Rămâi conectat

Actualitate

Un bărbat din Cugir a violat o fetiță de ZECI de ori, pe parcursul mai multor ani. Vezi ce rol a avut soția acestuia

Cugir INFO

Publicat

în

Un caz șocant a ieșit la iveală, la Cugir, fiind vorba despre un bărbat care a violat o fetiță, în repetate rânduri, pe parcursul a șase ani.

„La data de 10.05.2023, Parchetul de pe lângă Jud. Alba Iulia a fost sesizat de către numita P.A.S, în calitate de mamă a persoanei vătămate minore T.C., cu privire la faptul că fiica sa a fost victima unui abuz de natură sexuală, comis în urmă cu aproximativ 5 ani.

La data de 19.05.2023 a fost dispusă punerea în mișcare a acțiunii penale împotriva inculpatului H.I.C., pentru comiterea infracțiunii de viol.

S-a reținut astfel că, în perioada iulie 2017 – octombrie 2018, profitând de imposibilitatea persoanei vătămate T.C. de a exprima un consimțământ valabil exprimat din cauza vârstei fragede (6 – 7 ani), H.I.C. a întreținut cu aceasta acte de natură sexuală și un raport sexual.

La data de 20.05.2023, procurorul a sesizat judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Alba Iulia cu propunere de luare, față de inculpat, a măsurii preventive a arestării preventive, pentru o perioadă de 30 de zile, cererea fiind admisă. Ulterior, la cererea procurorului, judecătorul de drepturi și libertăți a dispus prelungirea măsurii preventive, cu câte 30 de zile, în prezent inculpatul fiind cercetat în stare de arest preventiv.

În urma extinderii cercetărilor, din probatoriul administrat au rezultat următoarele:

– în perioada ianuarie, 2019 – martie, 2023, profitând de imposibilitatea persoanei vătămate C.A. de a exprima un consimțământ valabil exprimat din cauza vârstei fragede (8 ani la momentul de început), inculpatul H.I.C. a întreținut cu aceasta un număr de 14 acte de natură sexuală (ce intră în componența infracțiunii de agresiune sexuală) și un număr de 17 raporturi sexuale, acte sexuale orale și alte acte de penetrare vaginală (ce intră în componența infracțiunii de viol);

– în perioada ianuarie, anul 2016 – martie, anul 2022, inculpatul a comis mai multe acte de natură sexuală și a întreținut un act sexual oral în prezența persoanelor vătămate minore H.A. și T.C., care în acele momente nu aveau împlinită vârsta de 14 ani. Unul din actele mai sus menționate a fost comis împreună cu soția sa, suspecta H.A.V., faptele întrunind elementele constitutive ale infracțiunii de coruperea sexuală a minorilor;

– în cursul anului 2022, în ciuda opoziției formulate de către persoana vătămată C.G., inculpatul H.I.C., în repetate rânduri, a comis împotriva acesteia mai multe acte de natură sexuală ce intră în componența infracțiunii de agresiune sexuală;

– în perioada 2020 – februarie, anul 2023, în ciuda opoziției formulate de către persoana vătămată C.D., inculpatul H.I.C., în repetate rânduri, a comis împotriva acesteia mai multe acte de natură sexuală ce intră în componența infracțiunii de agresiune sexuală.

Având în vedere cele anterior descrise, prin ordonanța din data de 27.07.2023, procurorul a dispus extinderea acțiunii penale pentru comiterea infracțiunilor de viol, agresiune sexuală și coruperea sexuală a minorilor, fiecare dintre acestea având în componență mai multe acte materiale.

Precizăm că punerea în mișcare a acțiunii penale și extinderea acțiunii penale au reprezintă etape procesuale prevăzute de codul de procedură penală, iar măsurile preventive au ca scop asigurarea bunei desfășurări a procesului penal, împiedicarea sustragerii inculpatului de la urmărirea penală sau judecată, precum și prevenirea săvârșirii de noi infracțiuni, iar toate aceste măsuri nu pot, în nicio situaţie, să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie”, se arată în comunicatul Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Actualitate

„Citește, Crește, Inspiră cu Rotary”, un eveniment de succes la Cugir

Cugir INFO

Publicat

în

Evenimentul „Citește, Crește, Inspiră cu Rotary” Cugir s-a dovedit un real succes, cu o prezență peste așteptări și un entuziasm contagios din partea participanților de toate vârstele.

Organizat de Rotary Club Cugir Anima Mundi, evenimentul a reunit copii, părinți, profesori, invitați speciali și membri ai comunității locale, într-o celebrare a lecturii, a educației și a valorilor care construiesc o societate unită și conștientă.

Un moment-cheie al evenimentului l-a constituit Panelul „Citește, Crește, Inspiră cu Rotary”, în cadrul căruia invitați valoroși au împărtășit gânduri inspiraționale, perspective personale și povești care au subliniat importanța lecturii în formarea noastră ca oameni și comunitate.

„Le mulțumim cu recunoștință: Cameliei Morda Baciu, dr-ului Karlheinz Ludwig, prof. Nicolae Florea, poeților Dumitru Vasile și Maria Trif, actriței Maria Dodoc, ing. Mircea Simu, asist. social Roxana Jibotean & Tania, artista Daniela Paleogiani, psiholog Ancuța Mizgai și prof. Luminița Cebotari și colaboratorilor noștri: Centrul Cultural „Valentin Uritescu” Cugir, Centrul Lotus, Centrul pentru Tineri Cugir, Interact Cugir. Respect și mulțumiri tuturor participanților – copii, părinți, cadre didactice și coordonatori – pentru energia, implicarea și deschiderea cu care au răspuns invitației noastre. Mulțumim de asemenea, partenerilor și colaboratorilor noștri: Centrul Cultural „Valentin Uritescu” Cugir, Centrul Lotus, Centrul pentru Tineri Cugir, Interact Cugir. Prin acest proiect, Rotary Club Cugir Anima Mundi reconfirmă angajamentul său față de educație, cultură și implicare civică – valori esențiale pentru construirea unei comunități unite și conștiente”, a transmis președintele Rotary Club Cugir Anima Mundi, Cristina-Maria Luben.

 

Constantin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Vineri, 14 noiembrie 2025, Cugirul a marcat Ziua Mondială a Diabetului

Cugir INFO

Publicat

în

Peste 100 de personae au luat parte vineri, 14 noiembrie 2025 la manifestarea organizată de Asociația „Implicare și Dăruire 2023” (președinte Mihaela Bota) desfășurată la restaurantul „Elegance” din Cugir, cu prilejul Zilei Mondiale a Diabetului.

Au onorat evenimentul: dr Terezia Mureșan – Samoilescu, dr. Karlheinz Ludwig, Dr. Zoltan Kudor, asistent nutriționist Nicoleta Vesa, farm. Tatiana Petric, psiholog Ancuța Mizgai, precum și reprezentanți ai CAR Credit Teiuș.

Participanții au avut ocazia să admire expoziția de grafică și pictură aparținând lui Dragoș Bălașa. Învitat să ia cuvântul la eveniment, dr. Karlheinz Ludwig, în calitate de medic pediatru a vorbit despre diabetul zaharat la copil, o boală cauzată de lipsa insulinei, hormon esențial pentru buna funcționare a organismului. Deși este mult mai rar decât diabetul adulților, numărul cazurilor la copii a crescut în ultimii ani.

„În România apar anual aproximativ 3.800–4.000 de cazuri noi. Diagnosticul este un moment foarte greu pentru copil și familie, deoarece tratamentul necesită administrarea zilnică a insulinei, un regim alimentar adaptat și monitorizarea frecventă a glicemiei. Vestea bună este că progresele medicale din ultimele decenii sunt extraordinare. De la descoperirea insulinei în 1921, până la pompele moderne, monitorizarea continuă a glicemiei sau sistemele de „pancreas artificial”, toate aceste inovații schimbă radical viața copiilor cu diabet. Cercetările actuale – inclusiv terapia cu celule stem sau insulinele „smart” – oferă speranța reală că într-o zi vom putea vorbi chiar despre vindecare”, a ținut să precizeze distinsul doctor.

Atenția s-a îndreptat apoi spre perspectiva care le unește pe toate: psihologia. Un capitol sensibil susținut de psiholog Ancuța Mizgai.

„În acest cadru, traseul emoțional al persoanei diagnosticate cu diabet a fost privit ca un element esențial al adaptării. De la șocul și teama momentului diagnosticului, până la stresul tratamentului și dificultățile emoționale care apar în timp — anxietate, epuizare, frustrare sau tristețe — fiecare trăire are nevoie de spațiu, înțelegere și validare. Sprijinul psihologic devine astfel liantul care ajută pacientul să integreze boala în viața de zi cu zi fără a se simți copleșit, oferind echilibru și sens în tot acest proces. „Diabetul se gestionează cu medicină, dar se trăiește cu emoție. Psihologia face puntea dintre ele.” Nu doar glicemiile au nevoie de echilibru — și sufletul are”, a subliniat psihologul Ancuța Mizgai.

În aceeași zi, la Spitalul orășenesc Cugir s-a desfășurat o acțiune de sănătate publică în contextul marcării Zilei Mondiale a Diabetului, ce a constat în realizarea de consultații gratuite și testarea gratuită a glicemiei, fără bilet de trimitere, în cadrul Ambulatoriului de Specialitate, de către medic primar diabet și nutriție din cadrul unității sanitare.

Acțiunea s-a desfășurat în parteneriat cu Consiliul Județean Alba și Direcția de Sănătate Publică Alba. Au beneficiat de consultații medicale de specialitate gratuite peste 30 de persoane, oferite de dr. Geanina Livia Mihu, medic primar diabet și nutriție, în cadrul Ambulatoriului de specialitate. Activitatea a fost realizată în parteneriat cu Consiliul Județean Alba, cu sprijinul managerului Florin Arion de la Spitalul orășenesc Cugir.

 

Constantin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

17-18 noiembrie 2025: Cugirul găzduiește o conferință dedicată programului „UNESCO Global Network of Learning Cities”

Cugir INFO

Publicat

în

În perioada 17–18 noiembrie 2025, la Cugir va avea loc conferința dedicată programului UNESCO Global Network of Learning Cities, o inițiativă internațională orientată spre promovarea educației pe tot parcursul vieții și a dezvoltării durabile sustenabile.

Orașul Cugir s-a alăturat rețelei în 2024, devenind parte dintr-un cadru global care reunește orașe angajate în implementarea strategiilor educaționale, sociale și economice bazate pe principiile UNESCO.

Rețeaua este coordonată de Institutul UNESCO pentru Învățare pe Tot Parcursul Vieții (UIL) și sprijină colaborarea interurbană prin schimb de bune practici, cercetare aplicată și dezvoltare de politici publice integrate.

La eveniment vor participa invitați din țară și din străinătate, specialiști din educație, cercetare, dezvoltare urbană și politici publice, alături de reprezentanți ai orașelor membre UNESCO Learning Cities.

Conferința contribuie la afirmarea Cugirului în cadrul rețelei globale și susține dezvoltarea unui cadru de reflecție academică și cooperare internațională privind politicile de învățare urbană.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir