cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir

Acasă » Sport » Tripla lui Făgărășanu trimite echipa de sub Drăgana în fotoliul de lider: Metalurgistul Cugir – Avântul Reghin 3-1 (2-0)

Publicat în 06.10.2017 la ora 17:37

În urma „triplei” marcată de golgheterul „inventat” Andrei Făgărășanu (min. 28, 32, 78) Metalurgistul Cugir urcă din nou în fotoliul de lider al Seriei a 5-a, după victoria cu Avântul Reghin, scor 3-1 (2-0), pentru vizitatori marcând Truță (58).

Cu 15 puncte acumulate, gruparea de sub Drăgana a preluat iar șefia seriei, cel puțin până mâine, când se joacă Fotbal Comuna Recea – Industria Galda. Andrei Făgărășanu, reprofilat atacant de Călin Moldovan are un randament demn de competițiile europene, semnând 10 din cele 12 reușite ale propriei echipe. Gruparea de sub Drăgana a pierdut numai două partide din 7 runde, ambele cu conjudețenele Unirea Alba Iulia și Performanța Ighiu.

• 1-0, MIN. 28: o eroare a unui fundaș advers, pasă greșită înapoi este fructificată de FĂGĂRĂȘANU, care l-a lobat pe portarul advers cu un șut din 14 metri
• 2-0, MIN. 32: execuție de senzație a lui FĂGĂRĂȘANU, șut de la 16 metri peste portarul advers!
• 2-1, MIN. 59: torpilă fabuloasă a lui TRUȚĂ, de la 25 de metri, lateral stânga, în vinclul opus, un euro-gol!
• 3-1, MIN. 79: FĂGĂRĂȘANU, scăpat în dreapta a realizat tripla cu un șut pe sub portar, după lansarea lui Măd. Popa!

Gazdele presează încă din start, iar în minutul 15 apare prima ocazie, șutul-centrare trimis de Făgărășanu lovind transversala! Cinci minute mai târziu același jucător, golgheterul Cugirului a avut o acțiune personală excelentă, încheiată cu un șut din 7 metri, puțin pe lângă. La 2-0 pentru Metalurgistul s-au trezit și oaspeții, Truță (42) șutând de la mare distanță pe lângă bara dreapta, scorul după 45 de minute fiind 2-0. În tribune puțini spectatori, în jur de 200.

La reluare, vizitatorii au efectuat două modificări și au redus ecartul. Cugirul a scăzut ritmul, doar Afrapt (68) – reluare cu capul peste amenințând buturile adverse.

Echipe de start: • Metalurgistul: Crivăţ – Bold, Itu (74, Tăban), Negrescu (57, Șt. Radu), Vărărean – Şaucă, Măd. Popa, M. Neagu, Afrapt – Sorian (90+3, Scurtu) – Făgărăşanu (88, Codrea); rezerve N. Bănică, Udrea, Cioban, Șt. Radu, Scurtu, Tăban, Codrea. Antrenor Călin Moldovan.

• Avântul: Husar – Ința (46, L. Moldovan), Hăsnaș, Merdariu, Truță, Fulop, A. Luca (72, Ilinca), Bogățan, Feketics (46, Al. Pavel), Horvath, Stavila (85, Kaffai); rezerve M. Suciu, Pavel, Al. Popa, Ilinca, Kaffai, L. Moldovan. Antrenor Vimoș Stoica.

Avertismente: Negrescu (50), M. Neagu (50), Măd. Popa (76), Bold (84), respectiv Horvath (55), Hăsnaș (75).