Rămâi conectat

Actualitate

O persoană care traversa regulamentar strada, la intersecția dintre străzile Victoriei și Tineretului, accidentată de un autoturism

cugirinfo.ro

Publicat

în

O persoană care era angajată în traversarea străzii, pe trecerea de pietoni, ar fi fost surprinsă și accidentată de un autoturism, condus de un bărbat de 35 de ani.

Evenimentul s-a petrecut la intersecția dintre strada Victoriei cu strada Tineretului, din Cugir. Persoana este transportată la spital, în vederea acordării de îngrijiri medicale de specialitate.

UPDATE: Joi, 14 decembrie 2023, în jurul orei 08.00, un bărbat de 36 de ani, din Cugir, în timp ce conducea un autoturism, pe strada Victoriei din Cugir, a surprins și accidentat un tânără de 15 ani, care era angajată în traversarea străzii pe trecerea de pietoni.

În urma accidentului, minora a suferit leziuni corporale ușoare și a fost transportată la spital.

Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Spitalul Orășenesc Cugir își continuă dezvoltarea prin intermediul fondurilor europene

cugirinfo.ro

Publicat

în

Proiectul „Guvernanță digitală eHealth și interoperabilitate în cadrul Spitalul Orășenesc Cugir” care a fost implementat în urmă cu un an, valorând aproape 1.500.000 lei, a ajuns la stagiul intermediar de realizare.

După finalizarea proiectului, pacienții și aparținătorii lor vor putea avea acces în timp real la progresele constante, care se fac cu privire la tratarea evenimentului medical pentru care au fost ajuns la spital. Acest proiect a fost câștigat, prin inițiativa Spitalului Orășenesc Cugir, pentru Investiții în sistemele informatice și în infrastructura digitală a unităților sanitare publice, în cadrul PNRR.

Prin realizarea proiectului preconizăm schimbări de substanță în următoarele direcții strategice:

– Îmbunătățirea rețelelor de comunicații;
– Implementarea și/sau îmbunătățirea software-ului clinic și a interoperabilității;
– Implementarea și/sau îmbunătățirea software-ului non-clinic și a interoperabilității;
– Automatizarea și eficientizarea fluxurilor de lucru, în beneficiul unui sistem bine structurat și optimizat;
– Creșterea gradului de satisfacție al pacienților care vor beneficia de îngrijire medicală;
– Îmbunătățirea capabilităților interne de administrare a pacienților și a evenimentelor medicale;
– Automatizarea proceselor interne sunt consumatoare de timp și care necesită multă activitate manuală;
– Creșterea gradului de interconectivitate și interoperabilitate atât intern, în cadrul spitalului, cât și cu alte unități medicale;
– Creșterea nivelului de securitate și confidențialitate a datelor.

Managerul Spitalului, Florin Arion, a declarat că își dorește ca „proiectul să aibă un impact pozitiv asupra încrederii pe care pacienții o vor avea în ceea ce privește serviciile medicale de care au beneficiat, în perioada cât au fost internați în spital sau au fost programați în diverse structuri ale acestuia.”


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Tânăr de 20 de ani din Cugir reținut de polițiști, după ce a agresat un bărbat pe strada Alexandru Sahia și i-a furat banii, cardurile bancare și telefonul mobil

cugirinfo.ro

Publicat

în

La data de 16 februarie 2025, polițiștii din Cugir au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de un tânăr de 20 de ani, din orașul Cugir, bănuit de săvârșirea infracțiunii de tâlhărie.

Polițiștii din Cugir au fost sesizați, în după-amiaza zilei de ieri, 16 februarie 2025, de către un bărbat de 50 de ani, din Cugir, cu privire la faptul că ar fi fost victima unei infracțiuni de tâlhărie.

Din verificările efectuate de polițiștii din Cugir, a reieșit că, la data de 16 februarie 2025, în jurul orei 15.00, în timp ce se afla pe strada Alexandru Sahia din orașul Cugir, bărbatul de 50 de ani ar fi fost abordat de un tânăr care, profitând de faptul că bărbatul de 50 de ani se afla sub influența băuturilor alcoolice, l-ar fi agresat fizic și i-ar fi sustras suma de 1.400 de lei, două carduri, precum și telefonul mobil.

La scurt timp, polițiștii l-au identificat pe tânărul de 20 de ani, din Cugir, fiind luată măsura reținerii preventive.

În cursul zilei de azi, 17 februarie 2025, acesta va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, în vederea dispunerii măsurilor legale.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Incendiu la acoperișul unei case de pe strada Simion Bărnuțiu. Intervin pompierii militari din Sebeș și SVSU Cugir

cugirinfo.ro

Publicat

în

Pompierii militari din Seneș și SVSU Cugir au fost solicitați să intervină, sâmbătă după-amiază, pentru localizarea și stingerea unui incendiu izbucnit la acoperișul unei case situate pe strada Simion Bărbuțiu, din orașul Cugir.

„Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru stingerea unui incendiu în orașul Cugir, str. Simion Barnutiu. Din informațiile primite de la apelant incendiul se manifestă la acoperișul unei locuințe. Forțele alocate: 1 x ASAS, 1 x EPA si SVSU Cugir”, a transmis ISU Alba.

UPDATE: „Incendiul a fost stins. A ars funinginea din interiorul unui coș de fum”, a mai transmis ISU Alba.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir