Învăţământ - Cultură
Manifestare culturală în cadrul Colegiului Național „David Prodand” din Cugir, consacrată împlinirii a 116 ani de la nașterea „părintelui spiritual” al instituției de învățământ
La evenimentul organizat de conducerea colegiului (director – prof. Ionela Cozmescu), de profesorul de istorie Nicolae Băcilă și de profesoara Mariana Cunțan – reprezentant CDI, au luat parte elevi ai clasei a XI-a C din cadrul unității de învățământ.
Programul activităților a cuprins, o sesiune de comunicări științifice consacrată vieții și activității profesorului David Prodan, prezentarea de referate științifice, expoziție de carte cu opera scriitorului, recitări de poezie istorică, precum și o expoziție de pictură. Elevii: Bianca Radu, Amalia Oprița, Bogdan Kromek, au prezentat referate despre viața academicianului David Prodan, iar elevii: Monica Cetină, Alina Bogdan, Denisa Sas și Ana Enescu au vorbit despre opera istorică a reputatului profesor.
Tot astăzi, la Școala Ginazială „David Prodan” din Săliștea a avut loc o activitate în cadrul căreia a fost celebrată ziua de naștere a istoricului și la care au luat parte și reprezentanți ai Colegiului Național „David Prodan” Cugir.
Din prezentarea făcută de către profesorul Nicolae Băcilă, elevii au aflat că David Prodan s-a născut la 13 martie 1902, în satul Cioara (azi Săliştea), judeţul Alba și s-a stins din viaţă la 11 iunie 1992, la Cluj-Napoca. A avut o prodigioasă activitate didactică: arhivar(1938); bibliotecar principal, bibliotecar-şef la Biblioteca Centrală Universitară (1943-1948); profesor la Facultatea de Istorie a Universităţii clujene (1948-1962); şef de secţie la Institutul de Istorie Naţională Cluj-Sibiu (1943-1948); Şef de secţie la Institutul de Istorie şi Arheologie din Cluj (1948-1972); Membru corespondent (1948) şi titular al Academiei Române (1955); Preşedinte de onoare al ,,Centrului de Studii Transilvane” (1991-1992); Membru al Asociaţiei istoricilor Americani pe locul rămas liber la moartea lui Ferdinand Braudel.
Învăţământ - Cultură
Schimbare de directori la Liceul Tehnologic „Ion D. Lăzărescu” Cugir
Prin Decizie a Inspectoratului Școlar Județean Alba, directorul Liceului Tehnologic „Ion D. Lăzărescu” Cugir, prof. Ionuț Iancu și directorul adjunct – prof. Mihai Jurj – Școala Gimnazială „Iosif Pervain” (unitate arondată liceului tehnologic amintit) își pierd mandatele începând cu anul școlar 2026- 2027.

ISJ Alba, nu a explicat cauzele care au condus la această măsură, dar conform unor informații (pe surse) între Iancu și Jurj ar fi existat unele disensiuni (profesionale) care se perpetuau de mai multă vreme.
În locul acestora au fost numiți: Prof. Rodica Gălățeanu – prof. de Limba Română (la Liceul Tehnologic) și Mihaela Stoica – prof. de Biologie la (Școala „Iosif Pervain”)

Într-o postare pe pagina sa de facebook, prof. Ionuț Iancu consemnează:
„Niciodată nu voi putea să răsplătesc prin cuvinte încrederea celor care au muncit cu mine în echipă, în acești ani! Îmi voi încheia mandatul de director după aproape un deceniu la acest liceu și trebuie să mulțumesc pentru tot: colegilor ce m-au înțeles și i-am simțit aproape, partenerilor din oraș că nu m-au refuzat când am vrut să facem activități comune, agenților economici că m-au sprijinit, părinților, adulților și elevilor că au avut încredere în ceea ce facem concret la această școală!
Dacă un singur om a zâmbit mai mult și a avut încredere în locul unde eu am fost pus și a văzut altfel rolul educației și al managerului, cred că mi-am atins menirea, pentru toate timpurile ce le-am traversat.
Mă întorc cu normă întreagă la ceea ce știu să fac cel mai bine și pentru care m-am pregătit întreaga viață: să fiu profesor de română și să-i îndrum pe adolescenți pe cărările cunoașterii.
A fost o onoare pentru mine să reprezint acest liceu”
Constantin PREDESCU
Învăţământ - Cultură
Trei profesori ai Colegiului Național „David Prodan” Cugir și-au perfecționat competențele prin mobilități Erasmus+ în Croația
Recent, trei cadre didactice- Laura Diana Teban, Mihaela Stoica și Daniela Satmari –prof. la Colegiul Național „David Prodan” Cugir au participat la două cursuri de formare organizate în cadrul programului Erasmus+, desfășurate la Dubrovnik, de către furnizorul de formare Erasmus Courses Croatia, unul dintre cei mai apreciați organizatori de cursuri Erasmus+ pentru cadre didactice din Europa. Mobilitățile au fost realizate în concordanță cu obiectivele acreditării Erasmus ale colegiului și urmăresc creșterea calității procesului educațional prin dezvoltarea competențelor profesionale ale profesorilor.

Cadrele didactice au participat la cursurile „Sustainability in Education – Introducing Green and Eco-Lifestyles” și „Latest Digital, ICT & AI Solutions for Educators: Transform Teaching with Technology, ChatGPT, DeepSeek, Multimedia, Storytelling, Game-Based Learning & Smart Assessment Strategies”, programe care au abordat teme de actualitate privind educația pentru dezvoltare durabilă și integrarea tehnologiilor digitale și a inteligenței artificiale în procesul de predare-învățare.
Pe parcursul celor cinci zile de formare, profesorii au descoperit metode moderne de proiectare a activităților didactice, instrumente digitale și aplicații bazate pe inteligență artificială, tehnici de storytelling, învățare prin joc, evaluare inteligentă și modalități de promovare a unui stil de viață sustenabil în rândul elevilor.
„Activitățile desfășurate au avut un puternic caracter practic și colaborativ, oferind participanților oportunitatea de a experimenta direct resurse și strategii care pot fi adaptate la nevoile școlii.

Competențele dobândite în cadrul acestor mobilități vor fi valorificate în activitatea didactică de la clasă, contribuind la realizarea unor lecții mai interactive, mai atractive și mai eficiente. De asemenea, experiența acumulată va permite diversificarea ofertei educaționale a colegiului prin extinderea paletei de discipline opționale, adaptate provocărilor societății actuale și intereselor elevilor”, ne-a transmis Laura Diana Teban.
Potrivit doamnei profesoare, un alt rezultat important al participării la aceste cursuri îl reprezintă dezvoltarea unei rețele profesionale internaționale. Schimbul de experiență cu profesori din numeroase țări europene a facilitat stabilirea unor contacte valoroase, care pot constitui punctul de plecare pentru viitoare parteneriate educaționale, proiecte eTwinning și noi mobilități Erasmus+, contribuind la consolidarea dimensiunii europene a Colegiului Național „David Prodan”
„Prin participarea la astfel de programe de formare, Colegiul Național DP își reafirmă angajamentul de a investi în dezvoltarea profesională continuă a cadrelor didactice și de a oferi elevilor un act educațional modern, inovator și conectat la tendințele europene în domeniul educației”, a ținut să precizeze Laura Teban.
Constantin PREDESCU
-
Mondenacum 12 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 4 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2027, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Cugireniacum 9 luniFoarfeca, visul și scena: Drumul unui frizer din Cugir spre succesul internațional
-
Actualitateacum 10 luniMedicul cugirean Terezia Mureșan-Samoilescu a primit, la Berlin, premiul pentru studiul legat de modalitățile actuale de tratament ale plăgilor greu vindecabile
-
Actualitateacum 4 luniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Actualitateacum 9 luniStar Transmission a donat Cugirului o ambulanță complet echipată, destinată urgențelor sociale din oraș
-
Actualitateacum 9 luniMedic urolog nou, la Spitalul orășenesc Cugir
-
Mondenacum 4 luniMESAJE de PASTELE ORTODOX 2026. URARI și FELICITARI frumoase de Învierea Domnului | cugirinfo.ro