Economie
Tecno Plast SRL – o firmă italiană de succes, ce a devenit „mamă şi tată” pentru aproape 200 de cugireni
Interviu cu Roberto Rivaletto – administratorul firmei.
La Cugir se află în plin proces de dezvoltare firma Tecno Plast SRL, întreprindere italiană de succes, ce produce componente din plastic pentru industria auto şi electrocasnică. Firma are personalitate juridică şi este desprinsă din grupul de firme Tecno Plast Group cu sediul la Ancona – Italia. Încă de la început, compania a dovedit o politică strategică de dezvoltare pe care a respectat-o cu maximă seriozitate, reuşind să finalizeze cea mai mare parte din lucrările de amenajare, în fostele hale Cuplaje şi Maşini Unelte Speciale, luate cu chirie de la Uzina Mecanică Cugir, existând perspectiva cumpărării acestor spaţii, care însumează peste 13.000 mp. În perioada 2012 – 2015, firma a făcut investiţii în valoare de 1.685.000 de euro. Are o cifră de afaceri de aproximativ 900.000 euro/lună, iar profitul pe 2014 se ridică la 400.000 de euro. Clienţii principali ai firmei sunt: Philips, Magneti Marelli (FIAT) şi Electrolux. Numărul de angajaţi a ajuns la 180 de persoane. Recent, Adunarea Generală a Acţionarilor Clusterului Emergent PrelMet Transilvania a acceptat cererea Tecno Plast Cugir SRL de a face parte din asociaţie. În exclusivitate, administratorul companiei, Roberto Rivaletto, a avut amabilitatea să acorde un interviu cotidianului Unirea.
– Domnule Roberto Rivaletto, vă rugăm să ne spuneţi cum s-a luat decizia de a se crea această investiţie la Cugir?
– Timp de 12 ani am lucrat pentru Philips, la o unitate producătoare de aparate de cafea situată în oraşul Orăştie. În momentul când s-a pus problema pentru investiţia de la Cugir, am primit misiunea să mă ocup de organizarea şi darea în folosinţă a unei hale aflate în proprietatea Uzinei Mecanice Cugir. A fost pentru mine o deosebită satisfacţie să am o relaţie cu conducerea Uzinei Mecanice Cugir, cu autorităţile locale, pentru a investi în această localitate. Am luat mai întâi o hală, iar în ianuarie 2012 am început activitatea de producţie cu un număr de 15 angajaţi şi cu 10 maşini de injecţie. Totul pentru componente destinate firmei Philips. În următorii 3 ani am reuşit să aducem 38 de utilaje pentru injecţie, să instalăm două cuptoare pentru vopsitorie, cu roboţi, să amenajăm o secţie de asamblare şi să angajăm 180 de persoane. Din Italia am primit sprijinul a trei specialişti, 80% din personal este din Cugir, la care se mai adaugă 20% personal din Orăştie, reprezentând reglori şi mecanici. Cu aceşti oameni şi aceste echipamente am reuşit să realizăm o importantă producţie pentru export la firmele Philips, Fiat şi Electrolux, reuşind o cifră de afaceri de aproximativ 900.000 de euro/lună şi un profit pe anul 2014 de 400.000 de euro.
– Cum se desfăşoară activitatea în cadrul societăţii pe care o conduceţi?
– Avem foarte mult de lucru. Activitatea se desfăşoară pe 3 schimburi. Când trebuie să livrăm produsele la export, se întâmplă să lucrăm chiar şi în zilele de sâmbătă şi duminică. Avem utilaje performante aduse din Italia, iar întreţinerea accesoriilor le asigurăm de aici. Spre exemplu, matriţele de injecţie mase plastice, fiind cele mai complexe, sunt întreţinute de către o firmă locală (Mould Cugir şi o firmă din Orăştie), unde se pot rezolva, dacă este cazul, unele probleme care apar la aceste matriţe, în timp foarte scurt, fără a fi nevoie să aşteptăm să mergem să rezolvăm situaţia în altă parte. Injectăm, vopsim şi asamblăm componente de la aparatele de cafea pentru Philips Orăştie, injectăm piese pentru aparate frigorifice ale firmei Electrolux, injectăm, vopsim şi asamblăm partea de bord pentru autoturismele Fiat. Dispunem de echipament performant de încărcat maşini de injecţie, pentru care am plătit până acum 900.000 de euro, iar pentru cuptoarele de vopsire am cheltuit 560.000 de euro. Urmează să instalăm un nou cuptor de vopsire cu roboţi în fosta secţie Cuplaje, care la rândul său va costa în jur de 800.000 de euro. Granulele se prelucrează computerizat, într-o unitate programată pe calculator. Livrăm produse în Italia, Ungaria, Slovacia şi România.
– Care este perspectiva de dezvoltare a firmei Tecno Plast?
– După cum v-am relatat, suntem cu chirie la Uzina Mecanică, dar dorim să cumpărăm halele închiriate, pentru siguranţa noastră şi a clienţilor noştri. Vrem să pregătim o hală în fostul atelier de tratamente de la fosta secţie de Maşini Unelte Uzinare Uşoară. Folosim forţă de muncă locală şi suntem preocupaţi ca până în anul 2018, prin dezvoltarea producţiei, să putem angaja personal, astfel încât numărul de salariaţi să ajungă la 250 – 300 de persoane. De asemenea, ne dorim să facem o secţie pentru injectat aluminiu, având în vedere că prin extinderea spaţiului se poate realiza acest lucru. Dorim să acordăm atenţie şi calificării personalului, chiar dacă majoritatea celor angajaţi s-au adaptat foarte repede la condiţiile de muncă impuse. Dar, pentru noi, calitatea este o problemă vitală, deoarece nu ne permitem abateri de la calitatea produselor. Philips, spre exemplu, vrea de la noi nonconformitate zero. Deci calitate sută la sută. Dau un exemplu: dacă expediem 10.000 de piese, toate trebuie să fie perfect funcționale. De aceea, din 2016, vrem personal calificat pentru injecţie mase plastice, vopsire şi asamblare. Aşteptăm nişte oferte pentru cursuri de specializare în domeniu, dar ar fi binevenită o relaţie pentru cursuri de formare cu instituţia locală de învăţământ profesional. Mai ales că am văzut mult interes din partea unor elevi de liceu care ne-au vizitat compania.
– După cum am constatat, faceţi foarte mult export. Cum reuşiţi să vă onoraţi contractele?
– Este adevărat, avem asigurate contracte ferme pe care trebuie să le respectăm atât ca termen, cât şi din punct de vedere calitativ. Pentru firmele client avem grafic de livrare, de calitate, de răspundere. Trebuie să ne încadrăm în acest grafic. Dacă nu o facem, oprim o linie. Dacă oprim o linie, suntem penalizaţi foarte mult. Firma Magneti Marelli (Fiat) este foarte mulţumită de noi. La fel de bine colaborăm cu Philips şi Electrolux.
– Ce mesaj doriţi să le transmiteţi cugirenilor?
– Respect Cugirul şi pe cugireni. Am avut şi am o relaţie bună cu conducerea Uzinei Mecanice şi cu autorităţile locale. Vreau să le dovedim că suntem o firmă serioasă, care îşi respectă partenerii şi angajaţii. Îmi place oraşul, e o localitate bine administrată şi curată, care se dezvoltă pe zi ce trece. Îi felicit pe salariaţi pentru felul în care lucrează şi îi asigur pe cetăţenii Cugirului că îmi face o mare bucurie să mă lupt ca să le pot asigura cât mai multe locuri de muncă la Tecno Plast Cugir.
A consemnat Constantin PREDESCU
Economie
Locuri de muncă disponibile în orașul CUGIR, la data de 31 martie 2026
AJOFM Alba a transmis lista cu locurile de muncă disponibile, la data de 31 martie 2026, pe raza orașului CUGIR.
Persoanele interesate sa ocupe un loc de munca pot viziona ofertele accesând www.anofm.ro, selectati AJOFM Alba, sectiunea Persoane fizice – Locuri de munca vacante sau se pot prezenta la sediul agentiei judetene pentru ocuparea fortei de munca de domiciliu sau resedinta.
Vă prezentăm mai jos lista locurilor de muncă vacante în orașul Cugir și numerele de telefon/adresele de e-mail ale angajatorilor, de la care puteți obține mai multe detalii:
| AGENT | OCUPAŢIA | NR. LMV | NR. TELEFON/E-MAIL |
| LIBRA GUARD SRL | AGENT DE SECURITATE | 2 | 0745619243 |
Economie
Locuri de muncă disponibile în comuna ȘIBOT, la data de 31 martie 2026
AJOFM Alba a transmis lista cu locurile de muncă disponibile, la data de 31 martie 2026, pe raza comunei ȘIBOT.
Persoanele interesate să ocupe un loc de muncă pot viziona ofertele accesând www.anofm.ro, selectați AJOFM Alba, secțiunea Persoane fizice – Locuri de muncă vacante sau se pot prezenta la sediul agenției judetene pentru ocuparea forței de muncă, de domiciliu sau resedintă.
Vă prezentăm mai jos lista locurilor de muncă vacante în comuna ȘIBOT și numerele de telefon/adresele de e-mail ale angajatorilor, de la care puteți obține mai multe detalii:
| AGENT | OCUPAŢIA | NR. LMV | NR. TELEFON/E-MAIL |
| ATEȘ TRANS SRL | SOFER DE AUTOTURISME SI CAMIONETE | 5 | 0724308597 |
Economie
Uzina Mecanică Cugir investește un milion de euro pentru o stație de tratare și neutralizare a apelor tehnologice uzate
Uzina Mecanică Cugir a lansat vineri, 27 martie 2026, în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP) procedura de achiziție prin licitație publică a unei stații de tratare și neutralizare a apelor tehnologice uzate pentru platforma UMC II. Achiziția este cuprinsă în programul de investiții din acest an.

În prima fază a derulării contractului atribuit în urma aplicării criteriilor de atribuire, operatorul economic va elabora proiectul tehnic al instalației „Stație de tratare și neutralizare a apelor tehnologice uzate (acido-alcaline și cromice) pe platforma UMC II”, pe care îl va preda beneficiarului, pentru ca acesta să aibă la dispoziție timpul necesar amenajării spațiului în care va fi pusă în funcțiune instalația.
De asemenea, operatorul economic se obligă ca după expirarea perioadei de garanție acordată în cadrul contractului să livreze contra-cost la solicitarea beneficiarului, piese de schimb și materiale consumabile, pe o perioadă de minim 5 ani.
Durata de realizare a tuturor etapelor prevăzute este de maximum 7 luni, de la data semnării contractului de către ambele părți.
Valoarea totală estimată pentru această achiziție este de 4,6 milioane de lei (aproape 1 milion de euro), fără TVA.
Stația de tratare și neutralizare a apelor tehnologice uzate (acido-alcaline și cromice) este destinată prelucrării și tratării apelor uzate acide, alcaline și cromice rezultate în urma procesului de producție din cadrul S.C. U.M. CUGIR S.A., necesară pentru conformarea la legislația de mediu în vigoare, couformare impusă de către Autoritatea de Mediu.
Apele uzate rezultate sunt cu evacuare continuă, fiind un amestec de soluții diluate de metale: crom, fier, zinc, cupru și au un pH variabil. În cadrul stației de neutralizare a apelor reziduale se neutralizează apele de spălare impurificate chimic rezultate din procesul de producție al atelierelor de tratamente de suprafață: fosfatare, brunare și galvanizare, lăcuire electroforetică, cromare.
De asemenea, se neutralizează și soluțiile concentrate cromice si acido-alcaline epuizate, soluții ce nu se mai pot
regenera.
Calitatea apelor tehnologice la intrarea în stația de neutralizare are următorii parametri:
– pFI4- 11;
– conținut 2n0,5 – 50 mg/l;
– conținut fosfați 5 – 250 mgl/l;
– crom hexavalent 0,4 mg/l;
După decantare nămolul rezultat este trimis pentru deshitratare la un filtru-presă.
-
Mondenacum 8 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 12 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2026, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Din judeţacum 12 luniMESAJE de Sfântul Gheorghe 2025. SMS-uri, urări şi felicitări pe care le poţi transmite celor dragi de ziua numelui | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 11 luniSfinții Constantin și Elena 2025. FELICITARI, MESAJE și URARI pentru cei care își sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Cugireniacum 5 luniFoarfeca, visul și scena: Drumul unui frizer din Cugir spre succesul internațional
-
Din judeţacum 12 luniCând sunt Floriile Ortodoxe și Catolice în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Actualitateacum 5 luniMedicul cugirean Terezia Mureșan-Samoilescu a primit, la Berlin, premiul pentru studiul legat de modalitățile actuale de tratament ale plăgilor greu vindecabile
-
Politicăacum 11 luniDeclarația primarului Adrian Teban, după publicarea rezultatelor finale ale turului întâi din alegerile prezidențiale 2025