Actualitate
Reuniune organizată de Centrul de Asistență și Recuperare pentru Persoane Vârstnice „Lotus”, la Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor din Cugir
Sub genericul „Nu lăsa vârsta să îți conducă viața. Lasă viața să-ți stăpânească vârsta”, Casa de Ajutor Reciproc a Pensionarilor (CARP) din Cugir a găzduit recent, o interesantă întâlnire organizată de Centrul de Asistență și Recuperare pentru Persoanele Vârstnice „Lotus” Cugir, eveniment la care au participat câteva zeci de personae cu vârsta de peste 65 ani.
Este prima reuniune organizată de „Lotus” în cadrul respectivei locații, pusă la dispoziție de președintele CARP, Vistian Blaga, la care au luat parte coordonatorul Centrului, as. soc. Carmen Sulincean, coordonatorul de proiect Mariana Schuller și kinetoterapeut Raluca Maniu.
În prezentarea făcută în debutul întâlnirii, Carmen Sulincean le-a explicat celor prezenți că proiectul are drept scop reducerea marginalizării sociale, în vederea îmbunătățirii reintegrării sociale, dezvoltarea relațiilor și legăturilor de familie și prevenirea instituționalizării persoanelor vârstnice. Prin respectivul demers se mai urmărește ca beneficiarii să ducă o viață cât mai normal posibilă în mediul obișnuit al comunității, să beneficieze de tipurile adecvate de suport care să-i ajute să atingă maximum posibil de independență prin achiziționarea deprinderilor esențiale de mobilitate.
Potrivit informațiilor acordate, grupul țintă al proiectului vizează 162 de personae vârstnice aflate în situații de dependeță și/sau risc de excluziune socială și 20 de angajați ai SPAS Cugir care vor fi instruiți în acordarea serviciilor pentru personae vârstnice.
Participanții au aflat că serviciile acordate prin proiect sunt: servicii sociale, servicii de asistență medicală și recuperare și servicii juridice, perioada de implementare a proiectului fiind de 36 de luni, între 01.08. 2019 și 31.07 2022. Valoarea totală eligibilă a proiectului este de 2.780.218, 71 lei din care valoarea eligibilă nerambursabilă din Fondul Social European este de 2.363.185, 91 lei.
Cei prezenți au mai aflat că activitatea „Lotus” se desfășoară la Centrul de zi pentru personae vârstnice, urmând ca pe parcurs, la parterul sediului SPAS să fie amenajate spații speciale destinate acestui scop. În acest cadru, participanții au avut posibilitatea să adreseze întrebări referitoare la posibilitățile de frecventare a serviciilor amintite, despre programul de lucru al centrului și au făcut propuneri legate de diversificarea unor activități menite să vină în sprijinul vârstnicilor.
Constantin PREDSCU
Actualitate
Tânăr de 26 de ani din Cugir, condamnat la închisoare cu executare, reținut de polițiști și dus la Penitenciarul Aiud
Luni, 22 iunie 2026, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Orașului Cugir au depistat și reținut un bărbat, în vârstă de 26 de ani, din orașul Cugir, care este posesorul unui mandat de executare a pedepsei închisorii, emis la data de 22 iunie 2026, de către Judecătoria Alba Iulia.

Acesta a fost condamnat la executarea unei pedepse privative de libertate de 3 ani închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat.
Bărbatul a fost depus în Penitenciarul de Maximă Siguranță Aiud pentru executarea pedepsei.
Actualitate
Tânăr de 18 ani din Cugir reținut de polițiști, după ce a tâlhărit un bărbat, pe strada Mureșului
Luni, 22 iunie 2026, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Cugir au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un tânăr, în vârstă de 18 ani, din orașul Cugir, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de furt calificat și lovirea sau alte violențe.

Din cercetări a reieșit că tânărul, în timp ce se afla pe strada Mureșului din orașul Cugir, l-ar fi agresat fizic pe un bărbat, în vârstă de 27 de ani, din orașul Cugir, lovindu-l cu pumnii și picioarele. Ulterior, tânărul și-ar fi însușit mai multe bunuri personale care i-ar fi căzut din buzunar persoanei vătămate.
Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de furt calificat și lovirea sau alte violențe.
-
Mondenacum 10 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 2 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2027, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Cugireniacum 8 luniFoarfeca, visul și scena: Drumul unui frizer din Cugir spre succesul internațional
-
Actualitateacum 8 luniMedicul cugirean Terezia Mureșan-Samoilescu a primit, la Berlin, premiul pentru studiul legat de modalitățile actuale de tratament ale plăgilor greu vindecabile
-
Actualitateacum 3 luniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Actualitateacum 8 luniStar Transmission a donat Cugirului o ambulanță complet echipată, destinată urgențelor sociale din oraș
-
Actualitateacum 8 luniMedic urolog nou, la Spitalul orășenesc Cugir
-
Mondenacum 2 luniMESAJE de PASTELE ORTODOX 2026. URARI și FELICITARI frumoase de Învierea Domnului | cugirinfo.ro