cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir

Acasă » Sport » Opric lider la finalul sezonului regulat: Metalurgistul Cugir – Unirea Jucu 3-2 (2-1)

Publicat în 05.04.2014 la ora 19:08

metalurgistul-cugir-unirea-jucuMetalurgistul Cugir a învins în această după-amiază Unirea Jucu pe propriul teren, în etapa a 21-a a Ligii a 3-a, scor 3-1 (2-1) şi a realizat astfel a 7-a victorie consecutivă, ajungând la al 10-lea meci fără eşec. Golurile au fost marcate de Cîrstean (24, 29), Iul. Cristea (54), respectiv fostul zlătnean C. Suciu (8, ce a deschis scorul) şi R. Stan (68).

Trupa lui Opric este lider la finele sezonului regulat în Seria a 5-a, cu 42 de puncte, indiferent de rezultatele ultimei etape.

Metalurgistul: Lăncrănjan – Al.  Man, Şt. Radu, Schuller, A. Ianc (59, Trăşcan), Cl. Oara, Iul. Cristea, A. Cîmpean, G. Goronea (71, Tăban) – I. Radu (90+1, Iovănescu), Cîrstean (76, T. Tothăzan); rezerve Tiut – M. Neagu, Negură.

De fapt, gruparea clujeană i-a administrat echipei de sub Drăgana ultima înfrângere stagională, în luna octombrie a anului trecut. Deşi Marius Opric a hotărât să menajeze câţiva dintre oamenii săi de bază, printre care Tiut, Neagu, Negură, Trăşcan, Şuteu, Itu şi Potopea (suspendaţi), jucătorii utilizaţi la partida contra celor de la Unirea Jucu s-au ridicat la aşteptările publicului şi tehnicianului hunedorean. Oaspeţii au început mai tare partida şi au deschis scorul în minutul 8 prin Suciu după o neatenţie în defensiva Metalurgistului.

• Adrian Cîrstean a ajuns la al 16-lea gol în acest sezon

După golul Unirii Jucu, oaspeţii nu au mai contat în atac şi trupa de sub Drăgana şi-a început forcing-ul ofensiv. După ce etapa trecută, golgeterul Adi Cîrstean a lipsit pe motiv că a fost suspendat, acesta a revenit în prima echipă şi a primit banderola de căpitan. Cîrstean a reuşit să egaleze la unu, în minutul 24 după un şut al mijlocaşului Goronea, deviat de ofensiva clujeană. Cinci minute mai târziu, Cîrstean a marcat cel de al 16-lea său gol în acest sezon cu o lovitură de cap imparabilă în urma unei centrări a lui Alexandru Man. Imediat după pauză,

Trupa lui Opric, din postura de nou-promovată a impresionat în acest sezon, terminat pe prima treaptă a ierarhie, cu speranţe de accedere în eşalonul secund. Runda de final a sezonului regulat reprezintă o deplasare la FC Zalău, vinerea viitoare, când Metalurgistul întâlneşte o echipă disperată pentru calificarea în play-off. În cazul unui rezultat pozitiv, Metalurgistul ar propulsa între primele 6 pe FC Municipal Baia Mare, situaţie care ajută foarte mult în prisma punctajului, echipa din Alba.