Rămâi conectat

Actualitate

Mâine, 21 octombrie 2022, la Cugir are loc cea de-a XXI-a Conferință a Societății Române de Pirotehnie și Detonică

Cugir INFO

Publicat

în

Sala de festivități a Centrului Cultural Cugir găzduiește vineri, 21 octombrie 2022, cea de-a XXI-a Conferință a Societății Române de Pirotehnie și Detonică, eveniment organizat cu sprijinul Societăților: Uzina Mecanică Cugir, Fabrica de Arme Cugir și SUPS Dragomirești SA.

Manifestarea va reuni reprezentanți ai tuturor filialelor din țară care produc explozibili si echipamente pirotehnice pentru toate domeniile de activitate unde se folosesc ast fel de materiale.

Cuvântul de deschidere va fi rostit de către Generalul Constantin Bodin (94 ani) – președintele în exercițiu al Societății  Române de Pirotehnie și Detonică, iar  cuvântul de salut va fi adresat participanților de către primarul orașului Cugir, Adrian Teban.

Pe ordinea de zi a reuniunii este înscrisă Conferința cu tema: „Capabilități de fabricație și necesitatea reglementării regimului juridic al explozibililor de uz militar”, dar potrivit unor informații pe surse este posibil ca adunarea generală să solicite înscrierea pe ordinea dezbaterilor și alegerea unei noi conduceri a societății.

Potrivit col. dr. ing. Călin Curea (din Cugir), în cadrul conferinței vor fi prezentate lucrări de specialitate din domeniul Pirotehniei și Detonicii

Constantin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Actualitate

Tânăr de 24 de ani din Cugir reținut de polițiști, după ce a distrus geamurile a două apartamente

Cugir INFO

Publicat

în

Vineri, 12 septembrie, polițiștii din orașul Cugir au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de 24 de ani, din Cugir, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de distrugere și tulburarea ordinii și liniștii publice.

Din cercetări a reieșit că, în seara zilei de 12 septembrie 2025, tânărul de 24 de ani, în timp ce se afla pe raza orașului Cugir, ar fi distrus, fără a avea un motiv întemeiat, prin lovire cu corp dur, geamurile a două apartamente. Astfel, prin comportamentul său a tulburat liniștea și ordinea publică, provocând o stare de temere persoanelor aflate în proximitatea locului.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de distrugere și tulburarea ordinii și liniștii publice.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Joi, 18 septembrie 2025, cugireanca Adriana Roxana Avram îi invită pe cei mici în fascinanta lume a poveștilor

Cugir INFO

Publicat

în

Centrul Cultural „Valentin Uritescu” Cugir, îi invită pe cei mici și nu numai, în fascinantă lume a poveștilor, a poveștilor din lampa fermecată! Poveștile sunt scoase proaspăt de către tânăra cugireancă Adriana Roxana Avram

Cu savoare și farmec copilăresc poveștile apărute de curând la editura Casa Cărții de Știință ne poartă în universul celor mici depănând amintiri și încercând să răspundă unor curiozități ale vârstei ilustrate uneori prin dialoguri specifice.

„Pentru o prezentare cât mai savuroasă dedicată micului public vom pregăti împreună cu prietenii și colaboratorii noștri și o serie de surprize! Vă așteptăm cu drag joi, 18 septembrie 2025, ora 17.00, în lumea poveștilor”, ne-a declarat Diane Dobrean – directorul Centrului Cultural Cugir.

 

Constantin PREDESCU


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Marți, 9 septembrie 2025, se înterupe furnizarea apei potabile pe străzile Ion Creangă și Mureșului din Cugir. Vezi motivul

Cugir INFO

Publicat

în

Apa CTTA a transmis că marți, 9 septembrie 2025, se vor efectua lucrări de mentenanță la rețeaua de transport apă pe străzile Ion Creangă și Mureșului, din orașul Cugir.

„Marți, 9 septembrie 2025, începând cu ora 8.00, SC APA CTTA SA ALBA – Sucursala Cugir va efectua lucrări de mentenanță la reteaua de transport apă DN600 în orașul Cugir, pe străzile Ion Creangă și Mureșului.

Estimare reluare alimentare cu apă: ora 18.00.

Rugăm consumatorii să-și asigure rezerva de apă necesară pe perioada întreruperii alimentării cu apă potabilă.

La reluarea furnizării apei potabile pot exista depășiri ale parametrului turbiditate, caz în care sfătuim clienții să folosească apa numai în scopuri menajere.

Eventualele perturbații, precum și zonele în care apar acestea vor fi semnalate imediat la numărul unic Call Center: 0377 900 400 (L–J: 08:00–16:30, V: 08:00–14:00), iar în afara programului, la Dispeceratul SC
Apa CTTA SA Alba – Sucursala Cugir, la numerele de telefon 0258 751 139 sau 0725 113 123, în vederea intervenției.

Vă mulțumim pentru înțelegere și ne cerem scuze pentru disconfortul creat!”, a transmis Apa CTTA Alba.


 Urmărește cugirinfo.ro și pe GOOGLE NEWS


Citește mai mult

Actualitate

Administrație

Știri din zonă

Stiri din Alba

Știrea ta

Politică

Societate

Economie

Sport

Din județ

Cele mai citite știri

cugirinfo, stiri cugir, informatii cugir