Rămâi conectat

Sport

Rezultate de excepție ale sportivilor cugireni, la concursurile dedicate „Zilei Mondiale a Șahului”

cugirinfo.ro

Publicat

în

Șahiștii cugireni au participat recent, la o serie de concursuri dedicate Zilei Mondiale a Șahului, sărbătorită la nivel european, sâmbătă, de 20 iulie 2024.

Competițiile au fost unele de Guiness World Record, iar clubul Sportiv Metalurgistul Cugir a fost reprezentat de 3 sportivi: juniorii Iulia Ștefan și Ilie Arion, și antrenorul (jucător) al secției de șah – Ovidiu Crăciun.

Astfel, junioara Iulia Stefan prezentă la un puternic turneu open la Biel ( Elvetia) a încheiat concursul cu 7 puncte din 13 partide, câștigând 60 de puncte la coeficientul valoric ELO.

La rândul său, juniorul Ilie Arion a luatparticipat la cea de-a treia etapă de Grand Prix desfășurată la Brașov, unde a obținut un rezultat bun, încheind concursul cu un total de 6 puncte din 9 puncte, acumulând 18 puncte la coeficientul ELO

Antrenor și jucător în același timp, Ovidiu Craciun – a participat la un concurs de șah blitz desfășurat la Ratișor (o localitate cu 300 de locuitori din Serbia), unde au fost prezenți jucători de profil foarte puternici din zona Voivodina și un număr de 7 jucatori din Reșița.

Acesta a încheiat concursul din Serbia cu 7.5 puncte din 11 partide, clasandu-se pe locurile 3-5, acumuland un plus de 65 de puncte la coeficientul valoric ELO.

Ziua Mondială a Șahului a început să fie sărbătorită de FIDE (Federatia Internationala de Sah) încă din anul 1966, în amintirea evenimentului din 20 iulie 1924 când a luat ființă aceasta organizație. Printre țările fondatoare s-a numărat si România.

În 13 decembrie 2019, Rezoluția ONU 74/22 a instituit în mod oficial această sărbătoare.

În acest an, pentru a marca evenimentul, FIDE si-a propus să doboare recordul numărului de participanți într-o singură zi în competiții oficiale.

Constantin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Sport

„Roș-albaștrii”, la primul meci pierdut în Play-out: Metalurgistul Cugir – CIL Blaj 2-3 (1-2)

cugirinfo.ro

Publicat

în

Metalurgistul Cugir a pierdut vineri, pe propriul teren, primul meci din play-out, 2-3 (2-1) contra conjudețenei CIL Blaj.

Cîrstean (3) a deschis scorul împotriva fostei echipe, cu o reluare cu capul. A egalat Cocan (8), iar apoi a punctat din nou blăjenii prin Taifas (29). P. Păcurar (70) a adus din nou egalitatea, din penalty, iar apoi Cioară (77) a adus din nou avantajul pentru vizitatori, tot din penalty.

A fost primul eșec în play-out pentru Metalurgistul Cugir, după 4 etape imbatabile.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Sport

Șahistul cugirean Laurențiu Rădițoiu a câștigat turneul „QuChess Festival – 20 de ani de șah la Mediaș”

cugirinfo.ro

Publicat

în

Între 11 și 13 aprilie 2025, în Municipiul Mediaș, s-a desfășurat turneul de șah rapid și Blitz „QuChess Festival – 20 de ani de șah la Mediaș”.

Competiția a fost organizată de către ACS Tera – Șah Mediaș, în parteneriat cu Primăria Municipiului de pe Târnava Mare, prin Direcția pentru Cultură.

Șahistul cugirean, Laurențiu Rădițoiu (C.S. „Metalurgistul” Cugir), a câștigat turneul cu un total de 4 puncte din 7 partide, concurând la categoria seniori (jucători peste 65 de ani) iar Ovidiu Jean Lupu legitimat la același club, s-a clasat pe locul 2 la egalitate de puncte cu câștigătorul concursului.

Constantin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Sport

Tenismenul cugirean Robert Paștiu a câștigat finala turneului „Nova Dental” pentru juniori, de la Alba Iulia

cugirinfo.ro

Publicat

în

Tenismenul Robert Paștiu din Cugir în vârstă de 8 ani, legitimat la Clubul Sportiv „Metalurgistul” Cugir și pregătit de către antrenorul Lucian Rada, a participat sâmbătă, 12 aprilie 2025, la Turneul de tenis de câmp pentru juniori, de tip GOLD desfășurat la Alba Iulia în cadrul turneului „Nova Dental”.

Competiția a avut loc în cadrul Campionatului National „Tenis 10”, unde a câștigat toate meciurile și a obținut medalia de campion al turneului.

Familia tânărului sportiv a dorit să mulțumească și pe această cale antrenorului Lucian Rada, conducerii clubului sportiv „Metalurgistul Cugir” precum și tuturor celor care le-au fost alături.

Îl felicităm și noi pe tânărul sportiv și pe antrenorul său pentru performanța obținută și le transmitem urări de mult succes în competițiile viitoare!

 

Constantin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir