Rămâi conectat

Actualitate

Tată și fiu din Cugir condamnați la închisoare, după ce și-au bătut un vecin pentru bani de băutură

Cugir INFO

Publicat

în

Un bărbat din Cugir a trecut prin clipe de groază, în cursul anului trecut, după ce a fost bătut crunt de vecinul său pentru că nu i-a dat destui bani de bere.

În actul de sesizare s-a arătat că la data de 8 iunie 2021, în intervalul orar 05.45-05.50, în timp ce persoana vătămată C. C. se deplasa spre domiciliul său din Cugir,la intrarea în scara blocului, a fost abordată de către vecinii săi, inculpații A. A. și fiul acestuia B. B. B., acesta cerându-i bani să-și cumpere o bere, persoana vătămată intenționând să-i dea acestuia suma de 3 lei compusă din monede de 50 de bani fiecare, însă, pentru a o determina să le dea o sumă mai mare de bani, inculpatul A. A. a lovit-o pe aceasta de mai multe ori cu pumnul în față și spate.

Pe fondul temerii create de loviturile primite, persoana vătămată a scos din buzunar portmoneul, l-a deschis, moment în care inculpatul A. A. i l-a smuls din mână, i-a sustras din acesta suma de aprox.500 lei, iar în timp ce victima se retrăgea spre apartamentul său situat la parterul blocului, același inculpat i-a aplicat mai multe lovituri cu palma peste cap, totodată amenințând-o cu moartea dacă va sesiza fapta poliției, cauzându-i astfel leziuni traumatice ce au necesitat pentru vindecare 7-8 zile de îngrijiri medicale, iar inculpatul B. B. B., care nu a lovit victima dar care a ajutat și a asistat la comiterea faptei, a primit banii sustrași de numitul A. A., folosind parte din aceștia la magazinul Profi SRL din Cugir.

După achiziționarea produselor din respectivul magazin – inclusiv bere, inculpații s-au întors la locul comiterii faptei să consume băutura alcoolică, respectiv în fața blocului de domiciliu, unde au fost depistați de organele de poliție și conduși la sediu, asupra inculpatului B. B. B. fiind găsită suma de 109, 50 lei.

Inculpatul A. A. a fost condamnat la pedeapsa de 2 ani și 3 luni închisoare cu executare, pentru comiterea infracțiunii de tâlhărie în stare de recidivă postexecutorie, iar fiul său la pedeapsa de 1 an și 6 luni închisoare cu suspendare.

Sentința nu este definitivă, putând fi atacată cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea hotărârii pentru inculpați, persoana vătămată și pentru procuror.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Târgul Artizanilor cugireni își deschide porțile între 28 februarie și 1 martie 2026

Cugir INFO

Publicat

în

În perioada 28 februarie – 1 martie 2026, micii meșteșugari cugireni au pregătit ceva cu adevărat special. Localnicii și nu doar ei, au prilejul să descopere expoziții de mărțișoare unicat, lucrate manual cu multă pasiune, suflet și dor de soare.

Vor fiexpuse mărțișoare handmade din materiale naturale; Broșe pictate, lut polimeric, lavandă și tehnici artizanale; Cadouri unicat pentru doamnele și domnișoarele dragi di viața fiecăruia.

Evenimentul, organizat de Centrul Cultural „Valentin Uritescu” Cugir, va avea loc pe Bulevardul pietonal „Alexandru Sahia”, sâmbătă și duminică, între orele 09.00-14.00

„Dragii noștri, mărțișorul nu este doar un obiect, este o emoție și o promisiune a primăverii. Vă așteptăm să ne vedem la această atractivă manifestare cu bucurie și cu zâmbetul pe buze”, a transmis directorul Centrului Cultural, Diane Dobrean.

Constantin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Bărbat de 49 de ani din Cugir reținut de polițiști, după ce și-a agresat partenera și i-a distrus telefonul mobil

Cugir INFO

Publicat

în

Marți, 24 februarie 2026, polițiștii din Cugir au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de 49 de ani, din oraș, care este cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de violență în familie, distrugere și amenințare.

Din cercetările efectuate de polițiști, a reieșit că, în noaptea de 23/24 februarie 2026, în timp ce se afla la adresa de domiciliu, din orașul Cugir, împreună cu partenera sa, în vârstă de 43 de ani, bărbatul ar fi amenințat-o cu acte de violență, ar fi lovit-o cu pumnul în zona feței și i-ar fi distrus acesteia telefonul mobil, pe fondul consumului de băuturi alcoolice și al unor discuții contradictorii.

În urma întocmirii formularului de evaluare a riscului, polițiștii au emis un ordin de protecție provizoriu, pentru o perioadă de 5 zile, pe numele bărbatului de 49 de ani.

Acesta va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, pentru dispunerea măsurilor legale.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Femeie de 54 de ani din Cugir reținută de polițiști, după ce a intrat într-un apartament și a furat suma de 200 de lei

Cugir INFO

Publicat

în

Marți, 24 februarie 2025, polițiștii de investigații criminale din Cugir au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de o femeie de 54 de ani, din Cugir, care este cercetată pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat.

Din cercetările efectuate de polițiști, a reieșit că, la data de 17 februarie 2026, femeia a profitat de faptul că ușile de acces ale unui imobil din oraș erau neasigurate și ar fi pătruns, fără drept, în interiorul acestuia, de unde ar fi sustras suma de 200 de lei.

Femeia va fi prezentată Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, pentru dispunerea măsurilor legale.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir