Actualitate
Măsuri stabilite de Spitalul orășenesc Cugir, pe perioada carantinei, pentru protecția bolnavilor care vin la spital pentru alte afecțiuni
“NOI suntem aici pentru VOI! VOI stați acasă pentru NOI!” este mesajul pe care medicii, asistentele, infirmierele și întregul personal al Spitalului Orășenesc Cugir îl transmit tuturor cugirenilor.
Cu toții sunt pregătiți să facă față urgențelor medicale pe care le pot avea oamenii în această perioadă, asigurându-i că iau toate măsurile care se impun pentru a împiedică răspândirea virusului COVID-19.
Conform strategiei județene de combatere a raspansirii noului coronavirus, activitatea spitalului este restrânsă, aspect care vizează siguranță personalului și al pacientului, deopotrivă, întrucât diminuează riscul că persoane infectate cu COVID-19 să ajungă pe secțiile spitalului.
În ceea ce privește activitatea de pe secțiile spitalului, această se limitează la cele 2 linii de garda – interne și chirurgie – care asigura permanentă 24 ore din 24. La serviciul de gardă – urgențe se prezintă doar cazurile de strictă necesitate care nu comportă amânări. Fiecare pacient care se prezintă în urgență, este trecut prin filtrul de triaj, unde i se aplică un chestionar de evaluare (dacă starea să permite acest lucru) și i se fac investigațiile preliminare care să înlăture riscul că pacientul să fie infectat cu covid.
În situația în care, din indiciile preliminare rezultă o posibilă contaminare a pacientului cu COVID-19, pacientul este transportat într un salon izolator, unde i se vor preleva probe în vederea testării și unde va rămâne până la aflarea rezultatelor testului. Dacă rezultatul testului este pozitiv, pacientul va fi tranferat către Spitalul Județean De Urgență din Alba Iulia – secția de boli infecțioase, respectiv Spitalul Municipal din Blaj, în funcție de diagnostic. Dacă rezultatul este pozitiv, pacientul este internat pe una din secțiile spitalului, în vederea acordării îngrijirilor medicale necesare.
Totodată, pentru a veni în sprijinul cetățenilor cu alte afecțiuni medicale, care necesită efectuarea obligatorie a unor analize de laborator – gen INR, TQ – Comitetul director al spitalului a stabilit posibilitatea de recoltare de probe în vederea efectuării analizelor de laborator, de luni până vineri între orele 10.00 – 11.00, la punctul de recoltare din apropierea rampei de acces ambulanță. Rezultatele probelor se vor elibera de la poartă de acces în incinta spitalului, a două zi între orele 11 – 13.
În ceea ce privește activitatea Policlinicii Spitalului Orășenesc Cugir, medicii își desfășoară activitatea DOAR TELEFONIC, zilnic de luni până vineri în următorul interval orar:
Actualitate
Porți larg deschise, la Centrul de Asistență și Recuperare pentru Persoane Vârstnice „LOTUS” Cugir
Porțile inimilor Lotusului sunt larg deschise mereu, tuturor, dar o dată pe an, în 15 mai, se face o sărbătoare din spiritul primitor al familiei Lotus.

„Azi, la cea de-a treia ediție, ne îndreptăm plini de recunoștință și respect, către toți oamenii minunați ai Cugirului care ne-au trecut pragul: Școala Gimnazială „Singidava”, clasa a II-a a Școlii Gimnaziale „Iosif Pervain”, Grădinița „Prichindel”, Centrul de zi pentru copii „Un Pas cu SPAS” – aflat în subordinea Direcției de Asistență Socială (DAS) Cugir, Codruța Bărbuș, Fanfara Cugir, Școală de Dans „Chirilă”, Interact Cugir și nu în ultimul rând, Clubul „Rotary Cugir Anima Mundi”, a declarat directorul executiv, ec. Silviu Samoilescu.
Pe parcursul mai multor ore s-au desfășurat activități intergenerationale, muzică, dans, mișcare, poezie: într-un cuvânt Bunăstare emoțională.
„Mulțumim pentru că, azi, alături de noi, primarul orașului Cugir, domnul Adrian Teban, a rezonat la unison cu Inocența, Experiența, Energia și Responsabilitatea sociala a familiei LOTUS”, relata ec. Silviu Samoilescu.
Potrivit directorului DAS, un rol major în organizarea acestui eveniment l-a avut coordonatoarea Centrului LOTUS, Asistent Social Carmen Sulincean.
„Lotusul își redeschide Porțile pentru voi, pentru a vă invita într-o lume în care conviețuiesc armonios Spiritul, Învățarea și Experiența”, a fost mesajul asist. Carmen Sulincean.
Reamintim că în cadrul centrului (înființat în 2005) serviciile furnizate integrat persoanelor care au împlinit vârsta de 65 de ani includ activități recreative și de socializare, activități de menținere a vitalității psihice si autonomiei personale, masaj, kinetoterapie, consiliere juridică, toate aceste servicii având drept scop crearea premiselor pentru îmbătrânirea activă.
Noul sediu se află situat în prezent, pe strada „Victoriei” nr. 5 (în locația fostului magazin „La Zaharie”) clădire modernizată și adaptată condițiilor corespunzătoare.
Constantin PREDESCU
Actualitate
Vineri, 15 mai 2025: Ziua Porților Deschise la Centrul „Lotus” din Cugir – Ediția a III-a
Direcția de Asistență Socială Cugir anunță că vineri, 15 mai 2026, de la ora 10.00, organizează cea de-a treia ediție a „Zilei Porților Deschise”, la Centrul de Asistență și Recuperare Persoane Vârstnice „Lotus” din Cugir.

„Lotusul își redeschide Porțile pentru voi, pentru a vă invita într-o lume în care conviețuiesc armonios Spiritul, Învățarea și Experiența. Vă invităm vineri, 15 mai 2026, de la ora 10.00, la Centrul Lotus din strada Victoriei, numărul 5, pentru a ne revedea, la noi acasă!”, au transmis reprezentanții Direcției de Asistență Socială Cugir.
Actualitate
Tânărul de 24 de ani din Cugir, depistat în timp ce conducea cu o alcoolemie de 1.06 mg/l, reținut de polițiști
Marți, 12 mai 2026, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Orașului Cugir au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un tânăr de 24 de ani, din Cugir, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.

• Informații de background:
La data de 12 mai 2026, în jurul orei 00.48, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Orașului Cugir au oprit, pentru control, pe strada Cetății din oraș, un autoturism condus de un tânăr, în vârstă de 24 de ani, din orașul Cugir.
În urma testării bărbatului cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 1,06 mg/l alcool pur în aerul expirat, fiind condus la spital pentru a-i fi prelevate mostre biologice.
-
Mondenacum 9 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 4 săptămâniCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2027, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 12 luniSfinții Constantin și Elena 2025. FELICITARI, MESAJE și URARI pentru cei care își sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Cugireniacum 7 luniFoarfeca, visul și scena: Drumul unui frizer din Cugir spre succesul internațional
-
Actualitateacum 7 luniMedicul cugirean Terezia Mureșan-Samoilescu a primit, la Berlin, premiul pentru studiul legat de modalitățile actuale de tratament ale plăgilor greu vindecabile
-
Actualitateacum o lunăMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Actualitateacum 6 luniStar Transmission a donat Cugirului o ambulanță complet echipată, destinată urgențelor sociale din oraș
-
Actualitateacum 6 luniMedic urolog nou, la Spitalul orășenesc Cugir
