Rămâi conectat

Sport

Remiză care micșorează șansele de promovare: CS Oşorhei – Metalurgistul Cugir 1-1 (1-0)

Cugir INFO

Publicat

în

Metalurgistul-Cugir-Ariesul-TurdaMetalurgistul Cugir a remizat în această după-amiază la CS Oşorhei, 1-1 (0-1), în ultima etapă a turului în play-off-ul Seriei a 5-a, prima din cele trei deplasări consecutive. Scorul a fost deschis de M. Popa (41), iar Şuteu a adus egalarea în min. 65. Cugirenii au pierdut puncte preţioase, liderul Şoimii Pâncota distanţându-se la trei lungimi în fruntea ierarhiei, iar echipa lui Opric se află la egalitate cu Naţional Sebiş.

min. 90: Andor substituit de Cheţan

min. 88: Andor a driblat un adversar, a scăpat singur, dar Tiut a avut o paradă de senzaţie

min. 83: Ov. Popa i-a lăsat locul lui Boneta

min. 79: Ember la un pas de autogol, dar reţine Hava (portarul)

min. 74: R. Ardelean intră în locul lui Mladonetsky

min. 73: galben pentru portarul Hava

min. 71: a intrat Goronea în locul lui Cîrstean

min. 70: S. Ban l-a înlocuit pe Moise

min. 69: şut Şuteu peste bară de la 18 metri

min. 67: oportunitate Cîrstean, reluare cu capul peste bară

1-1, MIN. 64: Şuteu a egalat cu un şut din careul mic în dreapta portarului

min. 57: schimbări la Metalurgistul, au ieşit Al. Man şi Şt. Radu, au intrat Şuteu şi Negură.

min. 55: Ş. Pop după o succesiune de cornere a reluat cu capul peste poartă

min. 54: Andor pătruns în careu a şutat în diagonală, dar Tiut a respins în corner, la faza următoare Ember a tras de la 18 metri, iar un fundaş a scos de lângă bară.

min. 49: Cîrstean a tras pe lângă, de la 10 metri, după o pasă a lui Iovănescu

min. 47: din 6 metri Iovănescu a reluat peste poartă

1-0, MIN. 40: Ov. Popa a marcat de la 11 metri, cu un şut la semiînălţime în dreapta portarului, după o pasă a lui Andor

min. 39: lovitură liberă de la 17 metri, Ember în bara transversală

min. 39: şut de la 35 de metri Andor pe centru, prins de portar.

min. 24: corner Itu şi reluare cu capul CL. Oara pe deasupra, ocazie mare

min. 18: Al. Man centrează, “cap” Iovănescu alături

min. 6: Cl. Oara a tras de la 25 de metri puţin pe lângă bara dreapta

min. 2: centrare de pe stânga şi Iovănescu a tras pe lângă

Echipe de start:

CS Oşorhei: Hava – Matei, Pintea, S. Pop, Hering, Magda, Ember, Andor, Ov. Popa, A. Moise, Mladonetsky; rezerve Puşcău, S. Ban, Boneta, Cheţan, Ardelean, D. Ganea, Teşan. Antrenor Rudi Kovacs

Metalurgistul: Tiut – Al. Man, Potopea, Schuller, Şt. Radu, Cl. Oara, Iul. Cristea, Itu, Trăşcan, Cîrstean, Iovănescu; rezerve Lăncrănjan, Tăban, Şuteu, T. Tothăzan, Şuvaina, Negură, G. Goronea

 


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Sport

Portughezul Vitinha în staff-ul tehnic iar Ioan Budin instalat team manager al Metalurgistului Cugir

Cugir INFO

Publicat

în

Se anunță o vară interesantă pentru Metalurgistul Cugir, cea mai longevivă divizionară terță din Alba, care va bifa 14 ediții consecutive în Liga 3.

Astfel, portughezul Vitinha, fundașul de 40 de ani, care și-a agățat ghetele-n cui la ultima prezență stagională, 3-3 acasă cu Minaur Baia Mare, în etapa care a tras cortina peste ediția 2025/2026, va face parte în sezonul viitor din staff-ul tehnic condus de Lucian Itu. Astfel principalul „roș-albaștrilor” îi va avea colaboratori pe banca tehnică pe Vitinha și căpitanul Tudor Șaucă. În același context, precizăm că Bogdan Firu, preparatorul fizic al cugirenilor și al formației României Under 19 de fotbal feminin, de un an și jumătate, va pleca la prim-divizionara „U” Cluj.

Noutatea este instalarea lui Ioan Budin în funcția de team manager al Metalurgistului. Acesta a activat în ultimii ani la Hidro Mecanica Șugag, grupare care vara trecută a promovat, în premieră, în Liga 3, și s-a retras la începutul anului.

În privința lotului de jucători, vor fi cu certitudine minimum 7 plecări, pe listă fiind Berța, Suciu, Cunțan, spaniolul Sanchez, Dobre și Mihăilă. De asemenea portarul Rareș Pop (27 de ani), ultimul sezon la Metalurgistul, va părăsi formația din Alba, pentru a ajunge la SCM Zalău, formația din orașul natal.

 

FOTO: Sorin GIURCĂ


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Sport

Metalurgistul Cugir – CSȘ Odorheiu Secuiesc 1-3 (1-1), în prima etapă din grupa regională a Campionatului Național Under 19

Cugir INFO

Publicat

în

Metalurgistul Cugir a pierdut pe „Arena Cugir”, scor 1-3 (1-1), în prima partidă disputată în grupa regională a Campionatului Național Under 19.

„Roș-albaștrii”, pregătiți de George Goronea au deschis scorul prin căpitanul Flavius Ivan, însă CSȘ Odorheiu Secuiesc, reprezentanta județului Harghita, a întors scorul și a câștigat, cu două reușite în actul secund. Următorul meci va fi în deplasare, cu AFC Tălmaciu (Sibiu), duminică, 7 iunie, în ultima etapă a Grupei 2 din Regiunea 4 Centru, Cugirenii nu s-au bazat pe 6 dintre cei mai buni jucători, P. Pahone, Mihăilă, G. Cristea, Cuțitei, G. Andriuc (cu prezențe în eșalonul terț, primii doi titulari în stagiunea curentă) și D. Adam, întrucât la acest nivel nu puteau utiliza jucători cu viza FRF

„Am avut momente bune, am cedat pe final, s-a văzut diferența de vârstă. O evoluție bună, ținând cont de situația dată în privința lotului. Am avut o ocazie mare, la 1-1, prin Ivan, am ratat și imediat am primit gol. Le mulțumesc celor aproximativ 300 de spectatori care au creat o atmosferă plăcută”, a spus George Goronea.

 

FOTO: Sorin GIURCA


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir