportacum 6 luni
Triumf pentru șahiștii de la Metalurgistul Cugir, la „Cupa de Iarnă” desfășurată la Sibiu
-
Din judeţacum 2 luni
Când sunt Floriile Ortodoxe și Catolice în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Sportacum 8 luni
„Roș-albaștrii” – remiză externă, după un meci nebun: ACS Mediaș – Metalurgistul Cugir 2-2 (0-0)