Sport
Metalurgistul Cugir a înregimentat trei noi jucători: Trăşcan, I. Buta şi Grozoni (FC Hunedoara)
Marius Opric (39 ani), noul antrenor al CF Metalurgistul Cugir 1939 a condus ieri seară primul antrenament sub Drăgana, la cârma nou-promovatei în eşalonul terţ, Metalurgistul Cugir, înlocuindu-l pe Alexandru Kilin, care nu s-a înţeles cu gruparea cugireană pentru prelungirea contractului.
Fostul „principal” al FC Hunedoara nu a venit cu mâna goală la noua sa echipă, aducând deja trei jucători pe care i-a pregătit ediţia trecută lângă Furnale: Trăşcan (23 ani, mijlocaş stânga), I. Buta (25 ani, fundaş central) şi Grozoni (19 ani) – toţi foşti la FC Hunedoara, care urmează să se înţeleagă cu formaţia din Alba în privinţa noilor contracte.
• Coechipier la CF Cugir cu secunzii!
În stagiunea 2003-2004, portarul Marius Opric era component al lotului CF Cugir, formaţie ce a terminat pe locul secund în Liga a 3-a, cu un punct în urma liderului Unirea Sânnicolau Mare (o bătălie dură pentru promovare în care au fost angrenate şi Minerul Lupeni şi Inter Blaj). Din efectivul cugirean făceau parte acum un deceniu şi Şuvaina, Itu, Lăncrănjan, Şuteu sau Iovănescu, primii doi fiind acum „secunzii” lui Opric, dar şi jucători activi. „Pentru mine Metalurgistul Cugir este o provocare din toate punctele de vedere. Mi s-a prezentat un proiect serios, pe termen lung, se fac investiţii şi la baza sportivă, se vrea fotbal la Cugir”, a spus antrenorul Metalurgistului, echipă ce joi, 15 august, de „Adormirea Maicii Domnului” va susţine un meci amical, în deplasare, cu Retezatul Haţeg, echipa din localitatea natală. „Obiectivul nostru, în condiţiile unui sistem nou de campionat nou este clar: minimal, ne dorim să intrăm în play-off”, a spus Marius Opric. Liga a 3-a, ediţia 2013-2014 se va disputa sub forma a 6 serii a câte 12 echipe, cu play-off şi play-out şi va începe în 30 august, urmând ca miercuri, 14 august să fie stabilită componenţa seriilor şi ţintarul turului.
FOTO: ARHIVĂ

Sport
Cugireanul Robert Paștiu a câștigat turneul international nivel Platinum din Mamaia, la „Tenis 10”
Tenismenul Robert Paștiu din Cugir în vârstă de 8 ani, pregatit de catre antrenorul Lucian Rada, a participat sâmbătă, 21 iunie 2025, la Turneul internațional de tenis de câmp pentru juniori desfășurat la Mamaia.
De data aceasta, Robert a jucat și a învins sportivi din România, Bulgaria, Rusia, Turcia, Ucraina și Republica Moldova. Competiția a avut loc în cadrul Campionatului National „Tenis 10”, categoria mingi portocalii, unde sportivul cugirean a obținut locul 1 in grupe si locul 2 general.
Familia sportivului a ținut să mulțumească pentru susținere „Clubului Sportiv Autosally” – Calin Salistean si antrenorului Lucian Rada pentru profesionalism.
Felicitări jucătorului și antrenorului său pentru performanța obținută și urări de mult succes în competițiile viitoare!
Constantin PREDESCU
Sport
Metalurgistul Cugir s-a despărțit de trei jucători. Ciprian Pahone, revine în conducerea „roș-albaștrilor”
Metalurgistul Cugir reprezintă cea mai longevivă divizionară terță din Alba, „roș-albaștrii” promovând pe a treia scenă fotbalistică în urmă cu 12 ani. Cugirenii au încheiat sezonul pe locul 2 în play-out, iar obiectivele în viitorul campionat vor fi unele mai îndrăznețe. Asta, întrucât, în conducerea echipei de seniori a revenit, după câțiva ani, Ciprian Pahone.
Astfel, gruparea de sub Drăgana va începe, la toamnă, a 13-a stagiune consecutivă în Liga 3, avându-l pe banca tehnică tot pe Lucian Itu (46 de ani). Acesta, un simbol al fotbalului cugirean, a fost instalat în funcția de antrenor principal în 2019, în urmă cu 6 ani, și este cel mai vechi antrenor în funcție din județ (asta chiar dacă nu figurează ca antrenor principal în acte, unde apare Ion Ilie, posesor al licenței A UEFA).
În această perioadă se poartă tratative pentru întărirea lotului, asta pentru a ridica ștacheta, respectiv o calificare în play-off, unde a mai fost în urmă cu două sezoane. Nu sunt departe vremurile în care Metalurgistul Cugir a fost prezentă la barajele semifinale de promovare, în 2021 cu SCM Zalău și în 2022 cu Minaur Baia Mare, ambele pierdute.
Reunirea lotului este prevăzută peste o lună, mai precis în 14 iulie, pregătirea care se desfășoară pe plan local incluzând și un cantonament centralizat. Pe lângă portarul Herlea (plecat la CSM Unirea Alba Iulia), cugirenii au încheiat conturile și cu R. Păcurar și Onaci, dar cu singuranță vor mai fi și alte plecări, asta în funcție și de jucătorii care vor fi înregimentați în această vară.
Sport
Alergătorii cugireni Vasile Hârjoc și Gheorghe Hăprean, primii la Campionatul Național de Cros pentru Atleți Masters
Recent, la Cocorăștii Mislii – Județul Prahova, a avut loc Campionatul Național de Cros pentru Atleți Masters, competiție la care au luat parte sportivi din toate zonele tării, pe categorii de vârstă de la +35 pana la +90 ani – feminin și masculin.
Distanța de parcurs a fost de 8 km pentru atleții de la categ. +35 pana la categ. +65 ani inclusiv și de 6 km peste vârstă de +70 ani .
Din județul Alba au participat atleti de la C.S. „Metalurgistul” Cugir (antrenor prof. Gheorghe Hăprean) prin alergătorii: Călin Morar – categ. +35 ani – proba 8 km – locul II; Călin Giurgiu Iosif – proba 8 km – locul III – categ. +45 ani; Gheorghe Hăprean – proba 8 km, locul I – categ. +60 ani și Vasile Hârjoc – proba 6 km – timpul obtinut 32 min. 21 sec. – locul I la categ. +70 ani.
De la C.S. „Mica Romă” Blaj a participat Adrian Deac – categ. +45 ani – locul II, iar C.S.M.Unirea Alba Iulia l-a avut reprezentant pe Ilie Cioca – categ. +80 ani – proba 6 km, timpul obținut 35 min. 25 sec. – locul I.
În zilele de 4 și 5 iulie 2025, la Stâna de Vale – jud. Bihor va avea loc Campionatul Național de Alergare Montană și etapa de cupă europeană, probele fiind de 11 km și 33 km cu diferența pozitivă de nivel de 1350 m.
Constantin PREDESCU
-
Mondenacum 11 luni
Mesaje de Sfânta Maria 2024. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 2 luni
Când pică Paștele ortodox și cel catolic 2026, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Din judeţacum 2 luni
MESAJE de Sfântul Gheorghe 2025. SMS-uri, urări şi felicitări pe care le poţi transmite celor dragi de ziua numelui | cugirinfo.ro
-
Administraţieacum 9 luni
Premiu simbolic oferit de Primărie unor societăți comerciale din Cugir, cu prilejul aniversării a 225 de ani de tradiție industrială a orașului
-
Mondenacum o lună
Sfinții Constantin și Elena 2025. FELICITARI, MESAJE și URARI pentru cei care își sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Sportacum 6 luni
Triumf pentru șahiștii de la Metalurgistul Cugir, la „Cupa de Iarnă” desfășurată la Sibiu
-
Din judeţacum 2 luni
Când sunt Floriile Ortodoxe și Catolice în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Sportacum 8 luni
„Roș-albaștrii” – remiză externă, după un meci nebun: ACS Mediaș – Metalurgistul Cugir 2-2 (0-0)