Rămâi conectat

Administraţie

Se face lumina sub Dragana! Sistem de iluminat inteligent si eficient, cu fonduri REGIO la CUGIR

cugirinfo.ro

Publicat

în

Orasul Cugir, tinde sa devina tot mai eco-eficient, utilizand din plin resursele nerambursabile oferite de Programul REGIO. Printr-un nou contract de finantare, in valoare totala de peste 16,4 milioane lei, se vor moderniza peste 28,3 km de retea de iluminat stradala in aceasta urbe de la poalele muntelui Dragana.

Acest fapt este posibil ca urmare a semnarii – de catre primarul Adrian Teban si directorul general ADR Centru, Simion Cretu – a contractului de finantare cu denumirea ”Eficientizarea sistemului de iluminat public in UAT Cugir”, prin care se vor reduce cu mai mult de 40% consumul anual de energie primara si gazele cu efect de sera, poluante, in conditiile in care va creste gradul de iluminare urbana. Acest proiect se adauga pe lista proiectelor de eficienta energetica din Cugir contractate in ultimii ani, prin care se vor face investitii la Spitalul Orasenesc, la scoli si gradinite, dar si in sistemul de mobilitate urbana.

Buget si perioada de finalizare:

Contractul are o valoare totala de peste 16.421.385,34 lei, din care suma fondurilor nerambursabile solicitate este de 15.946.136,60 lei (respectiv peste 3,4 milioane euro, 98% din suma cheltuielilor eligibile din proiect). Finantarea nerambursabila este alocata din bugetul Regiunii Centru, prin Axa prioritara 3.1 a POR 2014-2020, ce prevede ”Sprijinirea eficientei energetice, a gestionarii inteligente a energiei si a utilizarii energiei din surse regenerabile in infrastructurile publice, inclusiv in cladirile publice, si in sectorul locuintelor”, operatiunea destinata iluminatului public. Edilii estimeaza finalizarea proiectului pana la data de 31 martie 2022.

„Prin realizarea acestei investitii urmarim reabilitarea integrala a sistemului de iluminat public stradal, pentru aducerea acestuia la un nivel cantitativ si calitativ optim pentru reducerea consumului de curent electric, a cheltuielilor financiare, dar si pentru a avea un sistem care va deservi populatia pe o perioada mai lunga de timp. Vom inlocui aparatele de iluminat existente cu unele performante din punct de vedere optic, asigurand astfel siguranta si buna vizibilitate atat pentru toti conducatorii auto, cat si pentru cetateni. E un proiect pe care l-am propus pentru ca toti cei aproape 30.000 de cetateni care isi doresc sa beneficieze de un sistem de iluminat public modern, eficient energetic, un serviciu public de calitate. Nu in ultimul rand trebuie sa mentionez ca astfel integram proiectele noastre de dezvoltare, modernizarea sistemului de transport urban, eficientizarea energetica a cladirilor publice si altele, utilizand eficient aproape 100 milioane lei, in beneficiul tuturor cetatenilor”, a declarat domnul Adrian Teban, primarul orasului Cugir.

Lucrari prevazute in proiect:

Investitia propusa consta in montarea unor noi corpuri de iluminat cu LED. Se vor amplasaa un numar de 780 corpuri de iluminat existente, dintre care 766 pe stalpi noi, care vor fi monitorizate printr-un nou sistem de telegestiune. Fiecare corp de iluminat va fi echipat cu un dispozitiv de control individual. Practic, se va realiza montarea/inlocuirea corpurilor de iluminat cu un consum ridicat de energie electrica, cu becuri noi, tip LED, cu eficienta energetica ridicata, durata mare de viata, care vor asigura confortul corespunzator, atat in cazul sistemelor existente, cat si in cazul celor nou create. In cadrul proiectului este prevazuta si reabilitarea instalatiilor electrice, a stalpilor si cablajelor acestora, precum si implementarea sistemului care va asigura controlul individual al fiecarui corp de iluminat, astfel incat fiecare corp de iluminat sa poata fi pornit/oprit sau sa i se regleze intensitatea luminoasa in mod automat, conform unor programe prestabilite si a unor senzori. Trebuie mentionat si faptul ca, prin executarea unei retele de iluminat noua cu corpuri noi de iluminat cu tehnologie LED, pe partea opusa a strazii fata de sistemul de iluminat public existent, se va asigura accesul populatiei orasului Cugir la un sistem de iluminat inteligent, care sa permita cetatenilor o mobilitate mai buna pe timp de noapte, siguranta dar si o eficienta energetica sporita.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Publicitate
2 Comentarii

Un comentariu

  1. Bogdan

    18.11.2019 la 22:05

    4359 EUR / stalp ? 1270 EUR stalp stradal cu panou solar si structura fundatie pe site-ul: https://www.iluminat-ieftin.ro/839/Stalp-solar-stradal-complet-echipat-40W
    Cu acest stalp nici nu platesti curentul lunar…zero costuri…doar cu inlocuitul bateriei o data la …10 ani…

    • Florin

      19.11.2019 la 15:00

      Domnule Bogdan, stalpii respectivi nu pot fi montati pur si simplu pentru a fi pregatiti de functionare. Pana la montarea stalpilor mai trebuie realizate multe alte lucrari (proiectare, realizarea retelei, pregatirea dispeceratului etc..) care de asemenea, presupun costuri. Proiectul presupune realizarea intregului sistem de iluminat. Multumesc

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Administraţie

Au început pregătirile pentru modernizarea drumului Calea Gorunilor

cugirinfo.ro

Publicat

în

Oraşul Cugir a accesat fonduri naționale din programul Anghel Saligny pentru modernizarea drumului Calea Gorunilor, care face legătura dintre Vinerea şi localitatea Pişchinți.

Ediul Adrian Teban împreună cu echipa Primăriei s-au deplasat luni, 20 ianuarie 2025, în teren pentru predarea de amplasament constructorului.

Drumul va oferi un acces modern către Poiana cu Goruni şi va face legătura mai uşoară cu Pișchințul. S-a discutat despre amplasament, măsuratori, canalizare, distribuție electrică, modernizare carasobil şi înființare trotuare etc.

În prezent a fost realizată predarea de amplasament, iar în următoarele 3 luni se va realiza proiectul tehnic. Ulterior vor începe efectiv lucrările de modernizare. Lungimea drumului este de 3,3 km, valoarea contractului fiind de aproape 6.000.000 lei.Lucrările au termen de execuție de 28 de luni.

Se va moderniza partea carosabilă, se vor înființa trotuare şi rigole, perdea forestieră de protecție etc.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Administraţie

Orașul Cugir, în Programul privind creşterea eficienţei energetice a infrastructurii de iluminat public

cugirinfo.ro

Publicat

în

Consiliul Local Cugir a adoptat o hotărâre privind participarea oraşului Cugir la Programul de creştere a eficienţei energetice a infrastructurii de iluminat public prin depunerea spre finanţare a proiectului „Modernizarea sistemului de iluminat public în orașul Cugir”.

Valoarea totală a proiectului este în cuantum 3.083.558,25 lei (inclusiv TVA), din care valoarea totală eligibilă (buget de stat) 2.999.990,00 lei lei și valoarea neeligibilă 83.568,25 lei.

De asemenea, aleșii locali au aprobat asigurarea de la bugetul local a sumei de 83.568,25 (TVA inclus), reprezentând cheltuieli neeligibile în cadrul proiectului susmenționat.

Scopul Programului îl reprezintă îmbunătăţirea calităţii mediului prin reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră prin utilizarea unor corpuri de iluminat cu surse LED care să determine o eficienţă energetică ridicată şi poluare luminoasă minimă.

Obiectul demersului vizează modernizarea sistemelor de iluminat public prin înlocuirea corpurilor de iluminat existente având un consum ridicat de energie electrică cu corpuri de iluminat cu surse LED, completarea sistemului de iluminat public existent cu corpuri de iluminat cu surse LED (în situaţiile în care stâlpii de pe tronsonul respectiv nu sunt echipaţi cu corpuri de iluminat sau acestea sunt deteriorate/nefuncţionale), extinderea sistemului de iluminat existent, precum şi achiziţionarea şi instalarea sistemelor de telegestiune aferente obiectivelor de investiţii.

 

Constantin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Administraţie

Împrumut de peste 7,2 milioane lei, pentru proiecte nefinalizate, la Cugir

cugirinfo.ro

Publicat

în

Consiliul Local Cugir a aprobat în ședință extraordinară, contractarea de la Trezoreria Statului a unui împrumut în valoare de 7.260.000 lei, pentru proiectele nefinalizate, cu fonduri de la Uniunea Europeană, cu o maturitate de maximum 5 ani.

Potrivit hotărârii adoptate, contractarea împrumutului se face pentru două proiectele nefinalizate: Revitalizarea și îmbunătățirea calității vieții din zona urbană arondată școlii Iosif Pervain, pentru suma de 1.270.000 lei; Revitalizarea și îmbunătățirea calității vieții din zona urbană arondată școlii Singidava, pentru suma de 5.990.000

Din bugetul local al orașului Cugir se asigură integral plata serviciului anual al datoriei publice locale aferent împrumutului.

Pe întreaga durată a serviciului datoriei publice locale, ordonatorul principal de credite are obligaţia să publice pe pagina de internet a orașului Cugir următoarele date:

Hotărârea Comisiei de autorizare a împrumuturilor locale, precum şi orice modificări şi/sau completări ale acesteia; valoarea împrumutului contractat, în valuta de contract; gradul de îndatorare a orașului Cugir; durata serviciului datoriei publice locale, cu precizarea perioadei de graţie şi a perioadei de rambursare a împrumutului; dobânzile, comisioanele şi orice alte costuri aferente fiecărei finanţări rambursabile; plăţile efectuate din fiecare finanţare rambursabilă.

 

Constantin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir