Rămâi conectat

Actualitate

Tânăr de 20 de ani din Cugir reținut de polițiști, după ce ar fi sustras băutură din incinta magazinului unei stații de carburanți

Cugir INFO

Publicat

în

Ieri, 9 decembrie 2021, polițiștii din Cugir au identificat și reținut, pentru 24 de ore, un tânăr de 20 de ani, din Cugir, care este bănuit de săvârșirea unui furt.

În sarcina acestuia s-a reținut faptul că, la data de 12 noiembrie 2021, în jurul orei 17.40, profitând de neatenția angajaților, ar fi sustras, din incinta magazinului unei stații de carburanți din Cugir, băuturi alcoolice. Tânărul mai este cercetat și în alte dosare penale, pentru fapte de furt.

Acesta va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, pentru dispunerea măsurilor legale.

FOTO: ARHIVĂ


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Sute de cugireni au participat la Slujba de Înviere oficiată la Catedrala „Adormirea Maicii Domnului”

Cugir INFO

Publicat

în

Învierea Mântuitorului Iisus Hristos, a adus lumină și bucurie la Catedrala Ortodoxă „Adormirea Maicii Domnului” Cugir, unde sute de cugireni, cu mic cu mare, bătrâni și tineri, cu lumânări sau candale au participat la Slujba de Înviere.

Sfânta Lumină a ajuns în România în jurul orei 19.00 pe Aeroportul Internațional „Henri Coandă” din București, fiind preluată de delegații eparhiilor Patriarhiei Române. Ulterior, prin intermediul protopopiatelor, aceasta va fi distribuită către toate parohiile din țară.

La ora 12.00, preoții au ieșit din biserică având lumânarea aprinsă cu Lumina Sfântă, și i–au îndemnat pe cei prezenți cu tradiționalele cuvinte: „Veniți de luați Lumină!”. După ce lumânările celor prezenți s-au aprins , alaiul având în frunte paștenii urmați de preoți alături de credincioși , au înconjurat biserica de trei ori, cântând: „Hristos a Înviat din morți, cu moartea pe moarte câlcând, și celor din morminte viață dăruindu-le”.

După ce au luat lumină, cei mai nerăbdători dintre enoriași, s-au îndreptat spre casă ori la rude pentru a le vesti și lor vestea Învierii Domnului. Dar cei mai mulți au ales să asiste la întreaga slujbă de Înviere. Învierea Domnului sau Paștile reprezintă cea mai importantă sărbătoare a creștinătății. Aceasta celebrează învierea Mântuitorului Iisus Hristos, la trei zile după ce a fost răstignit pe cruce.

La sfârșitul slujbei de Înviere, credincioșii au primit „Pască/Paști” – împărțite celor prezenți de către „păștenii” anului în curs. „Paștile” reprezintă pâinea sfințită și vinul binecuvântate în biserică, în cadrul sfintei Liturghii.

Credincioșii au luat Lumina Sfântă, cu care s-au îndreptat spre casă, cu grijă să nu se stingă pe drum, un obicei care se spune că aduce protecție și liniște căminului pentru tot restul anului.

Lumânarea aprinsă în noaptea de Paște simbolizează biruința vieții asupra morții și a luminii asupra întunericului.

Ea reprezintă Lumina lui Hristos, care a înviat din morți.

 

HRISTOS A ÎNVIAT!


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

8 aprilie 2025 – Păștenii din Cugir au dus mai departe tradiția care dăinuiește prin credință și respect pentru valori

Cugir INFO

Publicat

în

În atmosfera profundă și binecuvântată a Săptămânii Mari, comunitatea din Cugir a trăit, în Miercurea Mare, unul dintre cele mai emoționante și reprezentative momente ale identității sale spirituale și culturale: ceremonialul tradițional al Păștenilor, desfășurat la Biserica „Sf. Treime”.

Păstrată cu sfințenie, această tradiție de o valoare religioasă și simbolică aparte continuă să unească generațiile în jurul credinței, al respectului față de înaintași și al continuității valorilor comunității locale. În cadrul ceremoniei religioase, desfășurate într-o atmosferă de solemnitate și profundă reculegere, cei care au împlinit vârsta de 60 de ani în cursul acestui an au fost cinstiți și implicați în pregătirea Sfintelor Paști, conform tradiției transmise din generație în generație.

Prezența autorităților și a aleșilor locali la acest ceremonial subliniază importanța deosebită pe care tradiția Păștenilor o are pentru identitatea comunității, fiind nu doar un act de credință, ci și o expresie autentică a patrimoniului cultural local.

Păștenii înseamnă mai mult decât un ritual religios. Ei reprezintă memorie colectivă, respect pentru trecut și comuniunea care dă sens prezentului și viitorului unei comunități. În preajma Învierii Domnului, astfel de momente ne reamintesc că lumina credinței și puterea tradițiilor sunt cele care păstrează vie legătura dintre oameni și valorile care îi definesc.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Evelinia Văedean, o vinereancă stabilită în SUA acum 30 de ani, s-a întors în satul natal pentru a fi pășteancă

Cugir INFO

Publicat

în

Evelinia Văedean a venit să fie „pășteană” tocmai din Statele Unite ale Americii. Și-a dorit foarte mult acest lucru, astfel că, în Joia Mare, a îmbrăcat straiele populare și a participat la „Păștenii” de la Vinerea.

„Am venit să fiu pășteană tocmai din America, din Michigan, Detroit. M-am bucurat foarte mult că am putut participa la acest eveniment. Mă bucur foarte mult de tot ce există aici și că pot participa la casa gazdă unde se sfințește pâinea, apoi la biserică să ascultăm sfânta slujbă. Am venit special din America pentru acest eveniment. Mi-am dorit foarte mult să fiu aici, m-am pregătit încă de anul trecut și m-am bucurat foarte mult că acest grup de oameni m-a primit”, a declarat Evelinia pentru ziarulunirea.ro.

Femeia s-a căsătorit în Vinerea în urmă cu 40 de ani, iar de 30 de ani este stabilită în America: „Am plecat în America acum 30 de ani, dar nu puteam lipsi anul acesta de aici, este un obicei care îmi place foarte mult. România a avansat foarte mult în 30 de ani, sunt foarte multe schimbări în tot ce există, dar obiceiul acesta nu l-am mai întâlnit niciunde”.

Obiceiul „Păştenilor” este păstrat cu sfinţenie în satul Vinerea, care aparţine de oraşul Cugir, acolo unde, pe durata mai multor zile din Săptămâna Mare, au loc o serie de evenimente la care participă, îmbrăcaţi în costume populare, toţi cei care împlinesc în cursul anului vârsta de 60 de ani, femei şi bărbaţi, şi cărora le revine misiunea de a pregăti şi împărţi „Paştile” pentru întreaga comunitate.

Pregătirile pentru acest obicei debutează încă de la Bobotează, când generaţia care a organizat în anul precedent Paştile predă ‘mandatul’ celor care vor împlini în cursul anului vârsta de 60 de ani.

Pentru buna organizare și desfășurare a acestui eveniment unic din viața fiecăruia, „păștenii” încep să se reunească cu un an înainte, în prima duminică după „Rusalii” și aleg mai întâi gazda de unde se vor lua „Paștile”. Gazda trebuie să fie neapărat un bărbat din leat, căsătorit și care să fie un bun gospodar.

După alegerea gazdei „păștenii” se întâlnesc lunar, în prima duminică, cu multă conștiinciozitate și analizează cu responsabilitate realizările de până în acel moment, ce dificultăți s-au întâmpinat și ce sarcini le revin de îndeplinit în continuare.

În duminica de „Florii” toți „păștenii” împreună cu preoții, se adună la casa gazdei, unde se alege vinul pentru „Paști”, se împodobesc ciuberele cu flori și panglici tricolore, lumânările care se împart credincioșilor în „Joia Mare”, la coșuri se pun ștergare și verdeață, se aerisesc desagii pentru pâine și se stabilește programul pentru „Săptămâna Mare”.

În „Joia Mare”, zi considerată de mare sărbătoare pentru întreaga comunitate vinereană, „păștenii” se întâlnesc dimineaţa la ora opt, la biserică îmbrăcați în tradiționalele costume populare, de unde se pornește în procesiune spre casa gazdei. Alaiul pornește având în frunte „păștenii” ce poartă drapelul României și al Uniunii Europene, urmați de cei cu praporii, de copiii cu sfeșnice, preoți, cantori, „păștenele” cu coșulețe, apoi ceilalți credincioși din sat și cei veniți din țară și străinătate, special pentru pentru acest eveniment emoționant.

La casa gazdei se oficiază slujba de Te-Deum, binecuvântându-se pâinea din care se pregătește ,,Sfintele Paști” și se împart lumânările împodobite pentru a fi aprinse în noaptea de Înviere, tuturor celor prezenți.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir