Sport
Pas cu dreptul, în returul de campionat, pentru formaţia lui Călin Moldovan: Metalurgistul Cugir – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic 2-0 (0-0)
Metalurgistul Cugir a învins pe Nuova Mama Mia Becicherecu Mic în runda innaugurală a returului Ligii a 3-a, scor 2-0 (0-0).
Alexandru Preda a înscris în minutele 79 și 89, la debutul la noua echipă, din postura de rezervă.
Inspirația lui Călin Moldovan a dus la „dubla” de trei puncte a unei rezerve, în fața unui oponent ce s-a mărginit la o defensivă continuă.
Nou-venitul Al. Preda a spart gheața în minutul 79, cu un șut la semiînălțime din 14 metri, salvând o victorie ce părea la un moment dat sub semnul pericolului. Intrat în teren de numai 11 minute, juniorul împrumutat de la CSM Rm. Vâlcea a reușit să spargă gheața și să tranșeze soarta unui joc ce devenise dificil, formația lui Moldovan intrând în criză de timp. Tot el a marcat golul ce a liniștit apele în minutul 89, când a punctat din poziție favorabilă după o pasă venită de la Cîrstean, un alt nou intrat.
• Start cu dreptul în retur pentru ocupanta locului secund, Cugirul rezolvând ecuația în finalul partidei.
Nici în cele mai negre vise „roș-albaștrii” nu-și imaginau că vor păși fals în prima reprezentație internă, în fața fanilor, că nu vor adăuga trei puncte în zestrea cursei pentru atacarea promovării, tremurând însă până în ultimele 10 minute.
Dezamăgitoare evoluție a cugirenilor la prima reprezentație internă. Actul întâi a fost fad, fără acțiuni periculoase, Metalurgistul amenințând serios buturile adverse doar în min. 31, când lobul lui Iovu peste portar a fost scos de un apărător din preajma liniei porții.
Exasperat, Călin Moldovan face două schimbări la pauză, trimițându-i în luptă pe Șuteu și Cârstean, însă prestația proprie echipei nu se îmbunătățește, meciul fiind unul anost, fragmentat, între cele două careuri.
Metalurgistul nu a găsit soluții, nu a avut luciditate la construcție, păcătuind prin acțiuni lente ce l-au dus în pragul crizei de nervi pe Călin Moldovan.
Echipe: Metalurgistul: Tiut – Bold, Letan, Șt. Radu, Huțanu – Chelaru, Piko (46, Șuteu), Necșulescu, Iovu (68, Al. Preda) – I. Radu (46, Cîrstean), Itu (70, G. Goronea); rezerve Dragotă – M. Neagu, Petricău.
Nuova: A. Culda – A. Mărginean, Telescu (cpt, ce a purtat nr. 1 pe tricou), Muscă (66, Centea), Oancia (81, Baban), Niță, Silaghi, V. Luță, Negruț, Ardelean (39, Jichici), Bîrză. Rezerve Miklos,Tăbăcaru, Filip. Antrenor Cosmin Stan.

Sport
Cugireanul Robert Paștiu a câștigat turneul international nivel Platinum din Mamaia, la „Tenis 10”
Tenismenul Robert Paștiu din Cugir în vârstă de 8 ani, pregatit de catre antrenorul Lucian Rada, a participat sâmbătă, 21 iunie 2025, la Turneul internațional de tenis de câmp pentru juniori desfășurat la Mamaia.
De data aceasta, Robert a jucat și a învins sportivi din România, Bulgaria, Rusia, Turcia, Ucraina și Republica Moldova. Competiția a avut loc în cadrul Campionatului National „Tenis 10”, categoria mingi portocalii, unde sportivul cugirean a obținut locul 1 in grupe si locul 2 general.
Familia sportivului a ținut să mulțumească pentru susținere „Clubului Sportiv Autosally” – Calin Salistean si antrenorului Lucian Rada pentru profesionalism.
Felicitări jucătorului și antrenorului său pentru performanța obținută și urări de mult succes în competițiile viitoare!
Constantin PREDESCU
Sport
Metalurgistul Cugir s-a despărțit de trei jucători. Ciprian Pahone, revine în conducerea „roș-albaștrilor”
Metalurgistul Cugir reprezintă cea mai longevivă divizionară terță din Alba, „roș-albaștrii” promovând pe a treia scenă fotbalistică în urmă cu 12 ani. Cugirenii au încheiat sezonul pe locul 2 în play-out, iar obiectivele în viitorul campionat vor fi unele mai îndrăznețe. Asta, întrucât, în conducerea echipei de seniori a revenit, după câțiva ani, Ciprian Pahone.
Astfel, gruparea de sub Drăgana va începe, la toamnă, a 13-a stagiune consecutivă în Liga 3, avându-l pe banca tehnică tot pe Lucian Itu (46 de ani). Acesta, un simbol al fotbalului cugirean, a fost instalat în funcția de antrenor principal în 2019, în urmă cu 6 ani, și este cel mai vechi antrenor în funcție din județ (asta chiar dacă nu figurează ca antrenor principal în acte, unde apare Ion Ilie, posesor al licenței A UEFA).
În această perioadă se poartă tratative pentru întărirea lotului, asta pentru a ridica ștacheta, respectiv o calificare în play-off, unde a mai fost în urmă cu două sezoane. Nu sunt departe vremurile în care Metalurgistul Cugir a fost prezentă la barajele semifinale de promovare, în 2021 cu SCM Zalău și în 2022 cu Minaur Baia Mare, ambele pierdute.
Reunirea lotului este prevăzută peste o lună, mai precis în 14 iulie, pregătirea care se desfășoară pe plan local incluzând și un cantonament centralizat. Pe lângă portarul Herlea (plecat la CSM Unirea Alba Iulia), cugirenii au încheiat conturile și cu R. Păcurar și Onaci, dar cu singuranță vor mai fi și alte plecări, asta în funcție și de jucătorii care vor fi înregimentați în această vară.
Sport
Alergătorii cugireni Vasile Hârjoc și Gheorghe Hăprean, primii la Campionatul Național de Cros pentru Atleți Masters
Recent, la Cocorăștii Mislii – Județul Prahova, a avut loc Campionatul Național de Cros pentru Atleți Masters, competiție la care au luat parte sportivi din toate zonele tării, pe categorii de vârstă de la +35 pana la +90 ani – feminin și masculin.
Distanța de parcurs a fost de 8 km pentru atleții de la categ. +35 pana la categ. +65 ani inclusiv și de 6 km peste vârstă de +70 ani .
Din județul Alba au participat atleti de la C.S. „Metalurgistul” Cugir (antrenor prof. Gheorghe Hăprean) prin alergătorii: Călin Morar – categ. +35 ani – proba 8 km – locul II; Călin Giurgiu Iosif – proba 8 km – locul III – categ. +45 ani; Gheorghe Hăprean – proba 8 km, locul I – categ. +60 ani și Vasile Hârjoc – proba 6 km – timpul obtinut 32 min. 21 sec. – locul I la categ. +70 ani.
De la C.S. „Mica Romă” Blaj a participat Adrian Deac – categ. +45 ani – locul II, iar C.S.M.Unirea Alba Iulia l-a avut reprezentant pe Ilie Cioca – categ. +80 ani – proba 6 km, timpul obținut 35 min. 25 sec. – locul I.
În zilele de 4 și 5 iulie 2025, la Stâna de Vale – jud. Bihor va avea loc Campionatul Național de Alergare Montană și etapa de cupă europeană, probele fiind de 11 km și 33 km cu diferența pozitivă de nivel de 1350 m.
Constantin PREDESCU
-
Mondenacum 11 luni
Mesaje de Sfânta Maria 2024. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 2 luni
Când pică Paștele ortodox și cel catolic 2026, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Din judeţacum 2 luni
MESAJE de Sfântul Gheorghe 2025. SMS-uri, urări şi felicitări pe care le poţi transmite celor dragi de ziua numelui | cugirinfo.ro
-
Administraţieacum 9 luni
Premiu simbolic oferit de Primărie unor societăți comerciale din Cugir, cu prilejul aniversării a 225 de ani de tradiție industrială a orașului
-
Mondenacum o lună
Sfinții Constantin și Elena 2025. FELICITARI, MESAJE și URARI pentru cei care își sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Sportacum 6 luni
Triumf pentru șahiștii de la Metalurgistul Cugir, la „Cupa de Iarnă” desfășurată la Sibiu
-
Din judeţacum 2 luni
Când sunt Floriile Ortodoxe și Catolice în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Sportacum 8 luni
„Roș-albaștrii” – remiză externă, după un meci nebun: ACS Mediaș – Metalurgistul Cugir 2-2 (0-0)