Sport
Lucian Itu, după ce CSO Cugir a obținut 6 victorii din tot atâtea meciuri: „Un parcurs peste așteptări, nimeni nu anticipa că vom câștigat tot”
Gruparea de sub Drăgana scrie efectiv istorie prin rezultatele realizate, unele extraordinare: maximum de puncte după șase etape și clasarea în fotoliul de lider al Seriei a 9-a a Seriei a 3-a, cu cel mai bun golaveraj (20-5), distanțată de Unirea Dej, pretedenta la promovare, aflată la șase puncte în urmă, cu un meci în minus.
“Roș-albaștrii” se mândresc cu un start fabulos de sezon, adunând mai bine de un an de când nu au mai pierdut în eșalonul terț. Mai mult, dintre cele 99 de echipe ce activează în Liga a 3-a, doar două au reușit să câștige toate cele 6 jocuri: CS Afumați (Seria a 3-a) și CSO Cugir (Seria a 9-a). Mai sunt și alte trei formații cu maximum de puncte, însă cu mai puține partide: CSA Steaua (Seria a 4-a) și Viitorul Șelimbăr (Seria a 7-a) – 5, Minaur Baia Mare (Seria a 10-a) – 4. Pentru prima clasată vin două deplasări succesive, la Hunedoara și Dej, și apoi două jocuri interne, cu Sănătatea Cluj și Unirea Alba Iulia (prima etapă a returului).
• Antrenorul-jucător și-a pus amprenta
Lucian Itu, simbolul fotbalistic al Cugirului din ultimele două decenii, are un mare merit pentru cele realizate de echipa din orașul natal. În vara trecută acesta a preluat banca tehnică (chiar dacă în acte apare Marius Opric) și a reușit să strângă grupul, atmosfera având un rol însemnat în rezultatele înregistrate. La 42 de ani, antrenorul-jucător oferă exemplul propriu și intră in teren când e nevoie, fie fundaș central, fie atacant, marcând chiar un gol în acest campionat, în etapa a 4-a, pe “Arena CSO”, în victoria cu Avântul Reghin, scor 4-1. “Am avut parte de o cofruntare dificilă cu Sticla Arieșul Turda, o echipă foarte incomodă. Noi am fost puțin obosiți, au mai existat și problemele de efectiv cauzate de COVID-19, nu am prins cea mai bună zi. Este clar că toată lumea se motivează altfel când întâlnește liderul, dar e bine că am câștigat toate punctele. Am realizat un parcurs peste așteptări, nimeni nu se gândea că vom reuși 6 din 6! O să vină și vremea când vom pierde, este clar asta, dar ne propunem să prelungim cât mai mult posibil această serie”, a precizat Lucian Itu, fost secund în ultimii 7 ani al diverșilor antrenori principali ce au condus echipa din Alba (Marius Opric, Cristian Coroian, Călin Moldovan).
• Conjudețenele, în extrema cealaltă
Și dacă la Cugir sunt firești motive de satisfacție, la polul diametral opus se regăsesc celelalte trei conjudețene. Gruparea cugireană a strâns aproape dublul punctelor reușite de Unirea Alba Iulia (locul 7, 6 puncte), CS Ocna Mureș (locul 9, 3 puncte) și Industria Galda (locul 10, un punct), formații chinuite în subsol. Ba mai mult, liderul domină Alba și la capitolul eficacitate (principalii marcatori: Șaucă – 6 goluri, M. Lupu – 5), un total de 20 de goluri înscrise, mai mult decât conjudețenele împreună (Unirea -11, CS Ocna Mureș – 4, Industria 3).
Sport
„Roș-albaștrii”, remiză spectaculoasă în cel de-al doilea meci de pregătire al verii: Metalurgistul Cugir – CSM Deva 2-2 (1-1)
Metalurgistul Cugir a încheiat la egalitate, scor 2-2 (1-1), partida amicală disputată împotriva formației CSM Deva, în cel de-al doilea test al verii. Meciul a fost unul spectaculos, cu patru goluri și numeroase faze de poartă, oferind un bun prilej pentru ambele echipe de a-și verifica nivelul înaintea startului noului sezon.

Cugirenii au deschis scorul prin Bogdan Minteuan, însă nou-promovata CSM Deva a întors rezultatul, primul gol al hunedorenilor fiind înscris de Alexandru Roșu. Devenii au reușit să treacă în avantaj prin Timotei Bacrău însă Tudor Șaucă a restabilit egalitatea și a stabilit scorul final, 2-2.
Partida a marcat și debutul pentru trei dintre noile achiziții ale Metalurgistului Cugir. Este vorba despre Balaur, Butnariu și Câșlariu, toți transferați în această vară de la CSM Unirea Alba Iulia.
Amicalul a pus față în față două formații care au șanse mari să fie repartizate în aceeași serie a Ligii a 3-a. De partea cealaltă, CSM Deva, promovată în această vară în eșalonul terț, s-a bazat pe jucători cu experiență precum Circov, Sebastian Mureșan, Juncan, Alexandru Roșu și Alexandru Mihai.
Urmează un cantonament centralizat, miercuri este primul joc oficial, în deplasare cu Hidro Mecanica Șugag (retrasă în iarnă, acum în Liga 4, fosta echipă a lui Ioan Budin, actualul director sportiv), iar următorul amical cu FC Avrig (1 august).
FOTO: Sorin GIURCĂ
Sport
Lovitură pe piața transferurilor! Metalurgistul Cugir îi aduce pe Balaur, Bran și Butnariu
Metalurgistul Cugir continuă să-și consolideze lotul înaintea startului noului sezon din Liga 3 și a bifat trei transferuri importante. Sub comanda antrenorului Lucian Itu au ajuns experimentatul fundaș Ionuț Balaur (37 de ani), tânărul Sebastian Bran (18 ani, de la Universitatea Cluj) și Mihai Butnariu (19 ani), fost jucător al CSM Unirea Alba Iulia.

Prin aceste mutări, gruparea cugireană își întărește atât centrul defensivei, cât și compartimentul destinat jucătorilor Under, două dintre principalele obiective ale campaniei de transferuri din această vară.
Ionuț Balaur s-a alăturat deja antrenamentelor echipei și aduce un plus important de experiență. Fost căpitan al CSM Unirea Alba Iulia, fundașul nu a evoluat în niciun meci oficial în acest an, după ce a ieșit din planurile tehnice ale formației albaiuliene. Ultima sa apariție oficială a fost chiar la Cugir, pe 8 noiembrie 2025, în victoria cu 4-0 a Unirii Alba Iulia, partidă în care a suferit accidentarea care l-a ținut departe de gazon.
La capitolul tineret, Metalurgistul mizează pe Sebastian Bran, fotbalist născut în 2008 și aflat sub contract cu Universitatea Cluj. Acesta a efectuat în această vară stagii de pregătire la Metalul Buzău și CSC Șelimbăr, înainte de a alege formația din Cugir.
Al treilea nou venit este Mihai Butnariu, produs al academiei CSM Unirea Alba Iulia. Jucătorul a debutat în Liga 3 sub comanda lui Alexandru Pelici și vine la Metalurgistul după ce a început pregătirea de vară alături de formația albaiuliană.
Cei trei ar putea îmbrăca pentru prima dată tricoul roș-albastru în partida amicală cu CSM Deva, programată sâmbătă, 25 iulie, pe stadionul din Cugir.
Până în acest moment, Metalurgistul Cugir i-a mai transferat pe Cocan (ACS Mediaș), Sebaș (CSU Alba Iulia), Similie și Bugnariu (LPS Sebeș U19), în timp ce în lot a revenit și tânărul P. Pahone, după o perioadă de pregătire petrecută la ASA Târgu Mureș.
Prin aceste mutări, oficialii clubului transmit un semnal clar că își propun un sezon competitiv în Liga 3, bazându-se atât pe experiența unor jucători consacrați, cât și pe potențialul tinerilor fotbaliști.
-
Mondenacum 12 luniMesaje de Sfânta Maria 2025. URĂRI, FELICITĂRI și SMS-uri care pot fi trimise persoanelor care își serbează onomastica | cugirinfo.ro
-
Mondenacum 3 luniCând pică Paștele ortodox și cel catolic 2027, dar și în următorii ani | cugirinfo.ro
-
Cugireniacum 9 luniFoarfeca, visul și scena: Drumul unui frizer din Cugir spre succesul internațional
-
Actualitateacum 9 luniMedicul cugirean Terezia Mureșan-Samoilescu a primit, la Berlin, premiul pentru studiul legat de modalitățile actuale de tratament ale plăgilor greu vindecabile
-
Actualitateacum 4 luniMesaje de Florii 2026. SMS-uri, urări și felicitări care pot fi transmise persoanelor care îşi sărbătoresc onomastica | cugirinfo.ro
-
Actualitateacum 9 luniStar Transmission a donat Cugirului o ambulanță complet echipată, destinată urgențelor sociale din oraș
-
Actualitateacum 9 luniMedic urolog nou, la Spitalul orășenesc Cugir
-
Mondenacum 4 luniMESAJE de PASTELE ORTODOX 2026. URARI și FELICITARI frumoase de Învierea Domnului | cugirinfo.ro
