Rămâi conectat

Actualitate

Nicolae Ciucă vine mâine la Cugir, cu prilejul împlinirii a 225 de ani de existență a fabricilor din orașul de la poalele Drăganei

cugirinfo.ro

Publicat

în

Nicolae Ciucă, va fi prezent sâmbătă, 21 septembrie 2024 în orașul Cugir cu prilejul sărbătoririi a 225 de ani de existență a fabricilor din oraș. De asemenea, fostul premier al României va participa la manifestațiile organizate în cadrul festivalului „Toamna Cugireană”.

Anul acesta, Cugirul aniversează împlinirea a 225 ani de la înfiinţarea primei fabrici de oţel, atestând peste două secole de tradiţie şi valoare, perioadă care au făcut ca numele oraşului să fie recunoscut pe multe meridiane ale lumii, fiind sinonim cu calitate, seriozitate şi competenţă.

O mare citadelă a industriei româneşti care a făcut istorie şi cu care localnicii se mândresc, având în vedere investiţiile care au condus la modernizarea fabricaţiei de armament de infanterie, artilerie şi muniţie prin asimilarea de produse NATO.

Simultan se desfășoră și festivalul Toamna Cugireană, eveniment local dedicat zilelor orașului Cugir, unde vor avea loc ateliere dacice, expoziții ale artizanilor și a producătorilor locali, parade și concerte.

Programul vizitei

10.30 – 11.00 Vizită societatea Nova Grup – Cugir
Prezentarea produselor societății

11.00 – 12.00 Masa Rotundă cu tema: 225 de ani DE LA PRELUCRAREA OȚELULUI, LA PRODUCȚIA PENTRU INDUSTRIA DE APĂRARE
– Vor participa reprezentanți ai agenților economici din Cugir care activează în industria prelucrărilor metalice, prelucrări mecanice și fabricarea produselor pentru industria de aparare
– Prezentare produse UM Cugir

12.00 – 13.00 Participare la evenimentul local dedicat Zilelor oficiale ale Orașului Cugir – Festivalul Toamna Cugireană: Mândrie și Tradiție
– Vizita ateliere dacice, expoziții ale artizanilor, standuri producători locali


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Aproape 30 de ani de închisoare pentru bărbatul din Cugir acuzat de 11 infracțiuni de viol și agresiune sexuală

cugirinfo.ro

Publicat

în

Bărbatul din Cugir, judecat pentru săvârșirea a 11 infracțiuni de viol și agresiune sexuală, a fost condamnat la 29 de ani și 4 luni de închisoare. Victimele sale sunt șase fete minore, printre care și fiica sa. Într-un alt dosar, a primit 3 ani în regim de detenție pentru pornografie infantilă.

Un bărbat din Cugir judecat pentru săvârșirea infracțiunii de viol, victimele acestuia fiind șase fete minore, printre care și fiica sa, a fost condamnat la 29 de ani și 4 luni de închisoare. Hotărârea Judecătoriei Alba Iulia a fost contestată la

Curtea de Apel, unde procesul va demara în luna august. Ioan Claudiu H. (43 ani) a fost condamnat pentru 11 infracțiuni de viol, agresiune sexuală și corupere sexuală a minorilor. Pedeapsa este foarte apropiată de cea mximă, în afară de închisoare pe viață, care poate fi aplicată în sistemul judiciar românesc.

Dosarul s-a judecat de două ori pe fond, inițial, Judecătoria Alba Iulia aplicând o pedeapsă de 21 de ani de închisoare. În rejudecare s-a decis pedeapsa cea mai grea, de 10 ani, la care s-a adăugat o treime din restul celorlalte pedepse, respectiv 19 ani și 4 luni, rezultând 29 de ani și 4 luni după gratii.

Bărbatul a primit pentru toate cele 11 infracțiuni un total de 68 de ani de închisoare, dar prin procedura de contopire prevăzută de legislația penală s-a ajuns la pedeapsa menționată. Faptele au avut loc în perioada 2016 – 2023.

O mamă a sesizat autorităţile după ce fiica ei i-a mărturisit că a fost abuzată sexual de bărbat în urmă cu câţiva ani. După plângerea formulată de mama fetiţei, autorităţile au extins ancheta şi au descoperit că suspectul are la activ zeci de agresiuni sexuale. Una dintre victime, de exemplu, a fost agresată de 30 de ori.

Bărbatul a mai fost judecat și pentru infracțiunea de pornografie infantilă. În acest caz, procesul a fost finalizat pe 2 iulie 2025, la Curtea de Apel Alba Iulia. La momentul perchezițiilor efectuate de anchetatori, în 2022, s-a descoperit în telefoanele, sisteme de memorie și în calculatorul acestuia circa 1.800 de imagini indecente cu minore.

„S-a reţinut în esenţă în sarcina inculpatului faptul că în perioada 26.05.2016 – 19.05.2023, a produs, a stocat și a deținut, atât în format hârtie cât și în format digital, pe mai multe sisteme informatice / suporturi de stocare a datelor informatice, materiale pornografice cu minorii (…) și o altă persoană de sex feminin minoră, neidentificată până în prezent”, a susținut procurorul în rechizitoriu.

Trei dintre victimele acestuia, care s-au constituit părți civile, ar urma să primească daune morale în valoare totală de 32.000 de euro. Astfel, două dintre victime vor primi câte 10.000 de euro, iar o a treia suma de 12.000 de euro.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

COD PORTOCALIU de caniculă în zona Cugirului, de vineri 4 iulie (ora 10.00) și până sâmbătă 5 iulie (ora 10.00)

cugirinfo.ro

Publicat

în

Codul Portocaliu de disconfort termic deosebit de accentuat valabil în 4 iulie, ora 10.00 pana în 5 iulie, ora 10.00, în zona Cugirului. Astfel, se vor înregistra temperaturi maxime între 37 și 40 de grade.

Vă rugăm să fiți precauți și să luați măsuri pentru a vă proteja sănătatea.

Pentru siguranța dumneavoastră, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „UNIREA” al județului Alba recomandă respectarea următoarelor măsuri:

– Evitați aglomerația, efortul fizic intens și expunerea prelungită la soare!
– Evitați expunerea prelungită la soare!
– Purtați pălării de soare și haine lejere de culori deschise!
– Consumați suficientă apă pentru a vă hidrata corespunzător! Evitați consumul băuturilor alcoolice!
– Consumați fructe și legume proaspete!
– Evitați deplasările la orele de vârf; dacă totuși este necesar, deplasați-vă prin locuri umbrite și faceți repaus.

De asemenea, pe cât posibil, păstrați legătura cu persoanele în vârstă, rudele, vecinii sau bolnavii cronici.

La cel mai mic semn privind înrăutățirea stării de sănătate, contactați medicul de familie.

În caz de nevoie, apelați numărul unic pentru apeluri de urgență 112.

 


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Bărbat de 37 de ani din Cugir reținut de polițiști, după ce a furat un telefon mobil și bani din incinta unei societăți comerciale

cugirinfo.ro

Publicat

în

Miercuri, 25 iunie 2025, polițiștii din Cugir au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de 37 de ani, din Cugir, bănuit de săvârșirea a două infracțiuni de furt.

Din cercetările efectuate de polițiști, a reieșit că, la aceeași dată, în jurul orei 08.30, ar fi sustras, din incinta unei societăți comerciale din Cugir, un telefon în valoare de 1.300 de lei.

Ulterior, în jurul orei 09.15, în calitate de pasager într-un autoturism care funcționează în regim de taxi, ar fi sustras telefonul conducătorului auto.

În cursul zilei de azi, 26 iunie 2025, bărbatul de 37 de ani va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, pentru dispunerea măsurilor legale.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir