Rămâi conectat

Ştiri din zonă

O întreagă familie din Săliștea a decedat, într-un teribil accident rutier petrecut pe Valea Oltului

Cugir INFO

Publicat

în

Un accident rutier mortal a avut loc astăzi, 22 august 2022, pe Valea Oltului, unde o întreagă familie din comuna Sășitea, a decedat, în urma unei coliziuni între autoturismul acestora și un TIR.

Aceștia se deplasau, în concediu către mare. P.R. (34 ani) și P.A. (31 ani) erau căsătoriți de puțină vreme și aveau un copil de un 1 an și 3 luni.

Din primele cercetări efectuate reiese că șoferul unui autoturism condus spre Vâlcea, din cauze care urmează a fi stabilite, a pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune frontală cu un ansamblu T.I.R. condus regulamentar spre Sibiu.

Din păcate, impactul a dus la decesul celor trei ocupanți ai autoturismului, conducator auto de 34 de ani, soția acestuia, 31 de ani și fiul acestora, 1 an si 3 luni, din comuna Săliștea, județul Alba.

Ansamblul T.I.R. era condus de către un bărbat în varstă de 45 de ani, din județul Dâmbovița.

Cercetările continuă în vederea stabilirii cauzei producerii accidentului.

UPDATE 1: „Accident rutier deosebit de grav pe Valea Oltului, DN 7, km. 240+100, la limita cu judeţul Vâlcea, trafic blocat total. Este vorba despre o coliziune frontală între un ansamblu T.I.R. şi un autoturism”, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu, Elena Welter.

Trei persoane, între care și un copil, au decedat pe loc.

„Accident rutier autoturism cu T.I.R. pe DN 7, Lăzaret, limita cu judeţ Vâlcea. Forţe mobilizate: 2 autospeciale SMURD dintre care una cu medic, 1 autospecială descarcerare, 1 autospecială de stingere şi 1 echipaj SAJ”, a transmis ISU Sibiu.

UPDATE 2: Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române a informat ca în jurul orei 12.40, circulația rutieră a fost reluată pe ambele sensuri de mers ale DN 7, la kilometrul 240+100 de metri, în zona localității Lazaret, județul Sibiu, unde s-a produs o coliziune frontală între un autoturism care a pătruns pe contrasens și un TIR. Evenimentul s-a soldat cu 3 victime (2 adulți și un minor de 1 an), care au decedat pe loc. În continuare valorile de trafic se mențin ridicate, fiind formae coloane de autovehicule pe ambele sensuri de mers.




Ştiri din zonă

Tânăr de 28 de ani din Șibot reținut de polițiști, după ce a agresat fizic un bărbat din Cugir

Cugir INFO

Publicat

în

Joi, 25 iunie 2026, polițiștii Secției 2 de Poliție Rurală Vințu de Jos au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 28 de ani, din comuna Șibot, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de lovirea sau alte violențe.

Din cercetările efectuate de polițiști, a reieșit că, la data de 21 iunie 2026, în urma unor discuții contradictorii, acesta ar fi agresat fizic un bărbat, în vârstă de 42 de ani, din Cugir, timp în care, profitând de neatenția celui din urmă, un alt bărbat, în vârstă de 47 de ani i-ar fi sustras, din interiorul autoturismului, cheia din contact și suma de 3.000 de lei.

Pe numele bărbatului de 47 de ani, a fost întocmit dosar penal, pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat.

 Cercetările sunt continuate.




Citește mai mult

Ştiri din zonă

Tânăr de 24 de ani din Blandiana reținut de polițiști, după ce a furat mai multe bunuri din două imobile din comună

Cugir INFO

Publicat

în

Joi, 25 iunie 2026, polițiștii Secției 2 de Poliție Rurală Vințu de Jos au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un tânăr de 24 de ani, din comuna Blandiana, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat.

Din cercetări a reieșit că, în perioada 14-21 iunie 2026, tânărul ar fi pătruns în curtea unui imobil, din comuna Blandiana, de unde ar fi sustras mai multe piese componente ale unui cazan de țuică, iar ulterior, ar fi pătruns prin efracție în interiorul unui imobil nelocuit, de unde ar fi sustras mai multe ustensile electrice, precum și instalația de cupru pentru încălzire a imobilului, cauzând un prejudiciu de aproximativ 5.000 de euro.

Bunurile sustrase ar fi fost valorificate, de către tânăr, la diferite centre de colectare a fierului vechi, de pe raza orașului Cugir și a municipiului Sebeș.

Ieri, 25 iunie 2026, pentru documentarea activității infracționale, polițiștii au pus în executare un mandat de percheziție domiciliară, în comuna Blandiana, fiind descoperite și ridicate mijloace de probă utile cauzei.




Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir