Rămâi conectat

Ştiri din zonă

Operațiune a Salvamont Alba și a jandarmilor montani, pentru salvarea unei familii rămasă blocată cu autoturismul pe un drum înzăpezit care coboară din Luncile Prigoanei către Cugir

Cugir INFO

Publicat

în

Salvamont Alba și jandarmii montani din Șugag au intervenit în cursul serii trecute pentru recuparerea unui autoturism rămas înzăpezit, pe un drum care coboară din Luncile Prigoanei către Cugir.

„Aseară, in jurul orelor 22:20, am fost solicitaţi sa intervenim ca forţă de sprijin în ajutorul jandarmilor montani de la Şureanu. Un autoturism înzăpezit. Problema a fost că în mașina erau trei persoane: tata, mama și copilul, iar afară erau -22° Celsius. Se aflau în zonă fără semnal la mobil. Căutând să intre în raza unui releu de telefonie mobilă și ţinând telefonul afară în frig, bărbatului i se reduce mult acumulatorul terminalului. Sună la 112, şi indică faptul ca a trecut de barajul Oaşa, pe lângă Mănăstirea Oaşa, vede o cabană închisă, cu două etaje și cu antenă parabolică și mai are 5 km până în Luncile Prigoanei. Că aşa i-a spus lui, Waze-ul…

Și îi moare telefonul. Căutat fără succes timp de aproape 2 ore în locul în care a precizat ca se află, a sunat din nou de pe telefonul soţiei şi a reușit să trimită un share-location. Trecuse prin, și de Luncile Prigoanei, prin, și de Poarta Raiului, și o luase pe drumul închis, înzăpezit, care coboară spre Cugir. Asta chiar dacă observase că nu erau urme de trecere a masinilor, drumul nu era curățat de zăpadă, totul se termină acolo. Noaptea, iarnă la -22° Celsius, prin zăpadă, dezorientat. Dar dacă aşa zice Waze-ul…

Salvamontiștii împreună cu jandarmii montani s-au deplasat cu snowmobilele si au folosit lopețile de avalanșă pentru a deszapezi autoturismul. Au reușit sa îl întoarcă, sa poată urca înapoi la drumul practicabil.

Fără sa zică Waze-ul!”, au transmis reprezentanții Salvamont Alba.




Publicitate
Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ştiri din zonă

O femeie de 42 de ani a ajuns la spital, în urma accidentului rutier petrecut ieri seară la intersecția dintre DN 7 și DJ 704

Cugir INFO

Publicat

în

La data de 23 iunie 2026, în jurul orei 19.14, polițiștii Serviciului Rutier au fost sesizați cu privire la faptul că, pe DN 7, a avut loc un eveniment rutier.

Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că un tânăr, în vârstă de 21 de ani, din localitatea Pianu, în timp ce conducea un autoturism pe DN 7, pe direcția de mers Sebeș-Cugir, la intersecția cu DJ 704, nu ar fi acordat prioritate de trecere unui autoturism condus de o femeie, în vârstă de 42 de ani, din Municipiul Alba Iulia, intrând în coliziune cu aceasta.

În urma evenimentului rutier, conducătoarea auto a suferit leziuni corporale, fiind transportată la Spitalul Orășenesc Cugir pentru îngrijiri medicale de specialitate.

Conducătorii auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.




Citește mai mult

Ştiri din zonă

Coliziune între două autoturisme, la intersecția dintre DN 7 și DJ 704

Cugir INFO

Publicat

în

Pompierii militari din Sebeș au fost solicitați să intervină, marți seara, pentru asigurarea masurilor specifice și prim ajutor medical după ce două autoturisme au intrat în coliziune la intersecția dintre DN 7 și DJ 704.  

„Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical la un accident rutier produs pe DN 7, intersectia cu DJ 704 către orasul Cugir. În accident sunt 2 auto implicate, fară persoane încarcerate. Forte alocate: 1 x autospecială de stingere cu apă și spumă și 1 x echipaj de prim ajutor”, a transmis ISU Alba.




Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir