Rămâi conectat

Sport

Poziția oficială a conducerii echipei Metalurgistul Cugir cu privire la incidentele de la finalul întâlnirii cu Naţional Sebiş

cugirinfo.ro

Publicat

în

La finalul întâlnirii din etapa a 2-a a play-off-ului Seriei a 5-a din Liga a 3-a, disputată vineri, 25 aprilie 2014metalurgistul-cugir-national-sebis-play-off, dintre Metalurgistul Cugir şi Naţional Sebiş, pe fondul tensiunii, a izbucnit un conflict în care au fost implicaţi oficiali ai echipelor, dar şi Ovidiu Morariu, căpitanul formaţiei vizitatoare. Pentru a lămuri anumite aspecte ale acelor evenimente, divizionara terţă din Alba, Metalurgistul Cugir şi-a precizat punctul de vedere într-un comunicat de presă pe care îl redăm în cele ce urmează:

Faţă de subiectul de presă creat atât în Alba cât şi în Arad, cu privire la faptul că nu am fost gazde ospitaliere cu cei din Sebiş facem următoarele precizări: oficialii din Sebiş şi suporterii care au fost în zonă s-au dezis de cele două persoane implicate în acel conflict de la finalul întâlnirii (antrenorul Sandu Ţamboi şi jucătorul Ovidiu Morariu), spunând că, de fapt, aceştia nu sunt arădeni adevăraţi ci aflaţi doar de conjunctură în Sebiş, unul dintre ei fiind chiar de pe meleagurile noastre, din judeţul Alba.

Despre antrenorul cu portarii, domnul Ionuţ Popa a afirmat atunci, în febra evenimentelor, că nu este prima dată când îl pune într-o postură delicată, şi va propune sancţionarea pecuniară a celor doi.

Aceşti doi actori de pe terenul de sport antrenorul Sandu Ţamboi şi jucătorul Ovidiu Morariu au făcut gesturi obscene, în timpul întâlnirii, directe sau mascate de un aşa-zis tic nervos (spre fericire, Ionuţ Popa deşi e “mustăcios” nu are aceleaşi ticuri), către spectatorii din tribună, prezenţi într-un număr mare să vadă un meci de fotbal, nu mascaradele lor.

În tur, când au venit la Cugir au fost primiţi frumos în tribună şi victoria oaspeţilor a fost aplaudată de suporterii noştri. Când ne-am deplasat la Sebiş, suporterii noştri au fost trimişi pe o movilă, într-un colţ al terenului, iar acum domnul Sandu Ţamboi ne reproşează că nu ne-au cerut bani pe bilete. Spre deosebire de gesturile lor, ce nu au nimic în comun cu atitudinea sportivă, la Sebiş, după terminarea partidei, când a venit ambulanţa să-l transporte pe Şoltez, portarul gazdelor la spital, fanii din Cugir, aflaţi în apropiere, au întrerupt hora bucuriei şi au aplaudat minute bune până la plecarea ambulanţei.

Dar ce să ne mai mirăm că s-au comportat aşa la Cugir, când cel puţin Morariu a avut aceeaşi atitudine faţă de suporterii din Sebiş, după victoria Metalurgistului în deplasare, la Sebiş. Atunci nu am ştiu cine-l antrenează, dar am aflat acum.

Despre delegarea arbitrilor, ce să mai spunem când la două partide consecutive în deplasare a fost delegat acelaşi central, Naţional câştigând cu acelaşi scor, 1-0.

În rest, îi felicităm pentru victorie, şi acum aşa cum am procedat şi la finalul întâlnirii de vineri pe adevăraţii sportivi şi conducători de la Sebiş, pe adevăraţii arădeni pentru atitudine, mulţumim suporterilor noştri pentru că sunt alături de echipă şi… mergem mai departe.“

Conducerea Metalurgistul Cugir 1939


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Sport

Metalurgistul Cugir, reunire fără noutăți în lot. 26 de jucători prezenți la primul antrenament sub comanda lui Itu

cugirinfo.ro

Publicat

în

Metalurgistul Cugir a începe pregătirea la „Arena Cugir”, cu 26 de jucători prezenți la primul antrenament al anului, între care și experimentații Dragoș Bănică, Alin Șuteu și Marius Neagu. La pregătire a participat și Răzvan Trif, apărătorul accidentat în prima parte a campionatului, așteptat să revină pe teren în primăvară.

Echipa antrenată de Lucian Itu are puține noutăți în efectiv, fiind certă plecarea lui A. Barbu și faptul că atacantul M. Codrea va absenta bună parte de la antrenamente întrucât a intrat la Școala de Poliție. Cugirenii vizează să aducă jucători under (din anul 2007) și un atacant. Este prevăzut și un cantonament centralizat la domiciliu, în perioada 4-14 februarie, plus 5 jocuri de verificare.

Oponenții divizionarei terțe vor fi Performanța Ighiu (25 ianuarie), CIL Blaj (8 februarie), CSC Șelimbăr (14 februarie) și Gloria Geoagiu (22 februarie), mai fiind o dată liberă, în 1 februarie.

Echipa cugireană iernează pe poziția a opta în Seria 7, cu 17 puncte și momentan nu a mutat pe piața transferurilor.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Sport

Clublu Metalurgistul Cugir a obținut DISTINCȚIA SILVER din partea Federației Române de Fotbal, la prima ediție a Clasificării Fotbalului Amator

cugirinfo.ro

Publicat

în

Clubul Sportiv Metalurgistul Cugir a primit DISTINCȚIA SILVER din partea Federației Române de Fotbal (FRF), la finalul primei ediții a proiectului de clasificare a centrelor de copii și juniori din fotbalul amator din România.

Astfel, muncă depusă cu atâta profesionalism, dăruire prin sacrificiu și abnegație, a fost răsplătită de către forul oficial și administrativ al fotbalului din România.

Alături de Metalurgistul Cugir, aceeași distincție a fost primită și de CS Universitar Alba Iulia. Din cele 107 cluburi care s-au înscris în acest program, 67 au depus dosarele necesare pentru evaluare.

Rezultatele finale arată că două cluburi au obținut distincția GOLD, 11 au primit SILVER, 28 au fost încadrate în categoria BRONZE, iar 26 au fost clasificate la categoria 4.

Prin respectarea standardelor de evaluare, cluburile pot beneficia de noi surse de finanțare, lărgirea bazei de selecție și, în final, descoperirea tinerelor talente din mediul rural, cu scopul de a le integra în fotbalul profesionist.

Dosarele cluburilor au fost depuse la Asociațiile Județene de Fotbal și, după verificarea acestora, experții sportivi din cadrul Departamentului Competiții al FRF au înmânat diplomele corespunzătoare fiecărei distincții.

Clasificarea centrelor de copii și juniori este valabilă pentru doi ani competiționali.

Obiectivele clasificării fotbalului amator:

– Creșterea nivelului fotbalistic din România prin sprijinirea formării și competiției pentru cei mai tineri jucători.
– Crearea unor standarde de calitate pentru centrele de copii și juniori, oferind părinților posibilitatea de a alege cel mai potrivit cadru pentru dezvoltarea talentului copiilor.
– Îmbunătățirea infrastructurii fotbalistice, asigurând condiții excelente pentru jucători și spectatori.
– Creșterea calității competițiilor organizate la nivel de copii și juniori.
– Stabilirea unor standarde clare privind personalul tehnic, facilitățile sportive, rezultatele și educația din centrele de copii și juniori.

Clasificarea își propune să asigure o dezvoltare sigură și eficientă a pepinierelor fotbalului amator. Pentru Federația Română de Fotbal, îmbunătățirea activității centrelor de copii și juniori este esențială în vederea dezvoltării fenomenului fotbalistic din România.

Investițiile în infrastructură și educație vor contribui la crearea unui cadru adecvat pentru descoperirea și promovarea talentelor, sprijinind astfel performanțele echipelor naționale.

Sorin Giurca


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Sport

Metalurgistul Cugir are imn, compus de cugireanul Grațian Tomescu

cugirinfo.ro

Publicat

în

Metalurgistul Cugir, grupare de tradiție a fotbalului din Transilvania are imn conpus de un suporter, un cugirean.

„Clubul Metalurgistul Cugir aduce prin această cale, mulțumiri și îi este recunoscător domnului Gratian Tomescu, pentru realizarea unui imn dedicat echipei noastre și a clubului din orașul său de suflet. Mulțumim, Grațian!”, a anunțat echipa „roș-albastră”

Este o inițiativă de apreciat a autorului, pentru echipa din orașul natal, Mertalurgistul Cugir fiind un club înființat în 1939, care a activat mai bine de două decenii în Divizia B.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir