Sport
Remiză albă și două roșii, sub Drăgana: Metalurgistul Cugir – Unirea Alba Iulia 0-0
În primul „derby de Alba” al acestui an, sub Drăgana, remiză albă între Metalurgistul Cugir și Unirea Alba Iulia, dar și două eliminări, câte una din fiecare tabără, M. Neagu (78), respectiv Lăsconi (62).
În primul act “alb-negrii” au avut marile oportunități, echipa lui Bicheși fiind substanțial schimbată în bine comparativ cu partida pierdută cu Comuna Recea, iar la reluare a fost duelul portarilor Crivăț – Căt. Suciu, amii cu intervenții excelente. Ambele combatante rămân fără victorie în primăvara fotbalistică, antrenorul Adrian Bicheși reușind primul rezultat pozitiv pe banca grupării din Cetatea Marii Uniri. Pe lângă debutul italianului De Marco în formula albaiuliană, după acest meci, Unirea rămâne invincibilă în disputele cu conjudețenele, iar cugirenii nu au reușit să câștige asemenea dueluri. Din minutul 62, vizitatorii au evoluat în inferioritate numerică, după eliminarea lui Lăsconi (cumul de avertimente, primul primit în minutul 38). Egalitatea numerică s-a restabilit după “roșul” primit de M. Neagu (galbene 75 și 78)!
Cugir și Unirea Alba Iulia, echipe ce nu au cunoscut gustul succesului în runda inaugurală a returului. Și, din acest punct de vedere, dincolo de orgoliile inerente unui asemenea duel județean, se anunță o presiune suplimentară pentru combatante. În tur, pe “Cetate”, Metalurgistul a condus cu 1-0 (gol Făgărășanu în minutul 28), a controlat ostilitățile, dar a primit două goluri în câteva zeci de secunde, I. Grozav și Davidaș (min. 78 și 79), iar oponenții au reușit prima victorie stagională!
• Lăsconi, eliminat în minutul 62, M. Neagu, „roșu” în minutul 78
În minutul 71, Crivăț se opune magistral la o lovitură liberă executată de I. Grozav, de la mare distanță, respingând în corner! Peste două minute a fost rândul lui Căt. Suciu să intervină salutar la sutul cu efect trimis de Făgărășanu de la 15 metri, golheterul cugirean având o cursă excelentă de 60 de metri, pe partea stângă! La faza următoare, Codrea a înscris, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Cugirul domină, Căt. Suciu respingând de sub bară „torpila” lui M. Neagu (min. 78). M. Codrea (86) are o altă ocazie, dar a tras din întoarcere, de la 12 metri, alături!
În minutul 51, Șuteu și-a încercat șansa de la distanță, mingea neprinzând cadrul porții. Uniriștii rămân în inferioritate numerică din minutul 62, când Lasconi a primit cartonaș roșu după al doilea avertisment, la un fault asupra lui M. Neagu, precedenul primindu-l în minutul 38. Aspectul jocului s-a schimbat total, Suciu a respins in extremis, în lateral, șutul lui Făgărășanu (89). În minutul 90, același Făgărășanu a trimis peste, la centrarea lui Itu! În minutul 90+3, Cugirul putea da lovitura, dar Făgărășanu, aflat la doi metri, nu ajuns mingea centrată puternic de Măd. Popa

Sport
„Roș-albaștrii”, la primul meci pierdut în Play-out: Metalurgistul Cugir – CIL Blaj 2-3 (1-2)
Metalurgistul Cugir a pierdut vineri, pe propriul teren, primul meci din play-out, 2-3 (2-1) contra conjudețenei CIL Blaj.
Cîrstean (3) a deschis scorul împotriva fostei echipe, cu o reluare cu capul. A egalat Cocan (8), iar apoi a punctat din nou blăjenii prin Taifas (29). P. Păcurar (70) a adus din nou egalitatea, din penalty, iar apoi Cioară (77) a adus din nou avantajul pentru vizitatori, tot din penalty.
A fost primul eșec în play-out pentru Metalurgistul Cugir, după 4 etape imbatabile.
Sport
Șahistul cugirean Laurențiu Rădițoiu a câștigat turneul „QuChess Festival – 20 de ani de șah la Mediaș”
Între 11 și 13 aprilie 2025, în Municipiul Mediaș, s-a desfășurat turneul de șah rapid și Blitz „QuChess Festival – 20 de ani de șah la Mediaș”.
Competiția a fost organizată de către ACS Tera – Șah Mediaș, în parteneriat cu Primăria Municipiului de pe Târnava Mare, prin Direcția pentru Cultură.
Șahistul cugirean, Laurențiu Rădițoiu (C.S. „Metalurgistul” Cugir), a câștigat turneul cu un total de 4 puncte din 7 partide, concurând la categoria seniori (jucători peste 65 de ani) iar Ovidiu Jean Lupu legitimat la același club, s-a clasat pe locul 2 la egalitate de puncte cu câștigătorul concursului.
Constantin PREDESCU
Sport
Tenismenul cugirean Robert Paștiu a câștigat finala turneului „Nova Dental” pentru juniori, de la Alba Iulia
Tenismenul Robert Paștiu din Cugir în vârstă de 8 ani, legitimat la Clubul Sportiv „Metalurgistul” Cugir și pregătit de către antrenorul Lucian Rada, a participat sâmbătă, 12 aprilie 2025, la Turneul de tenis de câmp pentru juniori, de tip GOLD desfășurat la Alba Iulia în cadrul turneului „Nova Dental”.
Competiția a avut loc în cadrul Campionatului National „Tenis 10”, unde a câștigat toate meciurile și a obținut medalia de campion al turneului.
Familia tânărului sportiv a dorit să mulțumească și pe această cale antrenorului Lucian Rada, conducerii clubului sportiv „Metalurgistul Cugir” precum și tuturor celor care le-au fost alături.
Îl felicităm și noi pe tânărul sportiv și pe antrenorul său pentru performanța obținută și le transmitem urări de mult succes în competițiile viitoare!
Constantin PREDESCU
-
Din judeţacum 12 luni
Mesaje de Paste 2024. SMS-uri, urări şi felicitări pe care le poţi trimite celor dragi de Sfintele Pasti | cugirinfo.ro
-
Din judeţacum 12 luni
Mesaje de Paște fericit 2024. SMS-uri urări şi felicitări de Sfintele Pasti pe care le poţi trimite prietenilor | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 8 luni
Mesaje de Sfânta Maria 2024. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 2 zile
Când pică Paștele ortodox și cel catolic 2026, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Actualitateacum 12 luni
MESAJE de Sfântul Gheorghe 2024. SMS-uri, urări şi felicitări pe care le poţi transmite celor dragi de ziua numelui | cugirinfo.ro
-
Administraţieacum 7 luni
Premiu simbolic oferit de Primărie unor societăți comerciale din Cugir, cu prilejul aniversării a 225 de ani de tradiție industrială a orașului
-
Mondenacum 11 luni
Sfinții Constantin și Elena 2024. FELICITARI, MESAJE și URARI pentru cei care își sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Sportacum 4 luni
Triumf pentru șahiștii de la Metalurgistul Cugir, la „Cupa de Iarnă” desfășurată la Sibiu