Rămâi conectat

Sport

Metalurgistul Cugir s-a înțeles cu atacantul Ionuț Cîrloanță

Cugir INFO

Publicat

în

Atacantul Ionuț Cîrloanță, în vârstă de 21 de ani, s-a înțeles cu Metalurgistul Cugir, după ce s-a despărțit de CSM Unirea Alba Iulia. După toate probabilitățile va semna un contract valabil pentru un sezon și jumătate, având și acceptul divizionarei secunde CSC Șelimbăr, de care aparține.

Ajuns la începutul anul în “alb-negru” după ce a evoluat la Unirea Ungheni, masivul vârf de atac a punctat de 4 ori în actuala stagiune. Este o mutare extrem de importantă pentru formația antrenorului Lucian Itu, nevoit să intre în ofensivă în această toamnă (a marcat în remiza de la Ungheni) pentru a suplini lipsa unui atacant veritabil, Metalurgistul improvizând în respectivul post cu mijlocașii Mihai Udrea sau Marcel Domșa.

Metalurgistul Cugir, cea mai bine clasată dintre echipele din Alba va începe antrenamentele în 23 ianuarie 2023, iar după o săptămână de reacomodare la efort va fi un stagiu de 14 zile de cantonament centralizat la domiciliu. Sunt sigure plecările lui Jisa și Căt. Pop (veniți în vară), iar după toate probabilitățile apărătorul albaiulian Ionuț Grozav va reveni la Unirea Alba Iulia (este dorința sa, deși mai are contract un an și jumătate cu Metalurgistul).

• Portar de 15 ani!

Primul joc de verificare va fi acasă, cu Viitorul Vama Seacă, sâmbătă, 27 ianuarie, mai fiind prevăzute partide test cu CSC Șelimbăr (7 februarie), o dublă cu Retezatul Hațeg și posibil un meci cu CFR Cluj II. În altă ordine de idei, cugirenii vor să dea credit tinerilor din propria pepinieră, după modelele numite Perjeriu, S. Itu, Bura sau N. Lazăr (a mai fost și Andriuc care însă a renunțat la fotbal din motive școlare). Următorul nume pe listă este acela a portarului Ianis Herlea (născut în 2008), care va fi cooptat în efectiv și are șanse să debuteze în primăvară pe a treia scenă fotbalistică. Asta în condițiile în care în următorul campionat din Liga 3 condiția obligatorie a jucătorilor Under va fi mult mai dificilă, mizându-se pe doi fotbaliști din anul 2004 și unul din 2005, conform ultimelor reglementări ale Federației Române de Fotbal.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Sport

„Roș-albaștrii”, la prima înfângere din actuala ediție de Liga a 3-a: Metalurgistul Cugir – Unirea Sântana 1-2 (0-1)

Cugir INFO

Publicat

în

După ce în primele cinci etape acumulase maximul de puncte, Metalurgistul Cugir a suferit vineri, prima înfrângere din actuala ediție de Liga a 3-a, 1-2 (0-1) cu Unirea Sântana, echipă ce venea după două înfrângeri consecutive.

Cum s-au marcat golurile:

0-1 (min. 22):  Nica centrează din stânga și Darius Felea marchează cu capul din 6 metri.

0-2 (min. 56): Pașca pasează peste apărare și Ciprian Rus îl execută pe portarul gazdelor din 9 metri.

1-2 (min. 64): Florin Bura reduce scorul cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Vitinha.

Au evoluat formațiile:

Metalurgistul Cugir: Berța – Tăban, S. Itu, Liubashov, Kiraly (46 Vitinha) – Pahone (60 Mihăilă), Mâlnă (60 Păcurar) – Udrea, Petra, Goronea (72 Trif) – Agbomoniyi (60 Bura).

Unirea Sântana: R. Rusu – Felea, Pașca, Petruț, Nistor, Vlad – Susan, Oancia – Jinga (76 Clej), A. Nica (38 Muntean) – C. Rus (76 Dinu).


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Sport

„Roș-albaștrii”, maximum de puncte după cinci etape de Liga a 3-a: CIL Blaj – Metalurgistul Cugir 1-2 (1-1)

Cugir INFO

Publicat

în

Metalurgistul Cugir își continuă marșul triumfal din acest start de stagiune, cu a cincea victorie la rând, 2-1 (1-1) în deplasare cu CIL Blaj, în derby „de Alba”. Elevii lui Lucian Itu se mențin în fotoliul de lider al Seriei a VII-a, cu maximum de puncte, după cinci etape disputate,

Cugirenii, fără Petra, Agmomoniyi sau P. Pahone în primul unsprezece, au deschis scorul prin căpitanul Șaucă (12), iar blăjenii au egalat prin Nai (20), ambii marcatori părăsind terenul din motive medicale. După pauză, G. Goronea (57) a readus avantajul în tabăra „roș-albaștrilor”, cu prima sa reușită stagională. „Roș-albaștrii” au realizat o a treia victorie externă împotriva combatantelor din Alba, dând un adevărat test al maturității în „Mica Romă”. La final tensiunea și-a spus cuvântul, iar președintele gazdelor Augustin Damian a protestat la adresa arbitrilor.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Sport

Atletul cugirean Vasile Hârjoc, primul la Campionatul Național de Alergare pe Șosea

Cugir INFO

Publicat

în

Duminica, 21 septembrie 2025 în București a avut loc Campionatul Național de Alergare pe Șosea, în același timp cu Crosul Arenelor.

Startul s-a dat din fața stadionului „Arcul de Triumf” iar finișul a avut loc la Arena Națională. În cadrul competiției a mai avut loc cursa scaunelor cu rotile și cursa de 2 km – „Famili Run”.

Evenimentul a mobilizat peste 2.000 de alergători din întreaga țară. Județul Alba a fost reprezentat la proba de 10 km de sportivii: Vasile Hârjoc – CS „Metalurgistul” Cugir (antrenor prof. Gheorghe Hăprian) – timpul obținut 48 min. 35 sec. locul ocupat I – la categ. M-70 ani; Ilie Cioca de la C.S.M. „Unirea” Alba Iulia , categ. M-80 ani, timpul realizat 53 min.33 sec. – locul ocupat I; Violeta Cârpaci, categ. F-40 ani, de la CS „Unirea” Alba Iulia, timpul 46 min.34 sec. – loc I; Călin Morar – CS „Metalurgistul” Cugir – timpul obținut 37 min. 03 sec. – locul V; Călin – Iosif Giurgiu de la CS „Metalurgistul” Cugir, categ. M-40 ani – timp 42 min. 01 sec. (a terminat cursa).

 

Constantin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir