cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir

Acasă » Sport » Remiză în prima etapă a returului: CS Iernut – Metalurgistul Cugir 1-1 (0-0)

Remiză în prima etapă a returului: CS Iernut – Metalurgistul Cugir 1-1 (0-0)

Publicat în 10.03.2018 la ora 17:12

Metalurgistul Cugir a remizat, astăzi, în prima rundă din retur, 1-1 (0-0), cu CS Iernut, o confruntare cu multe evenimente în actul secund.

Gruparea cugireană a punctat prima prin juniorul Marian Codrea, gazdele au rămas în inferioritate, dar și așa au izbutit să egaleze dintr-o lovitură de pedeapsă controversată

“Roș-albaștrii” întâlnesc în deplasare pe CS Iernut, unica echipă din serie ce nu a izbutit să câștige pe teren propriu în prima parte a campionatului, având doar două remize din 7 confruntări. De partea cealaltă, gruparea de sub Drăgana, plasată pe poziția a 4-a a ierarhiei, încearcă să realizeze un retur cât mai bun, cu toate că efectivul este unul redus numeric, doar 17 jucători (Șt. Radu fiind indisponibil până la finele sezonului)

În minutul 56, juniorul Codrea a deschis scorul, fotbalistul de sub Drăgana fiind unul dintre remarcații perioadei de pregătire, golgheter, alături de Făgărășanu. În minutul 79, amfitrionii, aflați în inferioritate numerică, reușesc să egaleze dintr-o lovitură de pedeapsă controversată, transformată de Chețan, fază ca a stârnit protestele vehemente ale grupării de sub Drăgana

Metalurgistul: N. Bănică – Tăban, Negrescu, Itu, Vărărean, M. Neagu – Șaucă, Măd. Popa, Sorian, Șuteu– Codrea; rezerve Crivăț, Cioban, Scurtu, Udrea, Firan, M. Neagu. Antrenor Călin Moldovan

Primul meci de sub Drăgana în 2018, vineri, 16 martie, este derby-ul județean Metalurgistul Cugir – Unirea Alba Iulia.