Rămâi conectat

Actualitate

Poziția SVSU Cugir cu privire la intervenția din seara zilei de 27 septembrie 2025, pentru stingerea incendiului izbucnit pe strada Răchiții, Nr. 24

Cugir INFO

Publicat

în

Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Cugir (S.V.S.U.) a intervenit în seara zilei de 27 septembrie 2025, la o proprietate situată pe Strada Răchiții, Nr. 24.

Semnalarea evenimentului a fost transmisă prin intermediul Serviciului de Urgență 112, fiind recepționată de dispeceratul Poliției Locale Cugir la ora 20:03. Echipa S.V.S.U. Cugir s-a deplasat la fața locului, ajungând la ora 20:12 și a constatat că incendiul se manifesta generalizat, afectând în totalitate anexa gospodărească, propagându-se la casa de locuit.

Echipajul a acționat prompt pentru limitarea extinderii incediului la casa din vecinătate și stingerea incendiului izbucnit. Intervenția s-a desfășurat din Strada Simion Bărnuțiu, deoarece lățimea străzii Răchiții nu a permis accesul. Autospeciala de pompieri era alimentată în momentul sosirii la locul incendiului dar capacitatea redusă a acesteia a necesitat realimentarea cu apă din râu, iar distanța până la locul incendiului a impus extinderea unei linii de furtunuri de lungime considerabilă.

Pentru gestionarea situației și stingerea definitivă a focarelor, în sprijin a intervenit și Detașamentul de Pompieri Sebeș, din cadrul ISU Alba, cu două autospeciale de stingere.

Conform Procesului Verbal de Intervenție întocmit de Detașamentul de Pompieri Sebeș (ISU Alba), s-au stabilit următoarele: cauza probabilă a incendiului fiind o sobă supraîncălzită, alimentată cu materiale neadecvate, respectiv materiale plastice și textile. Anexa gospodărească era construită din lemn și alte materiale reciclate, fapt care a facilitat aprinderea rapidă și extinderea focului la locuința adiacentă.
Intervenția comună a S.V.S.U. Cugir și a Detașamentului de Pompieri Sebeș a dus la stingerea incendiului, si limitarea extinderii acestuia la casele din vecinătate.

Incendiul a fost lichidat în totalitate după aproximativ 6 ore.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Târgul Artizanilor cugireni își deschide porțile între 28 februarie și 1 martie 2026

Cugir INFO

Publicat

în

În perioada 28 februarie – 1 martie 2026, micii meșteșugari cugireni au pregătit ceva cu adevărat special. Localnicii și nu doar ei, au prilejul să descopere expoziții de mărțișoare unicat, lucrate manual cu multă pasiune, suflet și dor de soare.

Vor fiexpuse mărțișoare handmade din materiale naturale; Broșe pictate, lut polimeric, lavandă și tehnici artizanale; Cadouri unicat pentru doamnele și domnișoarele dragi di viața fiecăruia.

Evenimentul, organizat de Centrul Cultural „Valentin Uritescu” Cugir, va avea loc pe Bulevardul pietonal „Alexandru Sahia”, sâmbătă și duminică, între orele 09.00-14.00

„Dragii noștri, mărțișorul nu este doar un obiect, este o emoție și o promisiune a primăverii. Vă așteptăm să ne vedem la această atractivă manifestare cu bucurie și cu zâmbetul pe buze”, a transmis directorul Centrului Cultural, Diane Dobrean.

Constantin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Bărbat de 49 de ani din Cugir reținut de polițiști, după ce și-a agresat partenera și i-a distrus telefonul mobil

Cugir INFO

Publicat

în

Marți, 24 februarie 2026, polițiștii din Cugir au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de 49 de ani, din oraș, care este cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de violență în familie, distrugere și amenințare.

Din cercetările efectuate de polițiști, a reieșit că, în noaptea de 23/24 februarie 2026, în timp ce se afla la adresa de domiciliu, din orașul Cugir, împreună cu partenera sa, în vârstă de 43 de ani, bărbatul ar fi amenințat-o cu acte de violență, ar fi lovit-o cu pumnul în zona feței și i-ar fi distrus acesteia telefonul mobil, pe fondul consumului de băuturi alcoolice și al unor discuții contradictorii.

În urma întocmirii formularului de evaluare a riscului, polițiștii au emis un ordin de protecție provizoriu, pentru o perioadă de 5 zile, pe numele bărbatului de 49 de ani.

Acesta va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, pentru dispunerea măsurilor legale.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Femeie de 54 de ani din Cugir reținută de polițiști, după ce a intrat într-un apartament și a furat suma de 200 de lei

Cugir INFO

Publicat

în

Marți, 24 februarie 2025, polițiștii de investigații criminale din Cugir au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de o femeie de 54 de ani, din Cugir, care este cercetată pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat.

Din cercetările efectuate de polițiști, a reieșit că, la data de 17 februarie 2026, femeia a profitat de faptul că ușile de acces ale unui imobil din oraș erau neasigurate și ar fi pătruns, fără drept, în interiorul acestuia, de unde ar fi sustras suma de 200 de lei.

Femeia va fi prezentată Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, pentru dispunerea măsurilor legale.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir