Sport
„Roș-albaștrii”, în picaj: AFC Odorheiu Secuiesc – Metalurgistul Cugir 2-0 (1-0)
Metalurgistul Cugir nu se regăsește, gruparea de sub Drăgana pierzând cel de-al doilea joc consecutiv, fără a marca! Eșec 0-2 (0-1) cu AFC Odorheiu Secuiesc pentru echipa condusă de Lucian Itu, amfitrionii trecându-și în cont primul succes stagional.
„Roș-albaștrii” au terminat al treilea joc la rând în inferioritate numerică, un record negativ, și rămân în partea inferioară a ierarhiei Seriei a 5-a, cu un singură victorie realizată în primele șase etape! Etapa viitoare, cugirenii joacă pe teren propriu cu Sănătatea Cluj, performera „16”-imilor de finală ale Cupei României!
• 1-0, min. 39: H. CRIȘAN a deschis scorul cu un șut din interiorul careului, pe sub portar, anterior gazdele mai având o bară
• 2-0, min. 86: GYORGYDEAK a majorat avantajul cu o lovitură de cap!
În minutul 62, ocazie mare de egalare, P. Păcurar a reluat cu capul pe lângă, la centrarea lui Șaucă.
• Oaspeții au rămas în 10 oameni!
În minutul 63, Metalurgistul Cugir a rămas în inferioritate numerică, fiind eliminat B. Coroian (intrat la pauză), a treia etapă la rând în care „roș-albaștrii” primesc cartonaș roșu. Rămași în 10 oameni, oaspeții au dominat finalul, iar P. Păcurar (83) putea egala, însă a reluat cu capul alături, la pasa lui I. Grozav. În minutul 89, eliminare și în tabăra gazdelor, Solymosy fiind trimis la vestiare pentru cumul de avertismente!
În distribuția oaspeților, cu 5 modificări comparativ cu runda trecută (R. Anton, Șt. Radu, I. Grozav, P. Păcurar și Davidaș) au rămas rezerve portarul Gorea, debutând R. Anton, și atacantul Coltor, iar la gazde evoluează fostul echipier al Cugirului, Sandu Iovu
Echipe:
AFC Odorheiu: Somogyi – Marucza, H. Crișan, S. Bucur, Berkeczi, Izmană, R. Jakab, K. Pap, Taciuc, I. Dinu, Iovu; rezerve Bencze, Solymosy, Vekas, Stancuțu, Gyorgydeak, L. Janko, Tanko. Antrenor Norbert Demeny.
Metalurgistul: R. Anton – Bold (57, Lang), Dohotariu, Șt. Radu (46, B. Coroian), M. Neagu (80, Șuteu) – Șaucă, I. Grozav, D. Casian, Dicu – P. Păcurar, Davidaș (61, Coltor); rezerve Gorea, L. Contra, Baratky. Antrenor Lucian Itu.
Sport
Tenismenul cugirean Robert Paștiu a câștigat Turneul „Florin Mergea Tennis Academy”, de la Târgu Jiu
În zilele de 8 și 9 noiembrie 2025, în Municipiul Târgu Jiu a avut loc prestigiosul turneu de tenis „Florin Mergea Tennis Academy”, destinat juniorilor.

Turneul este parte a calendarului Campionatului Național „Tenis 10”.
Cugireanul Robert Paștiu a participat la categoria de vârstă 9-10 ani (mingi cu bulină verde), obținând locul I în faza grupelor, și mai apoi locul I la general.
„Multumin antrenorului Lucian Rada pentru maximum de profesionalism și conducerii Clubului Metalurgistu Cugir pentru acest rezultat minunat”, au transnis părinții mucuțului tenismen.
Constantin PREDESCU
Sport
Corecție aspră aplicată „roș-albaștrilor”, sub Drăgana: Metalurgistul Cugir – CSM Unirea Alba Iulia 0-4 (0-1)
Roș-albaștii au pierdut la scor, 0-4 (0-1) în fața CSM Unirea Alba Iulia, primul meci din returul de campionat, albaiulienii luându-și astfel revanșa pentru umilința suferită în vară pe „Cetate”.

Cu presiune după ultimele rezultate, gruparea din Cetatea Marii Uniri a abordat partida determinată la maximum, cu gândul la eșecul din runda inaugurală, de pe „Cetate”. Motivați, uniriștii au avut o prestație prin care nu le-au lăsat nicio șansă oponenților. CSM Unirea Alba Iulia a câștigat categoric „finala”, după o prestație autoritară și o demonstrație de forță. De mai bine de două luni așteptau uniriștii prilejul de a demonstra cine e șeful în Alba și au dovedit asta tocmai într-un moment delicat, când „criza” era cuvântul de ordine în „Cetate”.
Metalurgistul Cugir a avut o evoluție palidă și a suferit în fața rivalei cel mai drastic eșec stagional, lucrurile complicându-se în privința luptei pentru play-off. „Roș-albaștrii” au primit, în premieră, 4 goluri în stagiunea curentă, iar albaiulienii au cucerit 3 puncte mari, care vor cântări dublu la finele sezonului!
În derby încrâncenat, disputat în fața unei tribune pline, aproximativ 800 de spectatori, a avut parte de un debut incendiar. „Alb-negrii”, cu o distribuție tactică modificată, au început extrem de deciși și au dominat startul de joc, punând presiune pe buturile adverse. Au fost ocaziile lui Giurgiu (a respins Berța) și Golda (4), Blănaru (7, intervenție a portarului advers) și bara lui Golda (11, șut deviat în transversală), până la deschiderea scorului, când același Golda (13) a punctat cu un șut din careu! Forcingul vizitatorilor s-a liniștit, iar P. Păcurar (30) – semnează primul șut pe poartă al gazdelor. Kiraly (34) – șut de la distanță deviat, a adus noi emoții la poarta albaiuliană. Vizitatorii îi pierd, din motive medicale, pe Câșlariu și Balaur, jocul echilibrându-se substanțial. Pelici mai mută și la pauză, cu încă două înlocuiri, și oaspeții își majorează avantajul, prin rezerva Giosu (51) reluare cu capul la centrarea lui Giurgiu. Este o singură echipă pe teren, iar Blănaru (53) marchează din centrul careului pentru un 0-3 naucitor! P. Pahone (69) a avut un șut extraordinar care a scuturat transversala! Abia intrat Banyoi (76) a înscris cu un șut în diagonală, după ce a pivotat în careul advers, ducând scorul la proporții drastice. Ștefan (86) a respins în lateral șutul trimis de Suciu! Ultima acțiune notabilă, încă o transversală a gazdelor (Liubashov 89), la un corner.
Sport
„Roș-albaștrii” încheie turul pe podium: Metalurgistul Cugir – Progresul Pecica 2-1 (1-1)
Metalurgistul Cugir s-a mobilizat exemplar și câștigat cu 2-1 (1-1) meciul disputat vineri, sub Drăgana, cu Progresul Pecica, cu toate că oaspeții au deschis scorul încă din min. 15 și au mai avut încă câteva ocazii mari de a înscrie, în prima repriză.

• Cum s-au marcat golurile partidei:
0-1 (min. 15) – Andrei Mura pătrunde pe stânga, întoarce un adversar și marchează la colțul lung din 12 metri.
1-1 (min. 40) – Zamfir iese peste Aldan, scapă mingea din mâini, aceasta ajunge la Tudor Șaucă și acesta trage pe jos la colțul lung, din 10 metri.
2-1 (min. 72) – Vitor Tiago Vitnha înscrie imediat după intrarea pe gazon cu un șut sec, puternic, de la 7 metri lateral stânga, la colțul scurt.
• Au evoluat formațiile:
Metalurgistul Cugir: Berța – Păcurar, Liubashov, Tăban, Kiraly – L. Itu, Mâlnă (71 Vitnha) – Șaucă, Udrea (71 Cunțan), Pahone (71 Goronea) – Petra.
Progresul Pecica: Zamfir – D. Călin, Wild, Aldan, Haloș – Pamfile, M. Rusu – Borcea (86 Crainic), Ekmekci (81 Bekono), Olăroiu (86 Grancea) – Mura (88 Huc).
-
Mondenacum 3 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 7 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2026, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Din judeţacum 7 luniMESAJE de Sfântul Gheorghe 2025. SMS-uri, urări şi felicitări pe care le poţi transmite celor dragi de ziua numelui | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 6 luniSfinții Constantin și Elena 2025. FELICITARI, MESAJE și URARI pentru cei care își sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Cugireniacum 2 săptămâniFoarfeca, visul și scena: Drumul unui frizer din Cugir spre succesul internațional
-
Sportacum 11 luniTriumf pentru șahiștii de la Metalurgistul Cugir, la „Cupa de Iarnă” desfășurată la Sibiu
-
Din judeţacum 7 luniCând sunt Floriile Ortodoxe și Catolice în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Actualitateacum 2 săptămâniMedicul cugirean Terezia Mureșan-Samoilescu a primit, la Berlin, premiul pentru studiul legat de modalitățile actuale de tratament ale plăgilor greu vindecabile