Rămâi conectat

Învăţământ - Cultură

STRUCTURA ANULUI ȘCOLAR 2015-2016: Când încep şi când se termină cursurile | cugirinfo.ro

Cugir INFO

Publicat

în

Structura anului scolar 2015-2016. Calendarul didactic | cugirinfo.ro

Anul școlar 2015-2016 are 36 de săptămâni de cursuri însumând 177 zile lucrătoare, identic cu anul școlar 2014-2015 și cu o zi mai mult decât 2013-2014. Elevii încep cursurile în 14 septembrie și le termină în 17 iunie; vacanța de iarnă este programată din 19 decembrie, cea intersemestrială din 30 ianuarie, iar cea de primăvară din 9 aprilie, potrivit proiectului publicat pe portalul MECS, Edu.ro.

Structura anului scolar 2015-2016

Semestrul I

Cursuri: luni, 14 septembrie 2015 – vineri, 18 decembrie 2015
Vacanta pentru copiii de la gradinita si din clasele pregatitoare – a IV-a:31 octombrie – 8 noiembrie 2015
Vacanta de iarna: sambata, 19 decembrie 2015 – duminica, 3 ianuarie 2016
Cursuri: luni, 4 ianuarie 2016 – vineri, 29 ianuarie 2016
Vacanta intersemestriala: sambata, 30 ianuarie 2016 – duminica, 7 februarie 2016

Semestrul al II-lea

Cursuri: luni, 8 februarie 2016 – vineri, 8 aprilie 2016
Saptamana Scoala altfel: 4-8 aprilie 2016
Vacanta de primavara: sambata, 9 aprilie 2016 – duminica, 17 aprilie 2016
Cursuri: luni, 18 aprilie 2016 – vineri, 17 iunie 2016
Vacanta de vara: sambata, 18 iunie 2016 – duminica, 11 septembrie 2016

elevi bacalaureatProiectul de ordin prevede pentru prima data ca, la grupele de gradinita si la clasele pregatitoare – a IV-a (invatamant prescolar si primar), Saptamana Scoala altfel poate fi organizata „in alta perioada din semestrul al doilea, dar nu mai tarziu de data de 27 mai 2016, la decizia consiliului de administratie al unitatii de invatamant, dupa consultarea cadrelor didactice si a beneficiarilor primari si secundari ai educatiei”.

Exceptie de la structura de mai sus a anului scolar 2015-2016 fac clasele a XII-a si a VIII-a. La clasele a XII-a, anul scolar are 37 de saptamani, din care durata cursurilor este de 33 de saptamani, iar 4 saptamani sunt dedicate desfasurarii examenului national de bacalaureat. Cursurile claselor terminale din invatamantul liceal se incheie in data de 27 mai 2016.

Pentru clasa a VIII-a, anul scolar are 36 de saptamani, din care durata cursurilor este de 35 de saptamani, iar o saptamana este dedicata desfasurarii evaluarii nationale. Cursurile claselor a VIII-a se incheie in data de 10 iunie 2016. Pentru clasele din invatamantul liceal – filiera tehnologica si pentru clasele din invatamantul profesional, durata cursurilor este cea stabilita prin planurile-cadru de invatamant.

Tezele din semestrul I al anului scolar 2015-2016 se sustin, de regula, pana la data de 18 decembrie 2015.

Tezele din semestrul al II-lea al anului scolar 2015-2016 se sustin, de regula, pana la data de 20 mai 2016.

Proiectul mai prevede ca „in zilele libere prevazute de lege, precum si in ziua de marti, 3 mai 2016, nu se organizeaza cursuri”. Amintim ca, in 2016, Pastele ortodox va fi pe 1 mai.

Cum se desfasoara Saptamana Scoala altfel, potrivit proiectului

Programul Scoala altfel este dedicat activitatilor educative extracurriculare si extrascolare, astfel ca in perioada 4-8 aprilie 2016 NU se organizeaza cursuri conform orarului obisnuit, potrivit proiectului de Ordin privind structura anului scolar 2015-2016. Ministerul Educatiei precizeaza ca, in aceasta perioada, organizeaza de regula olimpiadele nationale. La Saptamana altfel participa, in consecinta, toti copiii, elevii si profesorii care nu sunt la olimpiadele scolare nationale.

In timpul primului semestru, profesorii trebuie sa le ceara elevilor – la orele de dirigentie – propuneri de activitati pe care sa le deruleze in Saptamana altfel. Si profesorii trebuie sa vina cu propuneri, in cadrul sedintelor comisiilor metodice, si parintii – la sedintele cu parintii, precum si reprezentatii autoritatilor locale – in cadrul sedintelor consiliului de administratie. „Dupa colectarea propunerilor se vor desfasura dezbateri in colectivele de elevi, in consiliul elevilor, in consiliul profesoral si in comitetul reprezentativ al parintilor, in vederea adoptarii programului agreat de majoritatea elevilor si a cadrelor didactice”, se arata in proiect.

Ministerul prevede ca „modalitatea de selectie a activitatilor propuse se decide la nivelul unitatilor de invatamant si presupune implicarea, in egala masura, a elevilor, a cadrelor didactice, a parintilor”.

Consiliul de administratie al scolii este cel care aproba, pana pe 19 februarie 2016, tipurile de activitati pe care scoala le organizeaza in saptamana Scoala altfel, durata acestora, modalitatile de organizare si responsabilitatile.

„Dupa aprobarea de catre consiliul de administratie, programul adoptat devine obligatoriu, atat pentru elevi, cat si pentru cadrele didactice. Elevii au obligatia de a participa la activitatile pentru care s-au inscris, absentele fiind inregistrate in catalog la rubrica Purtare”, stabileste Ministerul Educatiei.

Exemple de activitati pentru Scoala altfel, potrivit proiectului:
– ateliere de teatru, dans, muzica, arte plastice, educatie media si cinematografica;
– competitii organizate la nivelul scolii, al grupurilor de scoli, al localitatii sau al judetului;
– mese rotunde, dezbateri;
– activitati de voluntariat sau de interes comunitar;
– campanii anti-tutun/anti-alcool/anti-poluare/de prevenire a delincventei juvenile/de prevenire a traficului de persoane etc.;
– proiecte comunitare, de responsabilitate sociala;
– peer – education;
– schimburi de experienta;
– vizite de studii;
– tabere/scoli de creatie sau de cercetare;
– parteneriate educationale si tematice la nivel de unitati de invatamant, pe plan intern si international, pentru dezvoltarea aptitudinilor pentru lucrul in echipa si in proiecte.




Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Învăţământ - Cultură

Profesoara Nicoletta Huștiuc din Cugir, la întâlnirea anuală a ambasadorilor eTwinning din stațiunea Venus

Cugir INFO

Publicat

în

În perioada 5–8 august 2026, în stațiunea „Venus” din Constanța, a avut loc întâlnirea anuală a ambasadorilor eTwinning, un eveniment care reunește cadre didactice implicate activ în comunitatea eTwinning și care oferă, de la an la an, un important prilej de formare, schimb de experiență și colaborare.

La această întâlnire au participat și reprezentantele județului Alba: prof. Nicoletta Huștuc, de la Colegiul Național „David Prodan”, prof. Corina Voicu, de la Liceul Tehnologic Aiud, și prof. Georgeta Bădău, de la Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” din Alba Iulia.

Ambasadorii eTwinning sunt profesori care au experiență în realizarea și coordonarea proiectelor educaționale online și care s-au implicat activ în comunitatea eTwinning. Pentru a deveni ambasadori, cadrele didactice au parcurs etape de formare, au participat la cursuri și au trecut prin probele necesare, acumulând astfel competențe și experiență pe care le pot împărtăși ulterior cu alți profesori.

Proiectele eTwinning sunt proiecte educaționale colaborative în care profesori și elevi din școli din România și din alte țări europene lucrează împreună, utilizând instrumente digitale. Prin intermediul acestor proiecte, elevii comunică, colaborează, realizează produse comune și descoperă noi culturi și perspective, în timp ce își dezvoltă competențe digitale, creative, lingvistice și sociale.

Pentru profesori, eTwinning reprezintă o oportunitate de a lucra alături de colegi din alte școli și țări, de a face schimb de experiență și de a descoperi metode și instrumente moderne care pot fi integrate în activitatea didactică.

Întâlnirea din acest an a inclus activități pe ateliere, sesiuni de lucru și discuții dedicate proiectelor eTwinning. Ambasadorii au analizat experiențele de până acum, au discutat despre aspectele care pot fi îmbunătățite și au împărtășit idei și exemple de bune practici.

Un loc important în cadrul întâlnirii l-au ocupat și „noutățile eTwinning”, precum și modificările care trebuie cunoscute de profesorii care își doresc să dezvolte proiecte de calitate și să obțină recunoaștere la nivel european. Au fost abordate și aspecte legate de parteneriate și de regulile care trebuie respectate în cadrul proiectelor.

Întâlnirea anuală a fost, astfel, nu doar un moment de formare, ci și unul de reflecție asupra activității desfășurate până acum și de identificare a unor noi direcții de dezvoltare a comunității eTwinning.

„În județul Alba, ambasadorii eTwinning au un rol important în promovarea programului la nivel județean. Profesorii care doresc să afle mai multe despre eTwinning, să inițieze un proiect, să găsească parteneri sau să își dezvolte competențele în domeniul colaborării online pot beneficia de sprijinul ambasadorilor.

De asemenea, instituțiile de învățământ care doresc să organizeze activități de informare, prezentări sau ateliere eTwinning îi pot invita pe ambasadorii județeni, printr-o programare prealabilă”, a relatat prof. Nicoletta Huștiuc

Potrivit doamnei prof., activitatea comunității eTwinning din Alba poate fi urmărită și în mediul online, prin paginile și grupurile de Facebook „eTwinning la școală”, „eTwinning Alba”, unde sunt promovate proiecte, activități, oportunități și noutăți din domeniul educației europene.

Participarea profesorilor Nicoleta Huștuc, Corina Voicu și Georgeta Bădău la Întâlnirea anuală a ambasadorilor eTwinning reprezintă o nouă oportunitate de a aduce în școlile din județul Alba informații actualizate, idei și exemple de bune practici.

„Prin implicarea lor, ambasadorii eTwinning contribuie la dezvoltarea unei comunități educaționale deschise către colaborare, inovare și schimb de experiență, oferindu-le profesorilor și elevilor posibilitatea de a se conecta cu școli din România și din Europa și de a transforma învățarea într-o experiență bazată pe colaborare și comunicare. Multumimm eTwinning Romania si ANPCDEFP pentru aceste oportunitati”, a conchis profesoara Nicoletta Huștiuc.

 

Constantin PREDESCU




Citește mai mult

Învăţământ - Cultură

Schimbare de directori la Liceul Tehnologic „Ion D. Lăzărescu” Cugir

Cugir INFO

Publicat

în

Prin Decizie a Inspectoratului Școlar Județean Alba, directorul Liceului Tehnologic „Ion D. Lăzărescu” Cugir, prof. Ionuț Iancu și directorul adjunct – prof.  Mihai  Jurj – Școala Gimnazială „Iosif Pervain” (unitate arondată liceului tehnologic amintit) își pierd mandatele începând cu anul școlar 2026- 2027.

ISJ Alba, nu a explicat cauzele care au condus la această măsură, dar conform unor informații (pe surse) între Iancu și Jurj ar fi existat unele disensiuni (profesionale) care se perpetuau de mai multă vreme.

În locul acestora au fost numiți: Prof. Rodica Gălățeanu – prof. de Limba Română (la Liceul Tehnologic) și Mihaela Stoica – prof. de Biologie la (Școala „Iosif Pervain”)

Într-o postare pe pagina sa de facebook, prof. Ionuț Iancu consemnează:

Niciodată nu voi putea să răsplătesc prin cuvinte încrederea celor care au muncit cu mine în echipă, în acești ani! Îmi voi încheia mandatul de director după aproape un deceniu la acest liceu și trebuie să mulțumesc pentru tot: colegilor ce m-au înțeles și i-am simțit aproape, partenerilor din oraș că nu m-au refuzat când am vrut să facem activități comune, agenților economici că m-au sprijinit, părinților, adulților și elevilor că au avut încredere în ceea ce facem concret la această școală!

Dacă un singur om a zâmbit mai mult și a avut încredere în locul unde eu am fost pus și a văzut altfel rolul educației și al managerului, cred că mi-am atins menirea, pentru toate timpurile ce le-am traversat.

Mă întorc cu normă întreagă la ceea ce știu să fac cel mai bine și pentru care m-am pregătit întreaga viață: să fiu profesor de română și să-i îndrum pe adolescenți pe cărările cunoașterii.

A fost o onoare pentru mine să reprezint acest liceu”

 

Constantin PREDESCU




Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir