cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir

Acasă » Sport » „Roș-Albaștrii” obțin prima vicvtorie din acest sezon: Industria Galda – Metalurgistul Cugir 0-1 (0-0)

Publicat în 14.09.2019 la ora 19:29

Metalurgistul Cugir s-a impus, astăzi, în primul derby „de Alba” al stagiunii, 1-0 (0-0), în deplasare cu Industria Galda, gol al veteranului Șuteu (65) – abia intrat în teren, vizitatorii terminând jocul în inferioritate după eliminarea lui P. Păcurar (90).

Gruparea de sub Drăgana a câștigat pe merit întâiul meci din această stagiune, sub comanda lui Lucian Itu, iar găldenii au înregistrat al 4-lea eșec din tot atâtea meciuri, un start ratat de sezon, consolându-se numai cu calficarea în “16”-imile de finală ale Cupei României. Industria este apăsată de situația critică din ierarhie, fără punct în acest campionat, iar “roș-albaștrii” înving gruparea din Galda în al treilea joc la rând

• Paul Păcurar a fost eliminat după două galbene în câteva zeci de secunde!

Oaspeții au rămas în inferioritate în minutul 90, după ce ex-uniristul P. Păcurar a primit două avertismente în numai câteva zeci de secunde, primul pentru henț, al doilea pentru proteste, Lovitura liberă ce a urmat a fost șutată de… portarul Cătălin Suciu puțin alături de bara dreaptă. S-au dictat șase minute de prelungiri

Cugirul a deschis scorul iar peste câteva minute Paul Ciucă a făcut trei schimbări într-un minut. Aproape de egalare a fost Ov. Truță (71) șutul său pe jos fiind respins în lateral de Gorea. O altă intervenție Căt. Suciu (75) la reluarea lui Șaucă, imediat, la faza următoare P. Muntean a irosit o ocazie mare șutând în Gorea din poziție frontală! Haiduc (80) a preluat prea lung un balon în careul advers

După pauză, R. Trif (55) a fost transportat cu ambulanța la spital, după o accidentare la centrul terenului, o entorsă la genunchi un duel cu D. Lupșan. Intervenție excelentă Căt. Suciu (65) a respins de lângă bară reluarea acrobatică a lui Șaucă.

Industria: Căt. Suciu – Gergely, Haiduc, Cioplântă, Puha (84, Adam) – D. Lupșan – Ov. Truță, Al. Costea, G. Goronea (68, Baghiu), Ad. Lăcătuș (68,  Circov) – Cioară (68, P. Muntean); rezerve Lepădat, Cunțan, Fl. Schiau. Antrenor Paul Ciucă.

Metalurgistul: Gorea – Bold, Dohotariu, R. Trif (56, Lang), Vitinha – Șaucă, I. Grozav, M. Neagu (56, Șuteu), Coltor  (84, Davidaș) – P. Păcurar – Dicu (86, D. Casian); rezerve R. Anton, L. Contra, Șt. Radu. Antrenor Lucian Itu.

Avertismente: Al. Costea (16), Ad. Lăcătuș (37), Gergely (84)/ Coltor (33), I. Grozav (39), Bold (49), P. Păcurar (89, 90), Gorea (90+1), Șaucă (90+2), Davidaș (90+5) *Cartonaș roșu: P. Păcurar (90).

Arbitri: R. Ciorbea (Sânpetru), V. Pânzaru (Brașov), M. Tunsoiu (Șinca Nouă) Observatori I. Teodor, J. Toma (ambii Tg. Mureș).