Rămâi conectat

Actualitate

Trei servicii medicale noi în Ambulatoriul Spitalului Orăşenesc Cugir

Redacția Cugirinfo.ro

Publicat

în

ambulatoriuÎn ultima perioadă, Spitalul din Cugir a beneficiat de o atenție sporită din partea autorităților locale, atât în privința investițiilor în lucrări de modernizare și în aparatură, cât și în legătură cu angajarea unor medici noi.

Unitatea medicală cugireană a primit și acreditarea ce o va include în rândul spitalelor de elită din România. În acest sens, a fost vizată și adaptarea tehnicii la ultimele standarde în domeniu, prin achiziționarea unor aparate moderne și performante. În ultimul an, la spitalul cugirean au fost angajați noi medici, iar printre cei veniți în 2015 se numără un medic pediatru și un medic de reabilitare medicală. Alte 9 posturi de medici au fost scoase la concurs de curând, în urma procesului de acreditare a spitalului din Cugir. Câțiva medici s-au și înscris la concurs, printre aceștia numărându-se și un psihiatru, dermatolog și diabetolog. Începând cu data de 12 mai 2016, Spitalul Orășenesc Cugir furnizează servicii medicale în Ambulatoriul de specialitate (Policlinică) și în următoarele specialități:

• Diabet, nutriție și boli metabolice – Dr. Mihu Geanina, program: Luni – Vineri, între orele 8:00 – 15:00,

• Psihiatrie – Dr. Medrea Florin, program: Luni – Vineri, între orele 10:30 – 14:00,

• Oftalmologie – Dr. Roșca Cosmin, program: Marți, între orele 8:00 – 16:00.

”Sperăm ca, în afară de creșterea confortului hotelier, să crească și adresabilitatea spitalului, precum și calitatea actului medical”, spune managerul Spitalului Orășenesc Cugir, Arion Florin.

Nicoleta IDITA -TOMUŢA


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Bărbat de 37 de ani din Cugir reținut de polițiști, după ce a furat un telefon mobil și bani din incinta unei societăți comerciale

cugirinfo.ro

Publicat

în

Miercuri, 25 iunie 2025, polițiștii din Cugir au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de 37 de ani, din Cugir, bănuit de săvârșirea a două infracțiuni de furt.

Din cercetările efectuate de polițiști, a reieșit că, la aceeași dată, în jurul orei 08.30, ar fi sustras, din incinta unei societăți comerciale din Cugir, un telefon în valoare de 1.300 de lei.

Ulterior, în jurul orei 09.15, în calitate de pasager într-un autoturism care funcționează în regim de taxi, ar fi sustras telefonul conducătorului auto.

În cursul zilei de azi, 26 iunie 2025, bărbatul de 37 de ani va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, pentru dispunerea măsurilor legale.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Amenzi de peste 1.700 de lei aplicate de polițiști, în urma unei acțiuni cu efective mărite, organizată pe raza orașului Cugir

cugirinfo.ro

Publicat

în

Luni, 23 iunie 2025, în intervalul orar 18.00-22.00, Poliția Orașului Cugir a organizat o acțiune cu efective mărite, pe raza orașului, care a avut drept scop prevenirea și combaterea evenimentelor ce pot afecta siguranța cetățenilor.

În cadrul activităților desfășurate, au fost efectuate, prin intermediul aplicației eDAC, 182 de verificări de persoane, au fost verificate 17 autovehicule și au fost constatate 13 abateri de natură contravențională, dintre care 7 la Legea 61/1991 și 5 la normele legale privind circulația pe drumurile publice, care au fost sancționate cu amenzi în valoare totală de 1.710 lei.

De asemenea, a fost reținut un permis de conducere. Acțiunea a beneficiat de sprijinul jandarmilor din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean ,,Avram Iancu” Alba.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Vineri, 27 iunie 2025: „Ziua Verde – Jocurile copilăriei”, la Cugir

cugirinfo.ro

Publicat

în

Primăria Orașului Cugir îi invită pe localnici la o zi specială, plină de energie, jocuri și bucuria copilăriei, vineri, 27 iunie 2025, începând cu ora 10:00.

Bulevardul Alexandru Sahia (tronsonul dintre Catedrală și Banca Transilvania) va fi transformat în zonă pietonală, accesibilă doar pietonilor și bicicliștilor pentru această ocazie.

Transportul public va fi gratuit, iar bicicletele electrice noi vor fi disponibile, de asemenea, gratuit. „Străzi fără mașini, cu loc pentru oameni și jocuri” – este imperativul acestei zilei speciale în orașul de la poalele Drăganei.

„Redescoperim împreună farmecul jocurilor de altădată – Elasticul, Șotronul, Rațele și vânătorii, Țară, țară, vrem ostași, Coarda și multe altele – într-o atmosferă de voie bună, râsete și conectare între generații! Evenimentul face parte din proiectul Just Streets, care încurajează transformarea spațiilor publice în locuri mai verzi, sigure și prietenoase pentru toți. Veniți îmbrăcați lejer, cu bună dispoziție și dorință de joacă! Vă așteptăm cu drag la Ziua Verde – locul unde se întâlnesc trecutul și viitorul, prin joc și comunitate!”, au transmis organizatorii.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir